İnşaat Hesabı

Müteahhit İnşaata Başlamazsa veya Yarıda Bırakırsa Nasıl Bir Yol İzlemek Gerekir?

 

Müteahhit İnşaata Başlamazsa veya Yarıda Bırakırsa Nasıl Bir Yol İzlemek Gerekir?

Ülkemizde artan kentsel dönüşüm çalışmaları arsa sahipleri ve müteahhitler arasında birçok problemin ortaya çıkmasına neden oldu. Tamamlanmayan inşaatlar, başlanmayan yıkım ve yapım çalışmaları, anlaşmada yer alan teslim sürelerine ve koşulları uyulmaması bu sorunlardan sadece bazılarıdır. Başlanmayan veya yarım kalan inşaat durumunda arsa sahiplerinin mağdur olmamasını sağlayan bazı adımlar bulunuyor. Müteahhit inşaata başlamazsa veya yarım bırakırsa nasıl bir yol izlemek gerekir konusunu iki açıdan da ele alacağız.

Müteahhit İnşaata Başlamazsa Nasıl Bir Yol İzlemek Gerekir?

Henüz inşaat ve yıkım işleri başlamadıysa, en hızlı ve etkili yöntem müteahhitle yapılan anlaşmanın feshedilmesi olacaktır. Böylelikle, dava sürecinden kaçınmak ve işlerin daha hızlı ilerlemesini sağlamak mümkün olur.

İşin Başlatılması İçin Müteahhitte İhtarda Bulunma

Yıkım işleri başladıysa veya tamamlandıysa ama inşaatı işi başlamazsa, arsa sahipleri müteahhitte ihtarname gönderebilir. İhtarname, hukuki sürecin ilk adımını oluşturmaktadır. İhtarnamenin belirtmesi gereken noktalar ise anlaşmada belirtilen sürelere uyulmadığı, anlaşılan işlerin üstlenilmediği olabilir.

Dava Sürecini Başlatma

İhtarname çekildikten sonra herhangi bir ilerleme olmadıysa, arsa sahipleri müteahhitti dava edebilir. Genellikle yarım kalan inşaatlarla karşılaştırıldığında, henüz başlamamış inşaatların dava süreçleri daha kısa süreli olmakta.

 

Müteahhit İnşaatı Yarım Bırakırsa Nasıl Bir Yol İzlemek Gerekir?

Sulh Hukuk Mahkemelerinde Dava Açma

İlk aşamada arsa sahipleri, inşaat işlerinin gerçekleştirilmesi için müteahhitte devredilen arsa paylarını almalıdır. Arsa paylarının geri alınması, sadece dava yoluyla sağlanabilir. Dava süreci, davacılara ve inşaatın tamamlanma durumunda göre değişiklik gösterebilir.
Dava sürecinde, inşaat ve inşaat sözleşmeleri konusunda uzman bilirkişi tayin edilir. Böylelikle, inşaatın başlayıp başlamadığı veya hangi aşamada olduğu belirlenir.

Müteahhitten Arsa Payı Satın Alan Kişiler

Eğer arsa sahibi olmayan kişiler, inşaat tamamlanmadan müteahhitten kat karşılığı tapu satın alırsa, bu kişiler için herhangi bir koruma sunulmaz. Yani, müteahhitte devir yapan arsa sahipleri, dava açtıkları zaman daha sonra satın alma işlemini gerçekleştiren kişilerin arsa payı haklarının iptal edilmesini de ister. Alıcılar, müteahhit ile yaptıkları satış sözleşmesinde bu gibi bir riski kabul etmiş sayılır.

Müteahhitten Daire Satın Alan Kişiler

Müteahhitten daire satın alan kişilerin durumu müteahhitten arsa payı alan kişilerden farklıdır. Bu kişiler, arsa sahiplerine dava açma hakkına sahiptir. Çünkü bu kişiler, müteahhittin arsa sahiplerinden aldığı payın bir bölümüne sahip olur. Genellikle bu davalar sebepsiz zenginleşme adı altında açılır.

 

Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by
blank