Bu yazıyı okuduğunuzda şantiyedeki tüm giderleri, hiç muhasebe bilmeden, bilgisayar bile kullanmadan nasıl tutabileceğinizi, nasıl raporlar alabileceğinizi, şantiyede ne kadar para harcandığını, ne kadar daha harcanacağını, taşeronların durumunu nasıl görebileceğinizi vb. tüm detayları anlatacağız.
Öncelikle neden böyle bir şey yaptık ve bu projeyi kimler için yaptık onu açıklayalım: Masa başından şantiye yönetmeye kalkan teknik ofis personellerinin, yazılımcıların yaptığı programları yine onlar kullanabiliyor. Şantiyeye malzeme getiren nakliyeciye verilen 100TL’yi, köyde cenazesi olduğu için acilen köye gitmesi gereken Hasan ustaya verilen 500TL’yi, nalburdan 20TL’ye alınan 3’lü prizi ve buna benzer diğer giderleri, gider yapıldığı anda girebileceğimiz bir sistem bu zamana kadar yoktu. Herkesin bu konuda kendi çözümleri var. Kimisi whatsapp’tan muhasebecisine yazıyor, kimi yazmaya vakit bulamıyor diye sesli mesaj gönderiyor. Bazı müteahhitlerin ise tüm giderlerini yazdığı bir defteri vardır, bazısı daha teknolojik çalışır bilgisayarda excele yazar ama o anda bilgisayarın yanında değilse not olarak alıp akşam excele geçirir. Bazen de müteahhit şantiyede olmaz, şantiyede şef vardır veya müteahhitin bir adamı vardır. Müteahhit adına onların ödeme yapması gerekebilir, sonra müteahhitle hesaplaşırlar. Bu örnekleri rahatlıkla çoğaltabiliriz.
İçinde bulunduğunuz tüm bu durumların farkındayız, biz masa başından ahkam kesen değil, bizzat şantiyede çalışan bir ekibiz. Kendimiz için yaptığımız şantiye gider yönetimi yazılımını sizlerin de kullanımına açtık. Hiç muhasebe bilmeyen, bilgisayar kullanmasını bile bilmeyen birisi rahatlıkla saniyeler içinde giderlerini ekleyebilecek. Her seferinde muhasebecinizden rapor istemek zorunda değilsiniz. Kendi işinizi kendiniz görebileceksiniz.
Biz muhasebe programlarındaki gibi teknik kelimeler, anlaşılması zor ifadeler de kullanmıyoruz.
Şimdi size detaylı bir şekilde izah edeyim.
Ön muhasebe ve normal muhasebe programlarında işler şöyle yürüyor: Şantiyedeki taşeronla ilgili bir işlem varsa önce ona cari kart açacaksınız. Ödeme yaptıysanız bankadan gönderilen havaleleri o cari hesaba işleyeceksiniz. Başka bir taşeronla arasında bir bakiye devri varsa virman dekontu yapacaksınız. Birçok kalem için borç dekontu, alacak dekontu yapmanız gerekecek. Personellerin hepsine cari kart açıp onların tüm giderlerini takip etmeniz vs gerekecek. Burada cari kart, virman dekontu, borç dekontu, cari hesap vb bir sürü teknik şeylerle uğraşmanız lazım. Biz bunların hepsini aradan çıkarttık, şantiyeye indik, sizden biri olduk, sizin üslubunuzla bu işi yaptık. Hemen gideri nasıl eklediğimize bakın.

Şantiyede bir gider ekleyeceğimiz zaman bu formu dolduruyoruz, şimdi hepsini sırasıyla açıklayayım.
1. Giderinizin adını yazıyorsunuz, çok basit
2. Kaç para verdiyseniz onu yazıyorsunuz
3. Gideriniz kdv’li mi kdv’siz mi onu belirtiyorsunuz. Ustalara, taşeronlara yaptığınız ödemeleri de bu sayede işleyebilirsiniz.
4. Bu gideri ne zaman yaptıysanız onu işleyin, ileride bir tarihte yapacaksanız onu da not alabilirsiniz. Örn: Haftaya asansörcüye 10.000TL ödeme yapılacaksa buraya işleyin notlarınızda dursun.
5. Yaptığınız bu ödeme işçilik için mi malzeme için mi yoksa başka bir ödeme mi. Onu işleyin
6. Unutmamak için açıklama ekleyebilirsiniz.
7. Aynı anda birkaç şantiyeniz vardır, eklediğiniz gideri hangi projede yaptığınızı ekleyin.
8. Hangi kategori için eklediğinizi buradan kontrol edebilirsiniz.
9. Para ödendi mi, yoksa ödenecek mi buradan girin.
10. Elinizde bir fiş, makbuz, karalama kağıdı vs varsa ileride hatırlamak için bu kısımdan ekleyin. Bitti, hepsi bu kadar.
Şimdi oluşan raporu şu videoda çok basit bir şekilde işleyelim.