Malzemelerin Birbiriyle Uyumu Ve Ahengi

Ev dekorasyonunda renkler kadar kullanılan malzemelerin de uyumlu olması gerekir. Salonda, mutfakta ya da banyoda aynı anda birden fazla malzeme kullanılır. Örneğin salonda ahşap parkelerle kumaş koltukların yanı sıra farklı mermer malzemeler de kullanılabilir. Mutfakta ise mermer tezgahların yanı sıra farklı malzemeden yapılan dolaplar kullanılır.
Kullanılan malzemelerin türlerinin yanı sıra dokuları ve yapıları da uyumlu olmalıdır. Mermer gibi bazı malzemeler pürüzsüz bir hisse sahipken genellikle desenli olarak üretilir. Desenli bir malzemenin yine başka bir desenli malzemeyle birlikte kullanılması zorlayıcı olabilir. Bunun yerine düz bir malzemeyi aynı tonlarda desenli bir malzemeyle desteklemek gerekir.

Ahşap ve Plastik Birlikte Kullanılır Mı?

Ev dekorasyonu sırasında birçok kişinin aklını kurcalayan sorulardan biri de budur. Plastik malzemeler, çerçevelerde ve zemin kaplamalarında kullanılabilir. Ayrıca bazı iç mekan kapıları da plastikten üretilmektedir.
Plastik ve ahşap farklı faydalara sahiptir. Ahşap malzemeler, tok bir görüntü oluşturur ve mobilyaların sağlam görünmesini sağlar. Fakat ahşap mobilyaların ve pencerelerin bakımı oldukça zordur. Bu malzemenin yılda en az iki kere verniklenmesi gerekir. Ayrıca pencerelerde kullanıldığında ahşap malzeme doğru bir şekilde yerleştirilmezse duvardan su akıtabilir.
Buna karşılık plastik malzeme oldukça dayanıklı ve sağlamdır. Ahşap kadar doğal bir malzeme olmasa da günümüzde ahşaptan ayırt etmesi oldukça güç modeller tüketicilerin beğenisine sunulur. Plastik malzemenin diğer bir artısı da temizlik ve bakım kolaylığıdır. Ahşabın aksine herhangi bir bakım gerektirmez. Leke tutmama konusunda da ahşaba göre daha avantajlıdır.
İki malzemenin de sundukları avantajlar ve dezavantajlar ele alınarak malzeme seçimi yapmak gerekir. Pencere ve zemin gibi yıpranma olasılığı yüksek olan yerlerde plastik malzeme daha doğru bir seçim olabilir. Buna karşılık mobilyalarda ise ahşap malzemeler daha doğru bir seçim olacaktır.

Deri Koltuklar Kumaş Koltuklarla Uyum Sağlar Mı?

Salonda kullanılan malzemelere göz attığımız karşımıza oldukça geniş bir liste çıkar. Salon dekorasyonu yaparken kumaş, deri, mermer, ahşap ve plastik malzemeler kullanılabilir. Koltuk seçiminde birçok insan farklı malzemeleri bir arada kullanmaktan çekinir.
Genel kanının aksine, doğru bir şekilde uygulandığında deri ve kumaş oldukça uyumlu bir görüntü sunabilir. Koltuk takımı tercih etmek yerine ikili kumaş bir koltuk iki adet deri tekli koltukla birlikte kullanılabilir. Ya da yemek odası ve salon aynı yerdeyse, salon takımında kumaş kullanıp yemek odasında deri kaplama tercih edilebilir. Ayrıca kumaş koltukların üzerine deri kaplama küçük minderlerin konulması da farklı malzemelerle farklı bir hava yaratmanıza yardımcı olur.

 

Ahşap Parke Kaplaması Üzerine Hangi Tür Mobilya Kullanılmalı?

Zemin kaplamanız ahşap olacaksa mobilya seçimini de buna göre yapmanız gerekir. Açık renk ahşap kaplamalar üzerinde genellikle koyu renk mobilya kullanmak gerekir. Seçeneğiniz mobilya da zeminle aynı ahşaptan yapılmış olabilir. Fakat mobilyanda birkaç ton koyu olan seçenek tercih edilebilir.
Koltuklarda ise deri ya da kumaş rahatlıkla tercih edilebilir. Koyu renk ahşap zemin üzerinde, açık gri ya da mavinin açık tonları kullanılabilir. Mermerden yapılan aksesuarlar ise bu gibi bir dekorasyonu tamamlayıcı öğeler olacaktır. Açık renkli zeminde ise siyah mermer ile dekorasyon kolaylıkla tamamlanabilir.

Mutfakta Farklı Malzemeler Nasıl Kullanılır?

Mutfağın öne çıkan mobilyası tezgah olmalı. Bu nedenle tezgahta desenli mermerler tercih edilebilir. Tezgahın arkasında kalan duvar ise mermerin desenlerini öne çıkarak renklere sahip seramikle kaplanabilir. Örneğin bej ve açık kahverengi desenli bir mermer tezgahın arkası, yumuşak mavi tonları veya yeşilin farklı tonlarıyla kaplanabilir.
Mutfak dolapları seçilirken ise mermerin dokusuna ve evde kullanılacak beyaz eşyalara dikkat etmek gerekir. Son zamanlarda farklı renk beyaz eşyaların üretilmesi, mutfak dekorasyonunu hareketlendirdi. Kırmızı bir buzdolabı seçecekseniz, dolapların arka planda kalması için beyazı tercih edebilirsiniz. Gri beyaz eşya kullanacaksanız, dolapları bununla uyumlu bir şekilde koyu renk seçebilirsiniz.

Kullanılan Malzemelerin Renkleri Nasıl Olmalıdır?

Kullanılan malzemelerin renkleri, odanın genel havasına ve dekoruna uyduğu sürece her renk olabilir. Sadece doğru dekorasyon için dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. İç mekan dekorasyonunda bir ya da iki mobilyanın vurgulanması gerekir. Bazı durumlarda ise sadece aksesuarlar öne çıkabilir. Dekorasyon öncesinde detaylı bir planlama yapmak, evde kullanılacak tüm malzemelerin uyum içerisinde olmasını sağlar.