RÖLÖVE ALINIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER?

Rölöve, bir binanın, yapının restorasyon işlemi için iç ve dış mimari yapısını olduğu gibi çeşitli bilimsel araç ve yöntemler kullanarak belgelenmesine denir. Bu işlem genellikle teknik resmin kurallarına uygun olarak, gereken hassasiyet ve özveri ile çizilmesi gereken bir çizimdir. Bu çizim yapıların genel bir göstergesi olduğu için oldukça önemlidir. Bu nedenle rölöve alırken oldukça dikkat edilmesi gereklidir.
Rölöve aşaması doğru bir restorasyon çalışması adına oldukça önemlidir. Rölöve almadan önce yapının o an bulunduğu mevcut durum iyi bir şekilde incelenmelidir. Yapı iyi bir şekilde incelendikten sonra rölöve alan çalışması hazırlanması gerekir.

Rölöve Almak İçin Gerekli Malzemeler

 A3 ya da A4 boyutunda duralit, kontrplak ya da sekretarya

 Milimetrik A3 ya da A4 Blok

 Lazer metre

 HB kurşun kalem

 Çekül ve ip

 Teleskobik mira

 Lazer terazi, şeffaf hortum ya da su terazisi

 Kumpas

 Profil tarağı

 Fotoğraf makinesi

 El feneri, çekiç, küçük çivi, ip, çakı gibi malzemeler

Malzemeler tamamlandıktan sonra düzgün bir rölöve almak için herhangi bir sorun kalmayacaktır.

Rölöve Almak

Rölöve alırken dikkat edilmesi gereken ilk şey ölçektir. Rölöve çizimlerinde yapının yapılış amacına göre değişik ölçekler olabilir. Sokak silueti çizimlerinde 1/200 ölçekle çalışılması en uygunudur. Ölçümlerin tüm ayrıntısı buna göre belirlenir.

 Restorasyona dair olan ölçekte rölöve 1/50 ölçeğindedir. Çok büyük olan yapıların pafta boyutlarının büyüklüğünden dolayı 1/200 ölçekli anahtar planından 1/50, 1/20 ölçek ayrıntılar verilmelidir.

 Sistem kesitleri ve merdivenlerde 1/20 ölçek kullanılmalıdır.

 Kapıların ve pencerelerin detaylarında 1/10 ölçek kullanılmalı

dır.

 Korkuluk, kat silmeleri, saçak ve pervazlar gibi profillerden kapı, pencerelerin nokta detayları ihtiyaç durumuna göre 1/5, 1/2, 1/1 ölçek detayları verilmelidir.

Rölöve Alan Çalışması

1. En önemli aşamalardan biri olan rölöve için ilk olarak yapının her alandan resmi çekilmelidir. Her cephenin resmini detaylı olarak çekmek önemlidir. Çünkü proje içerisinde değerlendirilecek olan tavanlar, zeminler, pencereler, kapılar gibi tüm detayların ayrıntısı gerekmektedir.

2. Rölöve alırken dikkat edilen tüm ölçeklere göre yapının konstrüksiyonunu doğru bir halde anlatacak şekilde plan ve kesitler çizilmelidir.

3. Planlar bilgisayar ortamı yerine el ile hazırlanır. Plan üzerine mekanların isimleri yazılarak detayları alınan kapı, dolap gibi ögelere kodlar verilir.

4. Rölöve alırken dikkat edilmesi gereken ölçekler plan üzerinde belirtilir ve ona göre planda kesit geçirilmesi gereken yerler belirlenir.

5. Belirlenen kesitler el ile kroki olarak çizilir. Bu noktada en az iki kesit çizilmesi gereklidir. Çizilen kesitlerden en az birinde ise merdiven geçmelidir.

6. Çekilen fotoğraflara göre er cephedeki görünüşleri de çizilerek rölöve çalışması tamamlanır.