Günümüzde teknoloji alanında nasıl kullanıcı deneyimi önemli diyorsak, yaşam alanlarında da kullanıcı deneyimi aynı oranda önemlidir. Detay bir konu gibi gözükse de iç mekânlarda yapılan priz konumlandırma da kullanıcı deneyimini etkilemektedir. Prizlerin yaşam alanlarında doğru noktalara yerleştirilmesi, karanlıkta ışığı açmak için sağa sola çarpmanızın ya da elektrikli aletlerinizi çalıştırmak, şarj etmek için farklı yöntemler denemek zorunda kalmanızın önüne geçecektir.

Priz konumlandırma sadece evlerde değil genel olarak ofislerde, restoranlarda ya da diğer iç mekânlarda birçok kişinin şikâyetçi olduğu konulardan biridir. Hatalı olarak yerleştirilen prizler veya yetersiz priz sayısı, iç mekânda kablo karmaşası yaşanmasına neden olabilir. Pek çok kişi inşaat bittikten sonra bile kablo görmemek veya kabloların açıkta olmasının yaratacağı tehlikelerden kaçınmak için kablo saklama yöntemlerine başvuruyor. Yazımızda, özellikle evlerde doğru priz konumlandırması konusunda bazı önemli bilgiler sıraladık.

İçindekiler

  1. Evlerde Priz Yerleşimi Nasıl Yapılmalı?
  2. Kullanım Amacını Belirleme
  3. Evin Yerleşimini Planlama
  4. Ofislerde Priz Konumlandırma
  5. Diğer Mekanlarda Priz Yerleşimi

1.Evlerde Priz Yerleşimi Nasıl Yapılmalı?

Priz yerleşimi yapılırken ilk olarak evin her odasının kullanım amacı belirlenmelidir. Odalar, mimari proje çizilirken amaçlara göre ayrılmalıdır. Binanın elektrik projesi de mimari projede gösterilen şekilde hazırlanmalıdır. Eğer priz yerleşimi en son aşamada yapılırsa, genellikle hatalı yerleşim ya da prizlerin kullanışsız bir şekilde konumlandırılması sorunları ortaya çıkar.

Projelendirme aşamasında, bina elektrik tesisatı yönetmeliğinde belirtilen şartlara uyulmalıdır. Prizler için yönetmelikte belirtilen yükseklik 40 cm olarak belirlenmiştir. Bu standart dışında, odalarda bulunması gereken priz sayısı hakkında Türkiye’de herhangi bir standart veya yönetmelik bulunmamaktadır. Bu nedenle konut projelerinin çoğunda priz sayısı konusunda problemler yaşanmaktadır.

2.Kullanım Amacını Belirleme

Evde doğru priz konumlandırma için odaların kullanım amacını belirlemek gerektiğini belirtmiştik. Bunu biraz daha detaylandırmak gerekirse; yatak odası, salon, mutfak ve banyo farklı kullanım amaçlarında sahiptir. Bu nedenle bu odalarda ihtiyaç duyulacak priz sayısı da farklılık gösterecektir. Bu yüzden planlama yaparak odaların hangi amaçla kullanılacağını belirlemek ilk adım olmalıdır.

3.Evin Yerleşimini Planlama

Her yerde birbirine karışmış kablolar görmemek, bu kablolara takılmamak ya da sırf priz çok yukarda olduğu için yastık üstlerine koyarak dengelemeye çalışmamak için evinizin tefriş planının yapılması gerekmektedir. Hangi eşya nerede olacak bunu bilmek, ilerde büyük kolaylık sağlayacaktır.

Elektronik aletlerin en yoğun kullanıldığı yerler; mutfak ve salondur. Mutfakta buzdolabı ve fırın için birer priz olmak şartıyla tezgâh üzerinde de en az iki priz bulunmalıdır. Ayrıca evye gibi su sıçrama riski bulunan noktaların en az 30cm yakınına kadar priz konulmaması gerekmektedir. Yine elektrikli aletlerin fazla olduğu salonda televizyon ünitesinin yerleştirileceği alanda en az iki ve salonun farklı yerlerinde de en az üç priz bulunmalıdır.

