Malumunuz birçok arsaya teklif veriyoruz. Hem bizim müteahhit olarak isteklerimiz hem de arsa sahiplerinin istekleri oluyor. Öncelikli olan tabii ki arsa sahipleri. Çünkü malın fiyatını sahibi belirler. Biz arsamızı müteahhide vermek istiyoruz, siz ne teklif verirsiniz diyen arsa sahiplerini o yüzden hiç sevmem. İstediğin şeyler belli zaten, niye benden teklif istiyorsun, bunları bunları verir misiniz diye sorsana be adam.
Arsa sahiplerinin istekleri çeşit çeşit olabiliyor;
• Biz şu anda 70 m² dairede oturuyoruz, ben yine 70 m² dairemi istiyorum.
• 1 tane 140 m² dairemi 2 tane 60 m² olarak istiyorum.
• Dairemden vazgeçip dükkân istiyorum.
• Dairemin yanında 1000 TL de kira istiyorum.
• Peşinat olarak 50.000 TL istiyorum.
• Dubleks değil normal kat istiyorum.
• Kapılarım lake olsun, parkelerim masif olsun istiyorum vs. vs.
Bu ve bunun gibi bir sürü istek olabilir. Bu istekler kimi müteahhidi kurtarırken kimini kurtarmayabilir. Kimi pazarlık yapar, kimi hiç ilgilenmez.
Bir de kendi dairesinden önce müteahhide kalacak daireleri düşünüp hesap yapan müteahhitler var. Yani hesabı şu şekilde yapıyor: Biz tüm arsa sahipleri olarak mevcut dairelerimizi isteyince müteahhide 8 tane 100 m² 3+1 kalıyor, tanesi 700.000 TL’den 5.600.000 TL yapar. Bu bina taş çatlasa 3 milyona biter. Müteahhide çok kaldı. Biz en iyisi 10’ar m² fazla isteyelim. Müteahhide 6 daire kalır. 4.200.000 TL hasılat yapar. Müteahhide bu şekilde 1.200.000 TL kalır. Yok yok bu da çok oldu. Biz aylık kiralarımızı 200 TL artıralım. Bir de şu kadar peşinat isteyelim. Peşinatı yoksa dairelerimizi 1-2 m² daha büyütsün. Müteahhidin karını 500.000 TL olacak şekilde ayarlayalım.
Bu tarz arsa sahipleri mide bulandırır. Genelde anlaştıkları müteahhitler de kasaplıktan müteahhitliğe Dikey Geçiş Sınavı(DGS) ile geçiş yapanlardır. İşin sonunda hüsran vardır. Tabii işin sonu gelirse.