Ofis Dekorasyonunda Kablolar Nasıl Gizlenmeli?

Zeminde onlarca kablonun olması kazalara davetiye çıkardığı gibi estetikten uzak bir görüntü oluşmasına neden olur. Ofis gibi bir ortamda ise kablolar kaçınılmazdır. Fakat doğru tasarım sayesinde bu kabloları ofis zemininden kaldırılabilir. Kablo yığınlarına sahip bir ofis, müşterilerin gözünde dağınık bir imaj yaratacaktır. Bu nedenle ofisin mümkün olduğu kadar sade bir görünüme sahip olması gerekir. Sade görünüm elde etmenin en kolay yolu ise kabloları düzenlemekten geçer.
Ofis dekorasyonunda kabloları gizlemenin birçok yolu vardır. İlk planlama aşamasında gizleme yapılabileceği gibi tadilat sırasında da kablolar göz önünden kaldırılabilir. Tadilat yapılarak kablolar duvarın içine veya zeminin altına alınabilir. Fakat ofisin en yoğun olduğu zamanlarda tadilata kalkışmak yerine ofise yerleşmeden önce doğru bir planlama yapmak işleri daha kolay hale getirecektir.

Tasarımı ve Yerleşimi Önceden Planlayın

İlk olarak ofisin nasıl kullanılacağını planlayın. Masaların, sandalyelerin ve diğer dekorasyon ürünlerinin nereye geleceğini belirleyin. Gerekli durumlarda yerleşim için profesyonel yardım alın. Ofis masalarını prizlere yakın bir şekilde yerleştirmeye çalışın. Böylelikle uzatma kablosu kullanma ihtiyacınız azalmış olur.
Fotokopi makinası ya da yazıcı gibi ofisin en çok kullanılan elektronik cihazlarını herkesin ulaşabileceği ama uzatma kablosu olmadan çalıştırabileceğiniz bir yere yerleştirin. Çalışanların fotokopi çekmek için ofisin bir ucundan diğerine gitmesi verimlilik açısından olumsuz bir durum yaratır. Ancak ofisin ortasından kocamak bir uzatma kablosunun geçmesi de hoş bir görünme neden olmayacaktır. Yerleşim yaparken optimum koşulları belirleyin.

Masalara Yeterli Miktarda Priz Yerleştirin

Ofise yerleşmeden önce tadilat yaptırma şansınız varsa her çalışana yetecek kadar priz yerleştirin. Ofiste sadece beş priz varken yirmi çalışanınız olursa kablo yığını içinde çalışmanız kaçınılmaz olur. Fakat her çalışanın masasının altında yer alan bir priz, kablo karmaşasını en aza indirecektir.
Prizleri mümkünse duvardan ziyade masa altına taşıyın. Böylece duvara doğru uzanan kablo görüntüsünden de kurtulmanız oldukça kolay olur. Tadilat sırasında kahve makinası gibi diğer elektronik cihazları için gerekecek prizleri de tasarlayın.

 

Kabloları Yer Altına Alın

Ofis içerisinde kabloları gizlemenin diğer bir yolu da tüm kabloları yer altına almaktır. Ofise yerleşmeden önce tüm kabloları zemin kaplamasının altına alın. Fakat bu uygulamanın bir dezavantajı vardır. Her ne kadar estetik bir görüntü sunsa da olası bir kablo arızası durumunda oldukça fazla tadilat işi çıkabilir.
Kablolar zemin kaplamasının altında olduğunda kablo değişimi ve onarımı yapmanız gerektiğinde tüm zemin kaplamasının sökülmesi gerekebilir. Bu da ek masraf anlamına gelir. Olası bir kablo arızası durumuna hızlı ve zahmetsiz bir şekilde müdahale etmek için modüler zemin tasarımı tercih edilebilir. Kabloların geçtiği yerlerde kolay sökülüp takılır malzeme kullanmak bu sorunun önüne geçmeye yardımcı olabilir.

Mobilyalarla Kabloları Saklayın

Ofislerde kablo saklama çözümlerinden bir diğeri ise kabloları mobilyaların içine saklamaktır. Gideren yaygınlaşan bu yöntemde bilgisayarların kabloları, masanın altına ya da dolapların içine yerleştirilir. Böylelikle kablolar erişilebilir kalırken aynı zamanda göz önünde olmaz.
Son zamanlarda prizleri masaların altın taşımak da popüler uygulamalardan biri haline gelmiştir. Kablolar duvardan masaya kadar yer altından çekilir. Daha sonra masanın ayağından masanın altına doğru kablo gelir. Priz ise masanın alt tablasına gömülerek estetik ve kullanışlı bir tasarım sunar.

Kablolar Görünüyorsa Dekorasyonun Bir Parçası Haline Getirin

Eğer kabloların görünmesinin önüne geçemiyorsanız onları ofis dekorasyonunun bir parçası haline getirin. Günümüzde piyasada birçok renkte kablo bulunmakta. Sadece siyah kablo kullanmak yerine farklı renkteki kabloları kullanın.
Aynı zamanda kabloları minimal ve geometrik resimler oluşturacak şekilde düzenleyebilirsiniz. Böylece sadece birkaç kablo sabitleyicisiyle kablo sorunundan kurtularak kabloları dekorasyonun bir parçası haline getirebilirsiniz. Kabloları aynı zamanda asimetrik şekillerde düzenleyerek ilgi çekici bir görüntü elde edebilirsiniz.

Çekmecenizi Kullanın

Eğer tadilat veya kablo organizasyonu yapacak kadar zamanınız yoksa uygulayabileceğiniz oldukça basit bir çözüm var. Ofis masanızda çekmece varsa çoklu prizi buraya yerleştirebilirsiniz. Çekmecenin arkasında kabloların geçebileceği kadar bir yuvar açın. Daha sonra çoklu prizi çekmeceye yerleştirin ve ana prize sadece bir kablo gönderin. Oldukça basit olan bu yöntem, ofiste kısa sürede kablo sorununu çözmek isteyenler için idealdir.