MEMBRAN NEDİR?

İnşaat ve yapı sektörleri, yapıyı korumak ve sağlamlaştırmak adına çeşitli çalışmalar ve farklı koruma yöntemleri oluşturmuştur. Bu yapısal değişimler genel olarak koruyucu önlemlerle gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda işlem yapan “membran nedir? Ne işe yarar?” gibi sorular da oldukça fazla gelmektedir. “Membran nedir?” sorusuna bakıldığında, yalıtım uygulamaları için kullanılmakta olan ve yalıtımın temelini oluşturan malzemelerden biridir. Yalıtımın gerekli bir durum olduğu günümüzde, membran inşaat sektörü için önemli bir durumu temsil etmektedir. Son dönemlerde zorunlu hale gelmesi ile birlikte binalar daha güvenli ve daha sağlam bir şekilde yapılmaktadır.
Membran Yalıtımı
Membran yalnızca ısı yalıtımı kapsamında kullanılan bir etmen değildir. Membran aynı zamanda su yalıtımında da kullanılan bir malzemedir. Isı yalıtımında, yaz aylarında dışarıdan gelen ısıyı keser ve ev içerisinde soğuk bir ortam sağlarken, kış aylarında da soğuğu keserek sıcak bir ortam sağlar. Bu ev içerisinde ve dış cephe de ısının neden olduğu durumlara karşı alınabilecek en iyi önemlerden biridir. Bu sayede bina yapısı korunmaktadır.
“Membran nedir?” sorusuna karşılık yalnızca ısı yalıtımı değil, su yalıtımı da dâhil bir yalıtım sağlamaktadır. Su yalıtımında binayı dışarıdan gelecek olan ısı nedeniyle ya da su nedeniyle oluşacak olan nemden korumaktadır. Bu sayede ev içerisinde neme bağlı olan kabarmaları da önleyecektir. Bu sayede bina yapıları ve sağlamlıkları daha etkili bir şekilde koruma sağlamaktadır.

 

 

Membran kullanımı oldukça önemli bir durum olsa da kullanım sırasında bazı durumlara da dikkat edilmelidir. Özellikle membran alımlarında doğru ve uygun bir alım yapılmalıdır. Kalınlık bir membran için önemli bir durumdur. Fazla kalın olması yalıtım konusunda iyi değildir. Kalınlığının ideal ölçülerde olması ideal bir yalıtımı sağlamaktadır. Membran yapısı da kullanım konusunda kullanılan iç malzeme önemlidir. Bu nedenle en uygun olan iç malzemeli membran alınması gerekmektedir. PVC, camtülü ve polyester kapsamında türleri bulunan membranlardan binaya ve çevresel ortama en uygun membran seçimi alınmalıdır.
Su ve ısı yalıtımı konusunda etkili bir sistem olan membran kullanımı inşaat alanında tüm bina yapımlarında zorunlu hale gelerek kişi ve bina sağlığını korumaktadır.