Müteahhitle Yapılan Sözleşmeden Cayma Hakkımız Var Mı? Tazminat Alma Durumları Ne Zaman Oluşur?

Oturduğunuz evi müteahhit ile anlaşarak yeniletmeyi düşünüyorsanız dikkat etmeniz gereken birçok nokta var. Bunlardan en önemlisi ise sözleşmeden cayma hakkı. Kentsel dönüşüm kapsamında yapılan inşaatların artması, sözleşmelerle ilişkili sorunların da artmasında neden oldu. Yarım kalan ya da hiç başlanmayan inşaatlar, ev sahipleri için büyük bir sorun oluşturur. Fakat bu gibi durumlara karşı koruma sağlamak mümkündür. Doğru bir şekilde yapılan sözleşmeler, ev sahiplerine hem cayma hakkı sunabilir hem de müteahhitlerden tazminat talep etmelerini sağlayabilir.
Birçok insan, depreme karşı dayanıklı bir eve sahip olma umuduyla evini yeniletmek ister. Evlerin yenilenmesi için müteahhit veya inşaat şirketleriyle anlaşırlar. Ancak bazı durumlarda beklentilerle gerçekler örtüşmez. Ekonomide yaşanan değişimler, müteahhittin finansman sorunları ve kurda yaşanan değişimler, projelerin yarım kalmasına neden olabilir. Hatta bazı durumlarda müteahhitler, kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapmalarına rağmen projelere hiç başlamaz. Peki, ev sahipleri yapılan bu kat karşılığı inşaat sözleşmemelerinden cayma hakkına sahip mi?

Hangi Durumlarda Sözleşmeden Caymak Mümkün?

Kentsel dönüşüm süreçlerinde ortaya çıkan davalarda, ev sahiplerini koruyan pek çok karar verildi. Bu kararlar, gelecekte yapılacak olan projeler ve sözleşmeler için emsal karar olabilir. Ev sahiplerinin, müteahhitle sözleşme yaparken tüm maddeleri dikkatle hazırlaması gerekir. Hatta daha sonra ortaya çıkabilecek anlaşmazlık durumlarında haklarını korumak adına özel cayma hakkı ve tazminat maddesi ekleyebilirler. Bu gibi maddelerin eklenmesi, ileride yaşanabilecek olumsuz durumlarda ev sahiplerinin mahkemede avantaj kazanmasını sağlar.

Projenin Başlamaması

Ev sahipleri ve müteahhit sözleşmeyi yaptıktan sonra projenin belirlenen süre içerisinde başlaması gerekir. Genellikle bu süre sözleşmede yer almaz. Daha sonra sözleşmeye eklenebilir. Sözleşme, daha çok teslim süresi gibi detaylara odaklanır. Fakat teslim süresi 1 yıl olan bir projede müteahhittin 6 ya da 7 ay boyunca projeye başlamaması, proje teslimini geciktirecektir.
Bu gibi durumların önüne geçmek için ev sahipleri, sözleşmeye azami proje başlama süresiyle ilgili bir madde ekleyebilirler. Örneğin, eğer sözleşmenin imzalandığı tarihten 3 ay sonra proje başlamadıysa, ev sahipleri cayma hakkı isteyebilir. Böylece, müteahhittin projeye başlaması ve en kısa süre içerisinde tamamlaması teşvik edilir. Eğer projenin başlamasıyla ilgili herhangi bir madde yoksa ev sahiplerinin teslim süresinin geçmesini beklemesi gerekir. Daha sonra müteahhitte noterden ihtar çekerek sözleşmenin iptal edilmesini isteyebilirler.

 

Teslim Tarihinin Gecikmesi

Teslim tarihinin gecikmesi, inşaat projelerinde davalara en çok konu olan durumlardan biridir. Normal şartlar altında, yapılan inşaat sözleşmelerinde belirli bir proje teslim tarihi belirlenir. Ev sahipleri de müteahhitlerin bu teslim sürelerine uymasını bekler. Yaşanacak 1 aylık gecikme çok önemli olmasa da bazı projelerde 6 ay hatta 1 yıllık gecikmeler yaşanmaktadır.
Proje başladığı için bu gibi bir durumda sözleşmeden cayma mümkün olmayacaktır. Fakat ev sahipleri projenin geçilmesi durumunda tazminat talep edebilirler. Tazminat talebinde bulunmak için ev sahiplerinin, müteahhitte noterden ihtar çekmesi gerekir.

Proje Ne Zaman Bitmiş Sayılır?

Projenin aşamaları da sözleşmeden cayma hakkını etkileyen faktörler arasındadır. Bir inşaat projesinin %85 tamamlandığında, bu proje tamamlanmış sayılır. Bu gibi bir durumda, eğer herhangi bir anlaşmazlık ortaya çıkarsa, ev sahipleri sadece tazminat talebinde bulunabilir. Sözleşmeden cayma hakkı söz konusu değildir.
Sözleşmeden cayma hakkı, sadece projeye başlanmadığı durumlarda kullanılabilir. Proje başladıktan sonra sözleşmeden caymak, ev sahipleri için dezavantajlı bir durum oluşturur. Eğer yıkım işlemi başladıysa, ev sahipleri öncelikle noterden ihtar çeker. Daha sonra tazminat davası açarak haklarını arayabilirler.

Müteahhitle Yapılan Sözleşmede Tazminat Alma Hakkı Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Müteahhitle yapılan kat karşılığı inşaat sözleşmesinde tazminat hakkının ortaya çıkması birkaç şekilde gerçekleşir. İlk durum, müteahhittin projeyi tamamlamaması veya zamanında tamamlamamasıdır. Bu durumda ev sahipleri dava yoluna giderek kayıpları için tazminat talebinde bulunabilir.
Diğer durun ise kat karşılığı inşaat sözleşmesine dahil edilen maddelere bağlıdır. Ev sahipleri, anlaşmazlık durumlarında haklarını koruma altına almak adına sözleşmeye ek maddeler ekleyebilirler. Örneğin, projenin geç başlaması durumunda müteahhittin ceza ödemesi bu maddelerden biri olarak sayılabilir. Ya da gecikme durumunda da müteahhittin ceza ödemesine dair madde eklenebilir. Tüm bunlar, ev sahiplerinin haklarını korur ve olası bir dava sürecinde ev sahiplerini destekler.