Puantaj Nedir?

İş yerlerinde ve belirli işletmelerde puantaj sistemi bulunmaktadır. Bu sistem genel olarak personelin çalışmalarını kayıt altına alan bir işlemdir. Genel tanım itibari ile puantaj nedir sorusunu cevaplamak gerekirse, puantaj, bir işletme içerisinde yer alan çalışanların saat ya da gün olarak çalışma saatlerinin raporlanması işlemine denilmektedir. Bu işlem kapsamında kişilerin geldikleri gün kadar bir maaş sistemi söz konusu olmaktadır. Ancak eski dönemlerde yer alan puantaj sistemi kağıt ve defterden ibaret iken günümüzde teknolojinin gelişmesi ile puantaj nedir sorusuna bir sürü ek cevap oluşturulmaktadır. Parmak izi okuyucu, giriş kartları, retina okuyucu tarzında çeşitli ürünlerin ortaya çıkmasıyla, puantaj sistemi teknolojik ortama taşınmıştır. Bu durum diğer kağıt ve defter sistemlerine göre daha kolay bir şekilde izlenmeyi sağlıyor.
Puantaj nedir sorusuna karşılık olan puantaj defteri nedir sorusu da gelmektedir. Puantaj defteri, tüm personelin çalıştıkları gün sayısının tutulduğu tabloya denilmektedir. Genel olarak Excel ortamında tutulan bu tablo da puantaj cetveli en son olarak incelenir ve yanlış bir durum var ise kontrol edilir. Bu sayede kişilerin herhangi bir haksızlık durumunu göstermeleri halinde, üstü örtülmeden işlemler gerçekleştirilir. İnşaat alanında da sıkça gerçekleştirilmektedir.
İnşaat Alanında Puantaj İçerisinde Yer Alan Bilgiler
Puantaj personel ve ekip olarak ikiye ayrılan bir sistemle takip edilmektedir. Personel açısından kontrol ediliyor ve raporlanıyorsa puantaj içerisinde personelin adı, inşaattaki görevi, bağlı olduğu ekip, ekip başı, çalıştığı firma, iş giriş çıkış saatleri, çalışma yeri, fazla mesai gibi bilgiler personel için yer almaktadır. Ekip bazlı olarak puantaj alındığında, ekipteki çalışan sayısı, vardiya bilgisi, çalışma yeri gibi bilgiler puantaj cetveli içerisinde yer almaktadır.
Puantaj Kullanım Alanları
• Maaş hesaplamasında ve maaşa ek olarak fazla mesailerin ödenmesi için yapılan hesaplama işlemlerinde
• İş sonunda yer alan maliyet ve kar hesaplarının yapılıp değerlendirilmesinde
• Güvenlik amacıyla şantiye alanında izinsiz girişlerin olmasını önlemek amacıyla
• İnşaat alanında çalışan makine, operatör ya da saatlik çalışan işçilerin hak ediş hesabının yapılması ve kontrollerinde kullanılmaktadır