MUTFAK DOLABI ÖLÇÜLERİ

Dekorasyon ve iç tasarım konusunda günümüze uygun ve modern yapılar kullanılmaktadır. Pek bilinmese de ev içi dekorasyon da ölçüm ve aralıklar önemlidir. Bu nedenle bina tasarımlarında ve projeler içerisinde mutfak dolabı ölçüleri iyi bir şekilde belirlenmelidir. Ev içerisinde oturma odalarından sonra en sık kullanılan alanlardan biri olan mutfak için ölçümlerin doğru alınması ve doğru bir tasarım yapılmasıyla, mutfak içi hareket en iyi şekilde sağlayacaktır. Bu nedenle daha doğru bir mutfak dekorasyonu ve mutfak modelleri için mutfak dolabı ölçüleri için doğru bir ölçüm yapılması gerekmektedir.
Mutfak yapısına ve mutfağın durumuna göre mutfak dolabı ölçüleri değişiklik gösterebilir ancak genel olarak mutfak dolabı ölçüleri aynı olarak alınmaktadır. Genel kapsamda L bir mutfak için 2700 santimetrelik bir genişlik söz konusu iken üst dolap boyları 90 santimetre, alt dolap boyları 85 santimetre olarak belirlenmektedir.

Mutfak Dolapları Arasındaki Mesafe
Mutfak dolapları genel olarak paralel bir şekilde tasarlanır. Bu tasarım kapsamında mutfak dolabı ve mutfak tezgâhı arasında belirli bir alan bırakılması gerekmektedir. mutfak dolabı ölçülerine göre bırakılması gereken alan doğru yönetmeliklerle belirlenir. Mutfak dolaplarının kapak alanları daha rahat açılması için en az 107 santimetrelik bir mesafe bırakılması gerekmektedir.
Mutfak Dolabı Ve Duvar Arası
Mutfak dolapları tercihe göre farklı şekillerde tasarlanmaktadır. Ancak mutfak dolabı ölçüleri proje yapısına göre ve evin iç konumuna göre belirlenen ölçülerde yapılması gerekmektedir. Mutfak dolabı kapaklarının rahat açılması ve rahat bir hareket sağlanması için mutfak tezgâhı ve mutfak duvarı arasında en az 102 santimetre bulunması gerekmektedir.
Mutfak Dolabı Ve Ada Arası
Geniş mutfaklarda ada kullanılmaktadır. Ada ikinci bir tezgâh olarak görev yapmaktadır mutfak dolabı ölçüleri arasında bu duruma da dikkat edilerek bir ölçülendirme yapılmalıdır. Mutfak dolabı ve ada arasında en az 102 santimetre olması gerekmektedir.
Mutfak Dolabı Ve Mutfak Masası Arası
Mutfak içerisinde masa kullanımı istenmesi halinde belirli aralıkla koyulması gerekmektedir. Mutfak masası ve mutfak dolabı arasında en az 122 santimetre bırakılması gerekmektedir.