OSB Nedir?

osb

Yapı malzemeleri inşaat alanında her geçen sene gelişmektedir. Kullanılan malzemelerin içerikleri ve malzemelerin kullanım alanlarına göre işlemler yapılmaktadır. Bu işlemler kapsamında bir yapı içerisinde doğru malzemenin kullanılması önemlidir. Bir malzeme kullanımı sırasında etkili olan ilk şey dayanıklılıktır. Bu nedenle dayanıklılığı yüksek olan malzemelerin yapı içerisinde kullanılmasının sağlanması gerekmektedir. OSB nedir denilirse de dayanıklılık kapsamında kendini gösteren ve yük taşıma noktasındaki kabiliyeti ile inşaat alanlarında kullanılan bir yapı malzemesidir. OSB levha halinde bulunmasıyla birlikte inşaat içerisinde yük taşıması ve dekoratif amacıyla kullanılmaktadır. Yapısal olarak OSB ahşap bir malzemeden yapılmaktadır. Bu nedenle inşaat sektörü içerisinde dekoratif noktalarda sıkça kullanıldığı gözlemlenmiştir.
OSB yapısı gereği 3 katmandan oluşmaktadır. Her katman birbirine dik bir konumda yerleştirilerek yapılmaktadır. Kontrplak teknolojisi örnek alınarak yapılan bu sistem içerisinde genel olarak 95 milimetre uzunluğunda ve 0,65 milimetre kalınlığında ahşap parçaları üst üste koyularak bir imalar süreci bulunmaktadır. OSB nedir denildiğinde evlerde sıkça kullanılmakta olan dekoratif ürünler gösterilebilmektedir. Kontrplak yapısından alınmasından kaynaklı olarak OSB dayanıklılık konusunda diğer malzemelere görse kendini oldukça iyi bir şekilde kanıtlamıştır. Bu nedenle yapılarda kullanılmasında herhangi bir şekilde sakınca bulunmamaktadır. Genel olarak malzemeler karşısında da daha ekonomik ve daha modern bir yapısı olması nedeniyle sıkça tercih edilen bir yapı malzemesi olmaktadır.
OSB Kullanım Alanları
Bina yapımlarında ya da evin iç alanlarında her noktada OSB kullanımı söz konusu olmaktadır. Bu kullanım noktasında OSB için çeşitli alanlar söylenebilir. Ancak genel bir tanım itibariyle OSB nedir denildiğinde dekoratif amaçlı kullanıldığı söylenmiştir. Bu nedenle belirli noktaları süslemek ya da daha modern bir hava katmak için kullanımı söz konusudur. OSB kullanım alanları;
• Duvarlar
• Çatıda kiremitlerin döşenmesinden sonra çatı için dekoratif amaçlı kiremitlerin altına tahta yerine
• Ev içerisinde yer alan raf, dolap ve platform gibi yapılara
• Tabanlarda kullanılacak olan döşemelere
• İç dekorasyonda istenilen herhangi bir bölgeye
• Büyük ya da küçük çaplı fark etmeksizin daha dayanıklı olması nedeniyle sandık yapımında