Milestone Ne Demek?

Bir yapıya başlanmadan önce yapının yapılacağı alanın kontrol edilmesi gerekir. Alanın ölçümleri, zemin yapısı gibi çeşitli özellikler kontrol edilmelidir. Bu nedenle uzman kişiler tarafından buralar kontrol edilir, ölçümleri çıkartılır ve proje oluşturulması gerekmektedir. Milestone ne demek sorusu da proje yapısıyla birlikte gelmektedir. Projede yer alan ve inşaatına başlanmış olan bir yapıda belirlenen ana noktaya ya da gelinmiş olan bir aşamaya milestone denilmektedir. Milestone diğer bir adı ile kilometre taşı olarak da bilinmektedir. Milestone ne demek denildiğinde, aslında önemli bir noktaya gelindiğinde kullanılmakta olan bir terimdir. Bundan kaynaklı olarak inşaat alanlarında sıkça kullanılmaktadır.
İnşaat alanlarında ve inşaat süresince belirli anlar bulunmaktadır. İlk olarak zeminin hazırlanması sırasında yapılan çalışmalar ve toprak yapısının belirlenerek buraya doğru bir zemin açma işlemi yapılmaktadır. Milestone ne demek denildiğinde ise zeminin yapısına göre temel atma işlemi bir milestone yani kilometre taşı olarak belirlenebilmektedir. Bu durum inşaat çalışmalarının ilk aşaması ve tüm inşaat sürecinin başladığı süreç olduğu için bu şekilde gösterilebilmektedir. Zemin çalışmaları aslına bakıldığında bir yapı için oldukça önemlidir. Bu nedenle milestone olarak sayılması bir anlam taşımaktadır. Temelin sağlam bir şekilde atılması ve bu şekilde yapıların ilerleyen aşamalarında sorun çıkmaması için önemli bir aşama olarak kaydedilmektedir.
Yapıların temel atma işlemlerinden sonra ilerleyen dönemlerde belirli bir aşamaya gelmektedir. Yapının yarıya gelmesiyle birlikte gerekli kontroller ve yapı sağlamlığı kontrolü yapılmaktadır. Yapının bu aşamasına da kilometre taşı yani milestone teriminin kullanılması mümkündür. Bir yapının sağlamlığının ilerlemesi ve yapının bitiminde doğru bir yaşam alanı sunulması için gerekli tüm çalışmalarının yapılması gerekmektedir. Milestone, önemli bir anı tanımlamak için kullanılan bir terimdir. İnşaat sektöründe ve diğer sektörlerde de bu anlama gelmesiyle aynı zamanda karayolları üzerinde belirli bir mesafeyi göstermek için kullanılan işaret terimine de milestone yani kilometre taşı teriminin kullanılması mümkündür. Bu nedenle tüm aşamaların en önemli noktalarına, bir yapının sağlamlıkla yarı bitmiş ya da temeli atılan binalar için milestone kullanımı yapılabilir.