Renk Uyumunu Sağlamak İçin Nasıl Seçim Yapılmalıdır?

Renk uyumu ev dekorasyonunda en çok zorlanılan konular arasında yer alır. Hayalinizde birbiriyle uyum sağlayan renkler, gerçek hayatta bir araya geldiklerinde aynı etkiyi yaratmayabilir. Ya da kumaş üzerinde çarpıcı duran renkler, koltuk kaplandığı zaman çarpıcıdan ziyade cafcaflı bir görüntü sunabilir.

Dekorasyonda istenmeyen durumlardan kaçınmak için seçilen tüm eşyaların belirli bir renk uyumuna sahip olması gerekir. Rengin yanı sıra tüm eşyaların dokuları da uyumlu olmalıdır. Örneğin deri, tekli bir koltukla süet kumaştan yapılan üçlü bir koltuğu aynı salonda kullanmak tehlikeli olabilir. Bunun yerine deri koltuk, düz dokusu olan başka bir koltukla birlikte kullanılmalıdır.
Yatak odası dekorasyonunda ise gözü yormayan ve uyku kalitesini olumsuz etkilemeyecek olan renklerin birlikte kullanılması gerekir. Parlak kırmızı ve yeşil tonları, yatak odasında kaçınılması gereken renkler arasındadır. Ev dekorasyonu yaparken, her odanın kullanım amacına göre renk uyumu sağlanmalıdır.

Renk Uyumu Neden Önemlidir?

Seçtiğimiz kıyafetlerden ev dekorasyonuna kadar hayatın her alanında renk uyumu büyük önem taşır. Ev içerisinde renklerin uyumlu olması, günün stresini ve yorgunluğunu atmanıza yardımcı olur. Koşturma içerisinde geçen bir günden sonra onlarca farklı rengin olduğu bir mekana girmek yorgunluğunuzu arttırabilir. Bu nedenle evinizde kullandığınız renkler önem taşır.
Ev dekorasyonunda renk uyumu sağlamak, dekorasyonun en zorlu aşaması olabilir. Eğer kendi seçimlerinize güvenmiyorsanız bu konuda profesyonel yardım alabilirsiniz. İç mimar ve tasarımcılar, hayalinizde dekorasyonu uyumlu bir şekilde gerçeğe dönüştürmenize yardımcı olur. Profesyonelden yardım almanın en büyük faydası, ev dekorasyonunda kırmızı, mavi gibi çarpıcı renkler kullanmak istediğinize ortaya çıkar. Göz alıcı renklerin bir arada uyum içerisinde kullanılması, her zaman hayalinizdeki gibi olmayabilir. Bu nedenle tasarımcı ve iç mimar desteği, canlı renkleri uyumlu olarak kullanmanızı sağlayabilir.

Dekorasyonda Açık Renkler Mi Koyu Renkler Mi?

Genellikle dekorasyonda ana renk olarak açık renk kullanmak tercih edilir. Açık renkler iç mekanı ferah gösterir ve farklı tonların birlikte kullanılması daha kolay olur. Bej, beyaz ya da yumurta kabuğu rengi kolaylıkla daha çarpıcı maviler, yeşiller ve sarılarla kullanılabilir.
Diğer yandan siyah, lacivert ve koyu kahverengi gibi koyu renklerin maviler ve yeşillerle kullanılması daha zordur. Aynı zamanda koyu renkler odayı olduğundan daha dar ve kasvetli gösterebilir. Dekorasyon yapılırken, açık renkler üzerine koyu renklerle küçük dokunuşlar yapmak en iyi sonuçları verir.

 

Renk Uyumu Nasıl Sağlanır?

İlk olarak baz renk adı verilen ana rengin belirlenmesi gerekir. Ana rengin açık olması, dekorasyonda farklı renklerin ve dokuların kullanılmasına izin verir. İç mekanda kullanacağınız ana rengi belirledikten sonra bu renkle kullanılabilecek diğer renkleri belirlemeniz gerekir.
Seçeceğiniz diğer renkleri bir renk paleti şeklinde hazırlayabilirsiniz. Örneğin ana rengi bej olarak seçtiğinizde bu rengi mavi, turuncu ve toprak tonlarıyla tamamlayabilirsiniz. Daha canlı olan mavi ve turuncu renklerini vazolar, küçük yastıklar ya da diğer aksesuarlar şeklinde kullanabilirsiniz. Ya da ana renginizi gri seçebilirsiniz. Griyle canlı kırmızılar, toprak rengine bakan turuncular, yavru ağzı ya da petrol yeşilleri kullanılabilir. Bej ana renginde olduğu gibi tamamlayıcı renklerin aksesuarlarda tercih edilmesi önerilir.

Zeminle Uyum Nasıl Sağlanır?

Dekorasyonda kullanılacak eşyaların zeminle uyum sağlaması da oldukça önemlidir. Genellikle koyu renk zemin üzerine kontrast yaratan açık renk mobilyaların kullanılması göz alıcı sonuçlar ortaya çıkarır. Benzer şekilde açık renk parke ve mermer zeminlerde de zemini vurgulamak için daha koyu renklere yönelmek gerekir.

Tüm Oda Aynı Rengin Farklı Tonlarında Mı Olmalı?

Tüm odayı aynı rengin farklı tonlarında yapmak oldukça risklidir. Bu akım genellikle İskandinav tasarımlarında görülür. Aynı rengi kullanacaksanız öncelikle kullanacağınız odada az eşya bulundurmalısınız. Çünkü çok fazla eşya olduğu zaman hem doğru tonları yakalamak zor olur hem de aynı renkler fazla mobilyada göz yorucu olabilir.
Tüm odada aynı renk kullanılacağı zaman genellikle grinin tonları ya da açık mavi tonları tercih edilebilir. Bu renkler koyu ve açık olarak çarpıcı bir uyum yakalamanıza yardımcı olur. Birçok durumda tek renk kullanılan dekorasyonlarda kullanılan rengin zıt renginde aksesuarlar da kullanılır. Örneğin mavinin tonlarını tercih edeceğiniz zaman kırmızı ya da turuncu aksesuarlar, dekorasyonu canlandırmaya yardımcı olabilir.