İNŞAAT HESABINI ÜCRETSİZ OLARAK DENEMEK İSTER MİSİNİZ? Ücretsiz Dene
10 Eki

Prizlerin Konumlandırılmasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

TADİLAT

Prizlerin Konumlandırılmasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Evde, ofiste, restoranda veya diğer bir iç mekanda birçok kişinin şikayetçi olduğu konulardan biri yetersiz priz olmasıdır. Hatalı olarak yerleştirilen prizler veya yetersiz priz sayısı, iç mekanda kablo karmaşası yaşanmasına neden olabilir. Bazı uç durumlarda ise insanlar elektronik cihazlarını prize takmak için akla gelmeyecek çözümler buluyor.
Prizlerin doğru yerleştirilmemesinin yarattığı en büyük sorun kablo karmaşasıdır. Ev sahipleri, yaşadıkları alanda kablo görmemek veya kabloların açıkta olmasının yaratacağı tehlikelerden kaçınmak için kablo saklama yöntemlerine başvuruyor. Eğer prizler doğru bir şekilde yerleştirilirse, ev sahiplerinin bu gibi bir saklama ya da tadilat yöntemine ihtiyacı kalmaz. Peki evlerde prizler nasıl yerleştirilmelidir.

Evlerde Priz Yerleşimi Nasıl Yapılmalı?

Priz yerleşimi yapılırken ilk olarak evin her odasının kullanım amacı belirlenmelidir. Odalar, mimari proje çizilirken amaçlara göre ayrılmalıdır. Binanın elektrik projesi de mimari projede gösterilen şekilde hazırlanmalıdır. Eğer priz yerleşimi en son aşamada yapılırsa, genellikle hatalı yerleşim ya da prizlerin kullanışsız bir şekilde konumlandırılması sorunları ortaya çıkar.
Projelendirme aşamasında, bina elektrik tesisatı yönetmeliğinde belirtilen şartlara uyulmalıdır. Prizler için yönetmelikte belirtilen yükseklik 40 cm olarak belirlenmiştir. Bu standart dışında, odalarda bulunması gereken priz sayısı hakkında Türkiye’de herhangi bir standart veya yönetmelik bulunmamaktadır. Bu nedenle konut projelerinin çoğunda priz sayısı konusunda problemler yaşanmaktadır.

İNŞAAT HESABINI ÜCRETSİZ OLARAK DENEMEK İSTER MİSİNİZ?

Kullanım Amacını Belirleme

Evde doğru priz yerleşimi için odaların kullanım amacını belirlemek gerekiyor. Yatak odası, salon, mutfak ve banyo farklı kullanım amaçlarında sahiptir. Bu nedenle bu odalarda ihtiyaç duyulacak priz sayısı da farklılık gösterecektir.
Elektronik aletler en yoğun olarak mutfak ve salonda kullanılır. Mutfakta buzdolabı ve fırın için birer priz olmak şartıyla tezgah üzerinde de en az iki priz bulunmalıdır. Salonda ise televizyon ünitesinin yerleştirileceği alanda en az iki ve salonun farklı yerlerinde de en az üç priz bulunmalıdır. Yatak odasında ise yatağın iki başında birer tane ve odada dolabın gelmeyeceği ve kolay erişilebilir bir yerde en az bir priz daha bulunmalıdır. Verilen bu priz sayıları standart bir ev için geçerlidir ve evin boyutuna göre artış gösterebilir.

Evin Yerleşimini Planlama

Evde yaşayanların uzatma kabloları ve üçlü prizlerden oluşan bir hayat geçirmemeleri için prizlerin yerleri önceden belirlenmelidir. Yukarıda belirtilen kullanım alanları, en temel priz kullanımıdır. Çalışma odası ya da çocuk odası gibi odalarda ise özel priz ihtiyaçları ortaya çıkabilir.
Eğer bir oda çalışma odası olacaksa bilgisayar, yazıcı ve aydınlatma üniteleri için en az üç priz bulunmalıdır. Doğru bir şekilde planlanmadığı zaman odaların zemininde bir duvardan diğer duvara giden kablolar görmek oldukça olağan bir durumdur.
Çocuk odasında ise prizler, yatağın başında bir ve odanın diğer yerlerinde iki tane olmak üzere yerleştirilebilir. Fakat çocuk odasında çocuğu güvenliğini sağlamak adına bu prizlerin uygun önlemlerle güvenliği sağlanmalıdır. Ayrıca çocuk odası başta olmak üzere evin tüm prizlerinde topraklama yapılması gerekir.

Ofislerde Priz Yerleşimi

Priz yerleşimi yapılırken binanın kullanım amacı da göz önünde bulundurulmalıdır. Ofis binaları, konutlara göre daha fazla prize ihtiyaç duyar. Ofis binalarında çalışanların bilgisayarları, aydınlatma üniteleri, yazıcılar, faks makinaları ve fotokopi makinaları prize ihtiyaç duyar.
Aynı zamanda telefonları şarja takma veya kahve makinası gibi daha özel ihtiyaçlar için mutlaka boş priz bulunması gerekir. Ofisin ortasından geçen kabloların önüne geçmek adına proje aşamasında genel yerleşimin planlaması gerekir.

Diğer Mekanlarda Priz Yerleşimi

Ev ve ofislerin yanı sıra otel, restoran ve kafe gibi insanların sıklıkla ziyaret ettiği mekanlarda da priz yerleşimi oldukça önemlidir. Bu mekanlar, konut ve ofislerle karşılaştırıldığında daha fazla prize ihtiyaç duyar.
Restoran ve kafelerde mutfakta kullanılan tüm elektronik cihazların yakında yer alan prize takılması gerekir. Bu gibi işletmelerde kabloların açıktan geçmesi hem standartları ihlal eder hem de çalışanlar için büyük tehlike oluşturur.
Otellerde ise her odada yatakların başında ikişer ve odanın diğer yerlerinde de en az iki priz olacak şekilde yerleşim yapılmalıdır. Ayrıca otelin ortak alanlarında da misafirlerin ihtiyacını karşılayacak sayıda priz yerleştirilmelidir. İşletmenin amacına göre priz yerleşimi yapmak, daha sonra ortaya çıkacak olan tadilat masraflarını önemli ölçüde azaltacaktır.

Oda Dekorayonu Deği… 10/10/2018 Oda Dekorayonu Değiştirme Puzolan Nedir ve Beton Maliyetiyle İlişkisi Nedir? Puzolan Nedir ve Beto… 10/10/2018