Merdiven Altı Boşluğunu Nasıl Değerlendirebilirim?

Dubleks daireniz veya villanız varsa evinizde merdiven olması kaçınılmaz. Merdivenler inşa edilirken belirli standartlar takip edilir. Bu standartlar doğrultusunda merdiven altlarında geniş bir boşluk kalır. Birçok ev sahibi, bu boşluğu etkin bir şekilde kullanmakta zorlanır. Aslında birkaç yaratıcı fikirle merdiven boşluğunu etkin olarak kullanmak mümkündür.

Merdiven Altı Boşluğu Kütüphanesi

Merdivenin altında kalan boşluğu değerlendirmenin en iyi yöntemi bu alanı kütüphaneye dönüştürmektir. Farklı boyda rafların kullanıldığı tasarımlar eve farklı bir hava katar. Ayrıca sanılanın aksine bu alana kütüphane yapmak oldukça kolay bir iştir.
Merdiven altını kütüphaneye dönüştürürken hazır kütüphane almak bir seçenek olabilir. Birçok durumda hazır satılan kütüphaneler boşluğa tam olarak uymaz. Bu nedenle iç mimar veya tasarımcıyla çalışarak alana özel bir kütüphane tasarımı isteyebilirsiniz. Tasarım hazırlandıktan sonra mobilya ustasının yardımıyla kütüphaneyi yerine yerleştirebilirsiniz.
Merdivenin altındaki alana kütüphane yaparken dikkat edilmesi gereken nokta ölçülerin doğru bir şekilde alınması. Ölçüler alındıktan sonra tüm iş yaratıcılıkta bitiyor. Genellikle bu kütüphane uygulaması ana iskelet ve raflar şeklinde yapılıyor. Raflar ise istediğiniz boyda ve uzunlukta olabiliyor. Kütüphaneniz hazır olduktan sonra içini istediğiniz gibi süsleyebilirsiniz. Kitaplarınızın yanı sıra dekorasyon ürünlerinden faydalanarak farklı bir görüntü elde edebilirsiniz.

Ayakkabılık Tasarımı

Merdiven boşluğunu şık bir ayakkabılığa dönüştürebilirsiniz. Eğer merdivenler evin giriş kapısına yakınsa ayakkabılık hem işlevsel olacak hem de ortalıktaki ayakkabı yığınını toparlayacaktır. Kütüphane uygulamasına benzer şekilde ayakkabı tasarımı da iç mimar veya tasarımcı tarafından gerçekleştirilebilir.
Hatta bazı durumlarda merdivenlerin altı ayakkabı saklama bölmesine dönüştürülür. Bu durumda merdiven altındaki boşluğu farklı şekilde kullanmakta mümkün hale gelir. Boşluğu kütüphaneye dönüştürürken merdivenlerin altını ayakkabı saklama ünitesine dönüştürebilirsiniz.
Tadilat ve mobilya yapımı konusunda uzmanlaşmış kişilerle çalışırsanız tüm yapım süreci sorunsuz bir şekilde tamamlanır. Ayrıca hayalinizdeki tasarıma da kavuşmuş olursunuz.

Modüler Raflar

Merdiven altında kalan boşluk, evin havasını değiştirmek için kullanılabilir. Modüler raflar yaparak kendinize yeni bir sergileme alanı oluşturabilirsiniz. Modüler raflar, özellikle kütüphane veya ayakkabılık yapacak kadar büyük olmayan merdiven boşlukları için ideal bir çözümdür.
Küçük de olsa merdivenin altındaki alanı boş olarak bırakmak yerine dekorasyonun ve tasarımın bir parçası haline dönüştürebilirsiniz. İşin iyi yanı ise rafları kendiniz de yapabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan mezura ve biraz da beceri. Daha sonra yapı marketlerden istediğiniz ölçüde raf kestirebilir ve rafları kendiniz monte edebilirsiniz.
İşlerin daha profesyonel olmasını istiyorsanız her zaman bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Kafanızdaki projeyi oluşturduktan sonra iç mimara danışın ve projeyi fiyatlandırmasını isteyin. Raf projeleri daha büyük projelere göre daha uygun fiyatlı olacaktır.

 

Depolama Alanı

Merdivenin altındaki boşluk ideal bir depolama alanıdır. Fakat bu alanı kullanırken karmaşık görüntüden kurtulmak gerekir. Boşluğa özel olarak tasarlanan dolap sistemi, evinizdeki fazla eşyaları saklamanıza izin verir. Örneğin merdivenin altında süpürgeye ve diğer temizlik ürünlerine özel bir depolama alanı hazırlayabilirsiniz.
Ayrıca nadiren kullandığınız ama atmak istemediğiniz eşyalarınız için burada bir depolama alanı oluşturabilirsiniz. Depo olarak kullanacaksanız, raflara ek olarak kapak sistemi de hazırlamanız gerekir. Böylece dışarıdan baktığınızda göz yoran bir görüntü oluşmaz. Kapak tasarımını evinizdeki diğer dolaplara benzer yapabileceğiniz gibi duvarla bir olacak şekilde de yapabilirsiniz.

Çamaşır Makinesi Alanı

Banyodaki alanı daraltmak istemeyen dubleks ev sahipleri, merdivenin altında kalan boşluğu çamaşır makinası alanına dönüştürmeyi tercih edebilir. Fakat bu işlem, kütüphane, ayakkabılık ve rafa göre daha karmaşıktır.
Öncellikle su tesisatı döşemek için tesisat tadilatına ihtiyaç duyulur. Ayrıca elektrik tesisatı döşemesi de yapılmalıdır. Daha sonra zeminin çamaşır makinasına uygun hale getirilmesi gerekir. Eğer eve yerleşmeden önce tadilat yapılacaksa, merdiven altındaki alanın işlevine önceden karar vererek gerekli değişimleri yapmak gerekir. Çamaşır makinasının yanına ise deterjanların koyulacağı bir raf alanı hazırlanabilir. Kurutma makinası kullanmayı düşünenler, eğer yeterli yer varsa bu makinayı çamaşır makinasının yanına yerleştirilebilir.

Kedi veya Köpek Evi

Evcil hayvan sahipleri merdivenin altında boşluğu kullanarak en yakın dostlarının rahat edeceği bir ev hazırlayabilirler. Bu boş alanda yatma yerine ek olarak evcil hayvanınız için oyun alanı da oluşturabilirsiniz. Eve giriş çıkışları hayvana uygun hale getirip ayrıca kendinize uygun bir kapı da yapabilirsiniz. Bu fikir, çok büyük merdiven altı boşluğuna sahip olmayan evlerde rahatlıkla uygulanabilir.