PETEK KİRİŞ NEDİR?

Kiriş yapısı binanın önemli yapılarındandır. Bina içerisinde ve yapının oluşumunda temelden itibaren her süreçte yapıyı ayakta tutmak üzere etkili bir eleman olarak kullanılmaktadır. Kiriş yapılarına bakıldığında, gelişen yapısal teknolojiler ışığında farklı tiplerde kiriş modelleri ortaya çıkmıştır. Bu kiriş modelleri içerisinde yer alan petek kiriş de günümüzde sıkça kullanılan bir kiriş modelidir. Peki “petek kiriş nedir?” denilirse, düzgün yapılı ve yayılı yüklerin taşınması işleminde kullanılmakta olan, L profil gövdesi boyunca zig-zag yapı modeli ile kesilen iki parçanın birleştirilmesi sonucu oluşturulan kiriş yapıları olarak tanımlanmaktadırlar. Zig-zag kesim olarak belirtilse de petek kiriş yapısı genel olarak dairesel tarzda ya da farklı tarzlarda kesimlerle kullanılmaktadır.
Petek kiriş şantiye alanlarında ve bir binanın yapımı sırasında kullanılan önemli parçalar olmasının yanı sıra avantaj bakımından da oldukça avantajlıdır. Genel olarak “petek kiriş nedir, ne gibi avantajları vardır?” kapsamlarında birçok farklı avantajı göz önüne serilir. Petek kiriş avantajları;
• Hafif olması ile daha rahat uygulama sağlar.
• Dayanıklı yapısı yük taşıma için oldukça uygundur.
• Konstrüksiyon işlemi uygulanmış olan alanlara kolay bir şekilde monte edilebilirler.
• Mimari açıdan estetik ve zarif bir görünüme sahiptir.
• İç mekân için oldukça aydınlık bir ortam sağlamaktadırlar.
• Ana yapıya etki eden tüm yüklerin oranını düşürürler.
• İmalat süresini kısaltmaları nedeniyle inşaat maliyetini düşürürler.
• Kiriş sistem yapısı nedeniyle aralardan boru geçişine rahat bir şekilde izin vermektedir.

Yük taşınması için kiriş modelinin dayanıklı olması en büyük avantajlardandır. Bu nedenle petek kiriş modeli bu sistem yapısında oldukça uygun bir durum sunar. Petek kiriş biçim ve sistemleri ile yapının bütün ağırlığını düşürmesi kaynaklı olarak, yapının gelecek dönemlerde oluşabilecek herhangi bir olası kötü durumunda daha dayanıklı kalmasını sağlayacaktır. Bu nedenle günümüzde kullanım açısından petek kiriş seçimi oldukça fazladır. “Petek kiriş nedir ve ne işe yarar?” gibi birçok soruya bakıldığında, inşaat alanında oldukça büyük öneme sahip olması ile yapının en önemli parçaları arasında yer almaktadır.