Ofis Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çalışma alanlarının doğru seçilmesi gerekmektedir. Bu alanlarda ortaya koyulacak projelerin ve çalışılacak saatlerin zorlu geçmemesi ve daha verimli zamanların geçmesi önemlidir. Bu nedenle ofis kiralarken dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilinmesi gereken kurallar ve doğru işlemler yer almaktadır. Ofis kiralarken;
• İskân belgesi, bir yapı için oturma izni verilmesi demektir. Bu belgenin alınmasıyla birlikte yapıda yaşam alanı kurulabilir ve güvenilirdir. Bu nedenle ofis kiralarken dikkat edilmesi gerekenler de ilk olarak iskan durumu kontrol edilmelidir. İskân belgesine sahip olmayan bir ofis içerisinde ticari anlamda bir süreç, çalışma yürütülmesi mümkün değildir. Aynı zamanda iskânsız bir ofis kiralamanızda çalışma ruhsatı alamazsınız.
• Tapu kayıtlarında yapı için tüm belgeler listelenmiştir. Bu sayede yapıların uygunluk durumu ve yapı sistemlerinin doğru düzenlenip düzenlenmediği kontrol edilir. Ofis kiralarken tapu kayıtları kontrol edilmeli ve buna göre ofis kiralama işlemi yapılmalıdır. Ofis olarak gözüken bölgede önemli olan depo, otopark gibi alanların eklenmiş olması gerekmektedir.
• Ofis kiralarken dikkat edilmesi gerekenler konusunda yapının tapuya kayıtlı bir şekilde gözüktüğünden emin olunması gerekmektedir. Bu sayede tapu içerisinde, yapının bulunduğu yerde yapılamayacak işlerin belirtilmiş olması gerekmektedir. Bu işlerden birini yapmak istemeniz halinde burada herhangi bir çalışma faaliyeti gösteremezsiniz. Tapu kayıtlarında tüm bilgileri iyi bir şekilde kontrol edip ondan sonra ofis kiralama işlemi yapmanız gerekmektedir.
• Ofis kiralama sırasında kimden devir aldığınızı iyi bir şekilde araştırmanız gerekmektedir. Ofisi aldığını kişi gayrimenkul üzerinde hak sahibi değil ise yasal bir işlem yapılmayacaktır. Bu nedenle alacağınız kişiyi ilk olarak kontrol etmeniz gerekir. Eğer yasal sahip değil ise noter huzurunda imzalanacak olan vekaletname ile ofis kiralama işlemi yapılması gerekmektedir.
• Kira ödeme günler ve ofis kirası ofis kiralarken dikkat edilmesi gerekenler konusunda önemlidir. Karşılıklı olarak kontrat imzalaması yapıldığı sırada kira için uzun süreli bir kira kontratı oluşturduysanız, kontratın yapıya geçmesi sağlamalısınız ve bu durumu kontrol etmelisiniz.
Ofis kiralama işlemi her açıdan önemlidir. Bu nedenle sürecin ve ofis kiralama öncesinin doğru bir şekilde ilerlediğinden emin olmalısınız.,

Daire Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Daire bir yaşam alanı olarak sizlere istediğiniz tüm durumları sağlaması gerekmektedir. Özellikle evinize geldiğinizde hoşlanmadığınız bir ortama girmek doğru bir durum değildir. Bu nedenle ev kiralarken dikkat edilmesi gerekenler konusunda iyi bir bilgiye sahip olmalısınız. Aynı zamanda daire için istediğin tüm özellikleri iyi bir şekilde bilmeniz gerekmektedir.

Daire kiralarken:

 • Gelişen teknoloji yapısı ile artık günümüzde kiralık daire için gezmeyi bir kenara bırakıp, internet üzerinden kolay bir şekilde bulmaya geçildi. İnternet üzerinden evin her özelliğini resimlerle görmeniz mümkündür. Ancak ev için doğru resimler koyulup koyulmadığını bilemez ve bu noktada güvenemezsiniz. Uygun evi bulmak için evi tanımlaması ve evin tüm özelliklerini öğrenmek için doğru sorular sormanız gerekmektedir. Aynı zamanda daire kiralarken dikkat edilmesi gerekenler konusunda evi gidip görmeli ve gezmelisiniz.
 • Kiralama işlemlerinde ev sahibi de oldukça önemlidir. Anlayış sağlanmayan bir ev sahibi ya da kiracı ile bu kapsam da doğru bir geçim süreci gerçekleşmez. Bu nedenle ev sahibini ilk olarak iyi bir şekilde araştırmalısınız. Ev sahibi olarak size evi kiralamak isteyecek olan kişinin, gerçek ev sahibi olup olmadığını tapı bilgilerinden öğrenebilirsiniz. Kiralık daire için bazı durumlar da tapuda gösterilen yer ile dairenin aynı bölgede olmadığı gözlemlenmektedir. Bu nedenle daire ile tapuda belirtilen yeri kontrol etmeniz daire kiralarken dikkat edilmesi gerekenler konusunda önem arz etmektedir.
 • Kontrat içerisinde kiracılara karşı bazı istenmeyen durumlar oluşturulmaktadır. Bu durumlardan korunmak amacıyla kira kontratını iyi bir şekilde incelemeniz gerekmektedir. İçerikte size uygun olmayan bir durum var ise kiralık daire arayışına tekrar geri dönmeniz en iyisi olacaktır. Sözleşmede yazması gerekenler;
  • Kira artış oranı
  • Depozito ve masraflar
  • Apartman aidat miktarı
  • Kira tutarı ve ödeme zamanı
  • Evin teslim zamanı
  • Evde yer alan eksikliklerin belirtilmesi
  • Evi teslim alma ve teslim bırakma şekilleri
  • Ortak alan kullanımı Tüm bu genellemelere ve sistemlere bakıldığında daire kiralarken dikkat edilmesi gereken birçok kural söz konusudur. Bu nedenle kiralık daire arayışında daha dikkatli olmalı ve kendinize uygun evi bulmalısınız.