PERVAZ NEDİR?

Ev içi düzenleme ve geliştirme yıllar içerisinde farklı boyutlara ulaşmış ve eski evlerin aksine günümüze uygun modern iç dizaynlar oluşturulmuştur. Yapı içerisinde kaplamalar olsun tavan olsun bazı ihtiyaçlar doğurmuştur. Pervaz bunun içine girer. Parkeler pervazsız estetik durmaz birde parke altında oluşabilecek haşereden de korur. En önemli amacı estetik açıdan güzel durmasıdır. Birde tavan da da uygulandıktan sonra da pervazlar bir odanın olmazsa olmazı olmuştur.  Tarihçesi tam olarak bilinmese de belirli bir dönemden itibaren pervaz kullanımı yapılmaktadır. “Pervaz nedir? Ne işe yarar?” Bu sorular bu konuda merak edilen sorular olmakla birlikte doğru bir şekilde cevaplanması gerekmektedir. Peki, pervaz nedir?

Pervaz, pencere, kapı gibi yerlere ait olan kasalar ile duvar boşluğu arasında kalan aralık bölgeyi kapatmak amacıyla kullanılan, kenarlara geçirilen parçadır. Bu parça genel olarak ara boşlukları doldurmak üzere tasarlanmış gibi gözükse de aslında küçük ama etkili bir göreve sahiptir. Bu sayede ev içerisinde kapı ve pencereler daha güvenli hale gelmektedir. Pervaz yapıları da gelişen teknolojiye bağlı olarak farklı tiplerde üretimi yapılmaya başlanmıştır. Bu sayede pencere gibi alanlar daha güvenli bir şekilde korunmaktadır.

Ne İşe Yarar?
“Pervaz nedir?” sorusuna en genel tanımı ile kapı ve pencereler için kullanılan bir parça olarak tanımlanmaktadır. Bu noktada “ne işe yarar?” sorusuna gelindiğinde ise pencere ve kapılardan soğuk gelme olasılığı yüksektir. Özellikle pencere kenarları soğuğu oldukça fazla geçiren bölgelerden biridir. Kış aylarında bu soğuğu kesmek ve daha sıcak bir ev sağlamak adına pervaz kullanımı yapılması gerekmektedir. Pervaz kullanım amacına göre kış aylarında soğuğu önlemek adına yapılmalıdır. Aynı zamanda bir görsel dolgu malzemesi olarak da belirtilebilmektedir.
Kaplama malzemesi olarak anılsa da pervazlar aslında daha büyük bir hizmet amacıyla yapılmaktadır. Son dönemlerde moda ve dizayn konusunda gelişen alan, pervazlar için renk ve çeşitliliği de ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle artık pervaz seçimlerinde ev içerisinde boya rengine göre bir renk seçebilir ya da ahşap, PVC gibi seçeneklerden yararlanabilirsiniz. Ancak genel olarak bakıldığında PVC pervazlar, ahşap pervaz kullanımına göre daha yaygın ve daha önerilen yapıdadır. PVC pervaz yapısı gereği daha uzun dayanmaktadır. Su, nem, rutubet ve diğer koşullara karşı dayanıklı olan PVC pervazlar, ahşap pervazların gösterdiği aksi durumlar gibi şişme ve diğer etmenleri göstermemektedir.