Renk Paletleri Nasıl Hazırlanır?

Pinterest’te gördüğünü renk paletlerinden hazırlamak ister misiniz? Göze ne kadar karmaşık görünürse görünsün aslında bu renk paletlerini hazırlamak oldukça kolaydır. Eliniz alıştıktan sonra anlıyacaksınız. İhtiyacınız olan canlı renklere sahip bir fotoğraf ve renk seçmenize yardımcı olacak birkaç bilgidir. Kalanı tamamen sizin keyfinize ve oluşturmak istediğiniz renkleri seçmenize bağlıdır.

Doğa resimlerinden ve minimal tasarıma sahip evlerle birlikte gösterilen renk paletleri birçok kullanıcının dikkatini çekiyor. Özellik ev tasarımlarının yanında sunulan bu renk paletleri, ev dekorasyonu için önemli bir ilham kaynağıdır.
Ev dekorasyonu yaparken sürecin en önemli aşaması şüphesiz ki renk seçimidir. Birbirine uygun tonların ve renklerin kullanılması evin bambaşka bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Ancak bir fotoğrafta beğendiğiniz rengi, renk kodu olmadan bulmak oldukça zor olabilir. İşte bu noktada imdadınıza renk paleti oluşturma yetişir. Kendi renk paletinizi oluşturarak hem evinizi dekore edebilir hem de sosyal medyada paylaşabileceğiniz ilgi çekici bir görsele sahip olabilirsiniz.

Renk Paleti için Renkler Nasıl Seçilir?

Renk paleti için renk seçerken bazı kuralları izlemeniz gerekir. İlk olarak monokrom renklerden birini seçmeniz gerekir. Bu sizin ana renginizi oluşturacaktır. Daha sonra bu rengin daha açık tonları veya daha koyu tonlarıyla renk paleti oluşturabilirsiniz.
Renk paleti oluştururken izleyebileceğiniz diğer bir alternatif ise tamamlayıcı renk kuralını izlemek olacaktır. Bu yaklaşımda öncelikle temel renginizi seçmelisiniz. Daha sonra renk skalasına seçtiğiniz bu ana rengin zıt rengini bulun. Her iki rengin de birer açık veya birer koyu tonunu kullanarak renk paletinizi oluşturun.
Analog olarak adlandırılan kuralda, yine öncelikle bir renk seçmeniz gerekir. Seçtiğiniz bu rengi, renk skalasında yerini bulun. Beş tane daha açık veya koyu tonu seçin ve toplam altı renkten oluşan paletinizi oluşturun. Analog kuralında, en az altı renkten oluşan palet oluşturmak daha estetik sonuçlar verecektir.
Üçlü kuralda ise seçtiğiniz renk ilk çizgi olacak şekilde renk skalasını eşit olarak bölün. İster dört ister altı eşit parçaya bölerek paletinizi oluşturun.
Dörtlü kural ise iki çift tamamlayıcı rengi içerir. Bu kuralda birbiriyle uyumlu iki ana renk seçilir. Bu iki ana rengin tamamlayıcı renkleri bulunur. Daha sonra bu dört renk paleti oluşturmak için kullanılır.

Fotoğrafta Yer Alan Renklerin Seçilmesi Nasıl Olur?

Beğendiğiniz bir fotoğraftan renk seçerek palet oluşturmak için fotoğraf programlarından yardım alabilirsiniz. Bu programlar hem bilgisayar hem akıllı telefonlarda rahatlıkla kullanılabilir. Beğendiğiniz fotoğrafta yer alan beğendiğiniz renkleri seçmelisiniz.
Bazı yazılımlar otomatik olarak renk paleti oluşturmanıza izin verir. Seçtiğiniz renkler otomatik olarak fotoğrafın yanında yer alan renk paletine atanır. Paleti oluşturduktan sonra ise çıktı olarak fotoğrafın yanında yer alan paleti elde etmiş olursunuz.

Renkleri Seçerken Neye Dikkate Etmek Gerekir?

Renk paleti oluştururken yukarıdaki kuralları izleyebilirsiniz. Ya da kuralları izlemeden iç güdülerinize göre hareket edebilirsiniz. Genellikle Pinterest’te görülen renk paletleri kuralları izlemeden iç güdülere göre oluşturulur. Birkaç denemeden sonra hangi renklerin hangi renklerle uyum sağladığını öğrenebilirsiniz. Ayrıca ilham almak adına diğer kullanıcıların oluşturduğu renk paletlerini de inceleyebilirsiniz. Bu paletler yeni başlayanlar için iyi bir başlangıç olacaktır. İlk olarak deneyimli kullanıcılara benzer paletler oluşturmaya çalışın. İlerleyen aşamalarda kendi renklerinizi de palete katabilirsiniz.
Renkleri seçerken tüm renklerin birbiriyle uyumlu olması gerekir. Aynı zamanda tek bir baskın renk seçmeye özen gösterin. Dörtlü renk paleti oluşturacaksanız bir baskın renk ve üç pastel ton tercih edebilirsiniz. Genellikle birçok kişi daha estetik görüntü sunduğu için dörtlü palet oluşturmaktadır. Ancak benzer renk tonları kullanılan tasarımlarda ve fotoğraflarda altı renkli palet oluşturmak da mümkündür.

Renk Paleti Oluştururken Ayrı Bir Uygulama Kullanmak Gerekir Mi?

Çoğunlukla renk paleti oluştururken bir uygulamadan yardım alınır. Bu uygulamalar kolay ara yüze sahip ve kullanıcı dostu yapıdadır. Birkaç denemeden sonra kullanıcılar hayallerindeki renk paletlerini yaratmaya başlayabilir.
Uygulamalar bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlarda kullanılabilir. Genellikle bu uygulamalarda öncelikle palet oluşturmak istenilen fotoğraf yüklenir. Daha sonra fotoğraf üzerinden renk seçimi yapılır. Seçilen renkler ekranın sağ tarafında yer alan palet üzerinde gösterilir. Kullanıcılar renkleri içlerine sinene kadar istekleri gibi değiştirebilir. Son aşamada ise fotoğraf ve yanında yer alan palet kaydedilir.