Oda Dekorayonu Değiştirme

Öncelikle dekorasyon konusuna değinelim. Odanızda bulunan irili ufaklı tüm eşyalar, renkleri ve stilleriyle odanızın dekorasyonunun bir parçasıdır. Odanızda yer alıp da farkına varamadığınız birçok eşya, yerlerine daha dikkat çekici eşyalarla değiştirildiği zaman büyük tablodaki parçalar yerine oturabilir. Örnek olarak duvarlarımız boş görünmesin diye yerleştirdiğimiz tabloları söyleyebiliriz. Çoğu birkaç hafta içerisinde yalnızca orada duran bir nesne halini alarak oda görünümünü oldukça kalabalıklaştırmaktadır. Peki bu gibi sırf oda boş görünmesin diye yerleştirilen eşyaların yerine neler eklenebilir?

İlk adım duvar kağıtları… Duvar kağıtları oda dekorasyonu değiştirme konusunda en önemli noktalardan birisidir. Eşyalarınız rengiyle de uyumlu olan canlı görünümlü duvar kağıtları, evinizin içini ferahlatacak ve odanın tarzını belirleyici unsur olacaktır. Ayrıca duvar kağıtları, binlerce çeşidiyle stilinizi odaya yansıtmanın en basit yollarından birisidir.
Kırlentler, yastıklar ve puflar… Bunları sadece kullanmak için alıyorsanız çok şey kaybettiğinizi söylememiz gerekir. Çünkü yastıklar, canlı ve parlak görünümleriyle oldukça dikkat çekici eşyalardır. Nasıl ki süs eşyalarını fonksiyonu olan eşyalar haline getirmek çok yaratıcı bir tercihse aynı biçimde fonksiyonu olan eşyaları da süslendirebiliriz. Buna örnek olarak duvarlara asılabilecek renkli porselen tabakları da gösterebiliriz. Ya da raflar boş kalmasın diye koyduğunuz kalabalık yaratan dekor ürünlerinden ziyade kokulu ve renkli mumlar kullanmak hem görsel açıdan hem de evinizin atmosferi açısından yararlı olabilir.

 

Evinizin bir köşesine çerçevelerden galeri oluşturmak nasıl fikir? Aile fotoğraflarınızdan oluşan resimleri büyük küçük çerçevelerle duvarınızın en göze çarpan bölgesine yerleştirerek hem geleneksel hem de renkli bir görünüm kazandırabilirsiniz. Kanepenizde otururken gözünüze çarpan bir fotoğraf sizi geçmişin dünyasına götürerek anılarınızı tazelemenize de yardımcı olacaktır.
Sandalyeleriniz veya masalarınız eskiyse veya artık beğenmiyorsanız onları rafa kaldırmak zorunda değilsiniz. Kullanacağınız ucuz ve değişik masa-sandalye örtüleriyle evinizin atmosferini kolayca değiştirebilirsiniz.

Bu fikirler ne kadar kendi başına yetersiz gibi görünse de en başta da dediğimiz gibi bir araya geldiklerinde oldukça şaşırtıcı bir görünüm kazanmaktadırlar. Hem çabuk değiştirilebilir hem de ucuz olmalarıyla bu fikirler, oda dekorasyonu değiştirme açısından oldukça pratiktir. İsterseniz bir deneyin, bedava olmasa bile pek bir şey kaybetmezsiniz. 🙂