MUTFAK TASARIMI NASIL OLMALI?

Mutfak tasarımları, kullanım açısından doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bu nedenle ev içi dekorasyon ve çalışma düzenine dikkat edilmeli ve çalışmalarda mutfak tasarımı konusunda ekstra bir özen sarf edilmelidir. Mutfak ev içerisinde en sık kullanılan alanlardan biri olduğu için tasarımlara daha fazla dikkat edilmelidir. “Mutfak tasarımı nasıl olmalı?” sorusu burada kilit bir soru olarak sorulmaktadır. Bu nedenle mutfak içi için belirli altın kuralları bilinmesi ve mutfak tasarımlarının doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir. Mutfak tasarımı nasıl olmalı ve neler yapılmalı gibi sorular bu noktada en önemlilerindendir.
Renk Seçimi
Günümüzde mutfak tipine göre renk seçimi oldukça revaçta ve doğru olanıdır. Ancak genel olarak koyu renk modası da mutfak tasarımlarında kendini göstermektedir. Ancak güneş almayan bir mutfak yapısı var ise koyu renk kullanımı Mutfak tasarımı nasıl olmalı sorusu için olumsuz bir örnek olacaktır. Bu nedenle mutfak yapısına göre renk seçimleri yapılması gerekmektedir. Karanlık ve küçük olarak gösteren koyu renklerin kullanımı yerine daha ferah ve aydınlık renk seçimleri kullanılmalıdır. Mutfak tasarımı içerisinde kullanılacak olan eşyalarında bu renklere uyumlu şekilde tercih edilmesi güzel bir görüntü verebilmektedir. Bu nedenle renk seçimlerinde dolap renklerini orta tonlarda seçmeniz gerekmektedir. Bu seçimlerde kir tutmayan seçimler yapmanız en önemlisidir. Dolap açma ve kapama işlemlerinde ve dolap açma yerlerinde oluşan kirler kolay çıkmamaktadır.
Döşemeler

Mutfağı mutfak yapan en önemli etmenlerden bir ide döşemelerdir. Döşemelerin mutfak yapısına göre seçilmesi, Mutfak tasarımı nasıl olmalı sorusunun ikinci kuralıdır. Ancak mutfak için döşeme seçimi her zaman kolay değildir. Bu konuda zevkleriniz ile mutfak yapınız çatışabilecektir. Mutfak alanı özellikle sürekli kirlenebilen alanlardan biri olması kaynaklı olarak kolay temizlenen ve leke tutmayan malzemelerin kullanılması önemli olmaktadır. Seçilen malzemelerde mutfak yapısını düşünerek ısıya ve darbeye karşı dayanıklı bir şekilde seçilmesi önemlidir. Mutfak tasarımı nasıl olmalı konusunda döşemeler için leke tutmayan ve dayanıklı döşemeler en iyilerindendir. Aksi halde sürekli döşeme değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle uzun ömürlü malzemelerden tercih etmelisiniz. Mutfak içi tasarımda gözü yormamak adına minimal şekilde tasarlanmış olan döşeme tiplerinden yana şansınızı deneyebilirsiniz.
Tezgâh Malzeme Seçimi
Tezgâh mutfak içerisinde sıkça kullanılan alanlardandır. Kullanışlı bir şekilde olması bu nedenle önemlidir. Küçük bir mutfak yapısına sahipseniz, tezgâh için daha kullanımlı tasarımları tercih etmelisiniz. Bu konu haricinde mutfak tasarımı nasıl olmalı sorusu içerisinde tezgâh malzemesi de kendine önemli bir yer bulmaktadır. Mermer, granit gibi genel tezgâh malzemeleri dışında günümüzde daha farklı modellerde ortaya çıkmıştır. Kompozit malzemeler olarak kendini gösteren bu malzemeler farklı renk tercihleri ve ekonomik yapısı ile kendini göstermektedir. Ancak Mutfak tasarımı nasıl olmalı konusunda tezgâh seçimlerinde asit ve ısıya karşı dayanıklı tezgâh malzemesi seçilmesi gerekmektedir. Aksi bir tercih yapılması halinde tezgâhta giderilmeyecek hasarlar oluşabilir. Ahşap tezgâh seçimi yapan kişiler için de ahşap malzemenin su ile deforme olacağı söz konusudur. Bu nedenle kesici aletlere, aside ve ısıya karşı dayanıklı bir tezgâh malzemesi seçimi yapılmalıdır.

