PASPAYI NEDİR?

Yapım ve beton teknolojisi bir arada yürüyen iş alanlarıdır. İnşa edilen betonlar içerisinde gömülü halde bulunan bazı elemanlar söz konusudur. Bu elemanlar korozyona karşı önlem almak amacıyla yapılmış işlemlerden biridir. “Paspayı nedir?” denildiğinde ise kolon, perde, döşeme, kiriş gibi temel betonarme yapı elemanlarında yer alan dışa bulunan ve beton içerisine gömülü bir şekilde yerleştirilen, dış yüzey ile beton dış yüzeyi arasında ye alan kalınlık mesafesine denir. Bu işlem genel olarak betonarme yapıların doğru hizalanması ve sağlamlığın artırılmasında kullanılmaktadır. Bu işlem aynı zamanda net beton örtüsü olarak da bilinmektedir.
“Paspayı nedir?” sorusuna verilecek genel ve terimsel ifadelerin aksine, paspayı yapı elemanlarını dış etkenlerden korumak amacıyla bırakılan paydır. Dış etmenler yağmur, rutubet, iklim değişikliği gibi her alanda meydana gelerek yapılara zarar verir. Bu nedenle binaların dış etmenlerden en iyi şekilde korunması gerekmektedir. Yapı elemanları hazırlanırken ya da bina yapımı sırasında bu elemanlar yerleştirilirken paspayı ayarlanır ve bu şekilde yapım devam eder. Korozyonu da önleyen paspayı, çelik gibi yapıların çabuk bir şekilde dayanıklılığını yitirmesini engelleyecektir.

Neden Kullanılır?
Paspayı belirtilen birçok nedenden ötürü kullanılmaktadır. Ancak bu nedenlerin dışında yapım aşamasın kullanılması için farklı nedenler de bulunur. Bu nedenlere genel olarak bakıldığında;
• Donatı ve kepenk arasında belirli bir mesafe olması gerekmektedir. Bu mesafeyi korumak adına paspayı kullanılır.
• Donatı çubuklarını yangından korumak için ısı yalıtımı gereklidir. Bu ısı yalıtımını sağlamak adına paspayı kullanılmaktadır.
• Çelik takviye çubuklarını korozyon endişesinden korumak ve çevresel etkilerden uzak tutmak için kullanılır.
• Takviye çubuklarının kaynama sebebi ile gerilmesini ve yeterli gömülmesini sağlamak adına kullanılır.
Tüm bu nedenler bina yapısının doğru bir şekilde yapılması ve sağlamlığının artırılması için gerekli işlemlerdir. Özellikle olası bir deprem esnasında doğru yapımı olmayan bir binada zarar oranı fazla olurken, paspayı uygulanan bina için bu durum söz konusu olmayacaktır. Bu nedenle yapılarda paspayı büyük önem arz eden bir konudur. Aynı zamanda temelden bitime kadar uygulanan paspayı işleminde korozyon endişesi de olmayacaktır.