İnşaat Hesabı

Pencere Seçiminin Mekâna Yansıması

 

Pencere Seçiminin Mekâna Yansıması

Bir ev alacağınızı varsayalım. Pencerelerin boyutu, alacağınız evde dikkat edeceğiniz ilk konular arasında yer alır. Işık almayan bir ev hem fiziksel hem ruh sağlığınızı tehdit edebilir. Güneş girmeyen eve doktor girer atasözü, tam da küçük pencereli ve ışık almayan evler için söylenmiş olabilir. Evlerin ve ofislerin doğal bir şekilde aydınlatılması, sağladığı farklı avantajların yanı sıra ev sakinlerinin ve çalışanların motivasyonlarını da olumlu yönde etkiler.

Pencerelerin yeterli boyutta olması, ısınma ve elektrik için yaptığınız harcamaları da azaltmanıza yardımcı olabilir. Doğru konumlandırılmış pencere, evin havalandırılmasında da etkin bir rol oynar. Böylelikle yazın sıcak günlerinde klima kullanarak evi soğutmak yerine, evdeki pencereleri kullanarak doğal bir soğutma sağlanabilir.

pencere secimi

Pencere Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pencere seçimi veya pencere tadilatı işleri, her aşamada detaylı planlama gerektirir. Öncelikle, hayatınızı geçireceğiniz evi seçerken pencere sayısına dikkat etmeniz gerekir. Büyük bir salona sahipseniz, toplam 2 pencere odayı aydınlatmak için yeterli olmayabilir. Doğru bir aydınlatma sağlamak için büyük mekanlarda daha fazla pencere kullanmak gerekir.
Dikkat edilecek diğer bir nokta ise pencerelerin boyutudur. Türkiye’de, standart bir apartman dairesinde pencereler genellikle yerden 90 cm yükseklikte olacak şekilde yerleştirilir. Fakat pencere ölçülerinde kesin olarak belirlenmiş bir standart yoktur. Ölçüler, kullanılacak iç mekanın boyutlarına ve yerleşimine göre değişiklik gösterebilir.
Son zamanlarda yere kadar uzanan ve Fransız balkon olarak bilinen pencere türü yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu pencere türü, yerden başlayarak iç mekanın toplam ışık alma alanını arttırır. Böylelikle daha az pencere kullanılarak daha fazla aydınlatma sağlanabilir.

İç Mekan Aydınlatmasında Pencere Kullanımı

Salonun yanı sıra diğer odalarda kullanılan pencereler de aydınlatma için büyük önem taşıyor. Örneğin yatak odasının yeterli ışık alması, sabah uyanma güçlüğünün önüne geçebilir. Ya da çalışma odasının doğal olarak aydınlatılması, göz bozukluğu gibi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasını geciktirebilir.
Banyo ve mutfak gibi iç mekanlar da doğru bir şekilde güneş ışığıyla aydınlatılmalıdır. Güneşten mümkün olduğu kadar fazla faydalanmak, aydınlatma için harcanan enerjinin azalmasına yardımcı olur. Böylelikle ev sahipleri, elektrik faturalarında önemli tasarruf sağlayabilir.

Isınma Sorunun Önüne Geçmek için Pencere Seçimi

Pencereler, aydınlatmaya ek olarak enerji tasarrufu amacıyla da rahatlıkla kullanılabilir. Eskiden kullanılan ahşap doğrama ve tek katmanlı pencereler, evlerde ciddi ısı kaybında neden oluyordu. Ahşabın havayı geçiren yapısı ve tek camın yetersiz yalıtım sağlaması, evlerdeki doğalgaz ve elektrik faturalarını arttırıyordu.
Günümüzde ise doğru pencere ve pencere profili seçimi sayesinde enerji kaybı azaltılmış durumda. Üreticiler, ev sahiplerinin ısıl konforunu arttıracak ve faturalarını azaltacak şekilde pencere üretimi gerçekleştiriyor. Artık tek camlı pencereler yerine, yüksek ısı yalıtımı sağlayan çift camlı pencereler yaygın olarak kullanılıyor.
Buna ek olarak, pencere profilleri yaygın olarak PVC malzemeden üretiliyor. Günlük kullanıma uygun olan plastik malzeme, ahşap doğramayla karşılaştırıldığında önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlıyor.

 

Farklı Pencere Boyutları Mümkün Mü?

Pencere boyutu ve yerleşimi söz konusu olduğunda standart bir ölçüden bahsetmek mümkün olmayabilir. İç mekanın ihtiyacına göre geniş pencereler kullanılabileceği gibi çok sayıda dar pencere de kullanılabilir. Pencere boyutu seçimi, iç mekanın gereksinimlerine ve evin ışık aldığı yön gibi dış faktörlere bağlıdır.
Farklı boyutlarda pencere istekleri olduğu için üreticiler de bu istekleri karşılayacak şekilde üretim yapabilmekte. Örneğin konutlarla ticari binaların aydınlatma ihtiyaçları farklıdır. Bu nedenle yapılacak olan binanın kullanım amacına uygun olarak pencere boyutu seçilmelidir. 45×90 boyutlarından 2 metre yüksekliğe kadar farklı pencereler üretilebilir. Özellikle de plastik profilli çerçeveler yapılacaksa üretim ölçüleri oldukça esnektir. Fakat ahşap doğramalarda malzemenin yapısı gereği çeşitli kısıtlamalar olabilir.

Pencere Yönü Mekanı Etkiler Mi?

Mümkün olan tüm koşullarda iç mekanın güneş ışığından doğrudan faydalanması gerekir. Bu nedenle pencerenin yönü ve önünde ağaç veya bina gibi engel olup olmadığı önem taşır. Eğer pencere iç mekanı günde 1-2 saat aydınlatacak şekilde yerleştirilirse, güneş ışınlarından yeterince faydalanmak mümkün olmaz.
Pencere yönü, binanın çizimleri yapılırken planlanmalıdır. Böylelikle projelendirme aşamasında güneşin geliş açısına göre pencere yerleşimi yapılabilir. Pencere yerleşiminin proje aşamasında yapılması daha sonra pencere tadilatına olan ihtiyacı azaltır.

 

Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by
blank