 

Mutfak Duvarı
Ana tasarım anlayışını mutfak içerisinde duvarlar belirlemektedir. Mutfak duvarı ve tezgâhın yer aldığı bölgede seçilen malzeme ve duvar renkleri önem arz etmektedir. Mutfak tasarımı nasıl olmalı konusunda seçilen mutfak duvarı renkleri döşeme seçimleri ile uygun bir şekilde seçilmeli ve uygulanmalıdır. Mutfak yapısının daha ferah ve daha aydınlık olması eve ve iç tasarıma büyük bir ek durum katacaktır. Bu nedenle mutfak duvarı ve renkleri için mutfak tasarımlarında duvar tercihlerine önem verilmelidir. Ancak mutfak dolabı için seçmiş olduğunuz renk ile mutfak duvar rengi aynı olmamalıdır. Aynı zamanda mutfak duvarlarının renk seçimlerinde kolay temizlenen ve kir tutmayan yapısı olması gereklidir. Bu sayede mutfak gibi her zaman kirlenebilecek olan bir alanda kir tutmayan bir duvar rengi en önemlisidir. Aynı zamanda seçimlerinizde uzun ömürlü bir renk seçimi yapmanız en doğrusu olacaktır.
Çalışma Alanı

Mutfak tasarımı nasıl olmalı konusunda mutfak içi için çalışma üçgeni olarak belirlenen alanlar önemlidir. Çalışma üçgeni, mutfak içerisinde ocak, evye ve buzdolabı eşyalarını kapsayan üçgene denilmektedir. Bu alan genel olarak mutfak içerisinin konforunu sağlamak adına yapılmalıdır. Pratik bir hareket sağlanması için 6 metreden fazla olmaması gerekmektedir. Mutfak tasarımı nasıl olmalı konusunda altın kurallardan biri olan ocak, evye ve buzdolabı üçgen şeklinde ayarlanması gerekmektedir. Mutfak tipine göre bu alan değiştirilebilmektedir. Eğer U tipi bir mutfağa sahip iseniz, buzdolabı ve ocak karşılıklı şekilde yerleştirerek, evyeyi de karşı kola yerleştirebilirsiniz. L tipi bir mutfak yapısına sahipseniz, bir alana evye ve buzdolabı yerleştirilirken, diğer alana da ocak koyulabilir. Koridor tarzı bir mutfak tipi var ise, ocak ve buzdolabı aynı tezgâh devamı içerisinde yer alırken, evye karşı tezgâha yerleştirilebilir.
Aydınlatma
Mutfak alanı her zaman aydınlık bir görüntüde olmamaktadır. Bu nedenle mutfak aydınlatmasının iyi bir şekilde seçilmesi gerekmektedir. Özellikle mutfak ve yemek odası olarak kullanım alanınız aynı bölgede yer alıyorsa aydınlatma seçeneklerinde daha dikkatli olmalısınız. Mutfak tasarımı nasıl olmalı konusunda seçilen aydınlatma seçenekleri dekoratif ve loş bir şekilde olacak ise bu tercihi yemek yenilen alanda kullanabilirsiniz. Ancak çalışma alanını, tezgâh, ocak ve evye gibi alanların daha aydınlık olması gerekmektedir. Bu sayede çalışma içerisinde ekonomik ve basit bir kullanım yaparak daha rahat bir çalışma sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda üst mutfak dolaplarının alt bölgesine yerleştirilecek olan LED aydınlatmalar ile de mutfağa ekstra bir ışık kaynağı oluşturabilirsiniz. Bu sayede mutfağınız daha aydınlık olacaktır. Eğer mutfak içerisinde daha aydınlık bir ortam tercih ediyorsanız mutfak ara duvarlarda tercih edilecek olan aydınlatmalı cam paneller ile daha şık daha doğru bir aydınlatma seçenekleri ile mutfak tasarımınızı tamamlayabilirsiniz.
Depolama Alanları
Mutfağın olmazsa olmazlarından biride depolamadır. Depolama kapsamında yapılacak olan ek alanlar büyük önem taşımaktadır. Depolama alanları ile mutfak gereçler erinin doğru bir şekilde saklanması ve mutfak içi erzakları doğru konumlanmak önemlidir. Özellikle bulaşık makinesi ve buzdolabı gibi beyaz eşyalar mutfak içerisinde büyük yer kaplar. Bu durum da depolama alanlarını küçültür. Mutfak tasarımı nasıl olmalı konusunda uygun depolama alanları dolap içerisinde ya da ek küçük depolama alanları oluşturularak sağlanmalıdır. Bu sayede mutfak tasarımını bozmadan ev içerisine uygun ve kullanışlı bir alan oluşturulacaktır. Bu alan mutfak dolapları belirlenirken, dolaplar arasına eklenebilecek küçük bir depolama alanı olarak da ayarlanabilmektedir. Plan çıkarımı yapılmasında bu durumun belirtilmesi bu nedenle önemli bir işlemdir.
Mutfak tasarımı kullanışlı ve kullanıcıya zorluk çıkarmayacak şekilde olmalıdır. Bundan dolayı mutfak tasarımı seçimlerinde doğru bir çalışma yapılması gerekmektedir. Evin güneş alıp almamasına ve mutfak tipine göre mutfak tasarımı nasıl olmalı sorusuna doğru bir tasarım şekli bularak bir tasarım yapılmalıdır. Bu tasarım sayesinde mutfağınız yemek yapmak dışında asla çıkmak istemediğiniz bir alana dönüşecektir.