Yatak odasında ise yatağın iki başında birer tane ve dolabın engellemeyeceği ve kolay erişilebilir bir yerde en az bir priz daha bulunmalıdır.

Eğer bir oda çalışma odası olacaksa bilgisayar, yazıcı ve aydınlatma üniteleri için en az üç priz bulunmalıdır. Doğru bir şekilde planlanmadığı zaman odaların zemininde bir duvardan diğer duvara giden kablolar görmek oldukça olağan ve yorucu bir durumdur.

Çocuk odasında ise prizler, yatağın başında bir ve odanın diğer yerlerinde iki tane olmak üzere yerleştirilebilir. Fakat çocuk odasında çocuğun prizlere erişmesini engellemek adına bu prizler için uygun önlemlerle güvenlik sağlanmalıdır.

Bir diğer önemli nokta da banyolarda yapılacak olan priz konumlandırmasıdır. Prizlerin elektrikli aletlerin kullanılacağı noktalara yakın yerleştirilmesi gerekmektedir. Lavabo boyunca uzanan kablolar sadece çok tehlikeli olmakla kalmaz, aynı zamanda gerçekten elverişsiz bir kullanım sunar.

Verilen bu priz sayıları standart bir ev için geçerlidir ve evin boyutuna göre artış gösterebilmektedir.

4.Ofislerde Priz Konumlandırma

Priz yerleşimi yapılırken binanın kullanım amacı da göz önünde bulundurulmalıdır. Ofis binaları, konutlara göre daha fazla prize ihtiyaç duyar. Ofis binalarında çalışanların bilgisayarları, aydınlatma üniteleri, yazıcılar, faks makinaları ve fotokopi makinaları prize ihtiyaç duyar.

Aynı zamanda telefonları şarja takma veya kahve makinası gibi daha özel ihtiyaçlar için mutlaka boş priz bulunması gerekir. Ofisin ortasından geçen kabloların önüne geçmek adına proje aşamasında genel yerleşimin planlaması gerekir.

5.Diğer Mekanlarda Priz Yerleşimi

Ev ve ofislerin yanı sıra otel, restoran ve kafe gibi insanların sıklıkla ziyaret ettiği mekânlarda da priz yerleşimi oldukça önemlidir. Bu mekânlar, konut ve ofislerle karşılaştırıldığında daha fazla prize ihtiyaç duyar.

Restoran ve kafelerin mutfaklarında, prizlerin kullanılan tüm elektronik cihazların yakınında yer alması gerekmektedir. Bu gibi işletmelerde kabloların açıktan geçmesi hem standartları ihlal eder hem de çalışanlar için büyük tehlike oluşturmaktadır. Ayrıca yine elverişsiz bir ortam sunacağı için mutfak karışıklığına da sebep olacaktır.

Otellerde ise her odada yatakların başında ikişer ve odanın diğer yerlerinde de en az iki priz olacak şekilde yerleşim yapılmalıdır. Ayrıca otelin ortak alanlarında da misafirlerin ihtiyacını karşılayacak sayıda priz yerleştirilmelidir. İşletmenin amacına göre priz yerleşimi yapmak, daha sonra ortaya çıkacak olan tadilat masraflarını önemli ölçüde azaltacaktır.

Priz konumlandırma kadar, kullanılan prizlerin kalitesi ve topraklama konusu da atlanmaması gereken diğer konulardır. Sürekli kullanılan elektrikli aletlerle ilgili hayati bir sorun yaşamamak adına kaliteli ürün seçilmeli ve otel, restoran, kafe ya da ev fark etmeksizin tüm mekânların prizlerinde topraklama yapılması gerekmektedir.