Malzemeleri Kendimiz Alsak Tadilat İşlemini Kendimiz Yapabilir Miyiz?

Birkaç yıl boyunca aynı ev ya da iş yerinde yaşadıktan, belli bir süre sonra yapı da bazı sorunlar oluşmaya başlaması gayet normal bir durumdur. Yaşam alanlarımızda belli bir süre sonra güneş, yağmur, kirlilik ya da kötü kullanımdan sonra oluşabilecek zararlar kaçınılmaz olmaktadır. Bundan dolayıdır ki, evde bazı dönemlerde tadilat yaptırmak gerekmektedir. Tadilat denilince birçok kişi için, uzun soluklu, yorucu, can sıkıntısı yaratan bir durum akla gelir. Evet, her ne kadar tadilat işlemi can sıkıcı bir durum olsa da, bazen küçük tadilatlar, bu işi bilen ve severek yapan eller için hiçte öyle olmamaktadır. Burada söz konusu olan, aslında, tadilatın ne boyutta olduğu ve ne kadar süreceğidir. Bazı durumlarda ise, tadilat maalesef ki bir kaçınılmaz olmaktadır ve bu işi bilen kişilerin acaba ben yapabilir miyim düşüncesi akıllarına girer. Küçük çaplı tadilatlarda, hele hele de kişi de tamirata yatkınlık, boya, badana ve buna benzer işlerde, bir bilgisi varsa kişi kendine güveniyor ise evet, kendiniz tadilat yapabilirsiniz. Malzemeleri alarak kendi mekânınızın tadilatını yapabilmeniz için birkaç minik tüyo;
Öncelikle, evinizin hangi tadilatlara ihtiyacı olduğunu belirlemek, önceliğiniz olmalıdır. Küçük bir not defteri tutarak evinizin neresinde neler yapılması gerek, kırılan, dökülen, çatlayan yerler neler bunları belirlemelisiniz. Burada hem neler yapacağınızı tespit edecek, hem de bütçenizi buna göre ayarlamış olacaksınız.

Boya-Badana işlemi: Kullanacağınız boyayı kendiniz alacaksanız, mutlaka bu işin ustasından yardım istemelisiniz. Çünkü işinin ustası bir boyacı, mekâna ne kadar boya gideceğinden tutunda, hangi marka daha iyi, ya da, hangi renk daha uygun daha iyi bilecektir. Şayet fikir alabileceğiniz kimse yoksa boyayı aldığınız yerde size danışmanlık yapacak birisi mutlaka olacaktır. Artık boyayı aldıktan sonra iş size kalıyor.

Banyo: Banyo yenileme işi oldukça riskli bir iştir. Bundan dolayı da banyonun nelere ihtiyacı olduğunu iyice belirlemek gerekir. Şayet tüm banyo elden geçirilecekse bunu uzman bir kişiye bırakmanızı öneririz. Fakat tadilat, sadece belli başlı bölümlerde ise, örneğin, sadece fayanslardaysa, üzerine yapıştırma yaptırmayı deneyebilirsiniz. Eğer klozet, lavabo, küvet ya da duşa kabin gibi banyo ürünlerini yenilemeyi düşünüyorsanız, muhakkak fiyat karşılaştırması yapmalı, uzman birinden destek almalısınız.

Zemin döşemesi: Evinizin eski zemin döşemesine parke istiyorsanız ve evde kendim yaparım diyorsanız, açıkçası bu zor bir işdir. Ama parke görünümlü bir malzeme olsun, zemin kapansın ve güzel bir görüntü olsun derseniz, birçok yapı markette kolaylıkla bulabileceğiniz yapışkanlı folyo kullanabilirsiniz. Farklı boyut, renk ve desen seçenekleri mevcut olan, yapışkanlı folyo modelleri ile evinizin zeminine ayrı bir hava katmış olursunuz. Ayrıca, yapışkanlı folyolar ile duvar fayanslarını, dolap kapaklarını da kolaylıkla yenileyebilirsiniz.
Kapı kolları, dolap kulpları, basit musluk ve batarya değişimlerini, derz, dolgu gibi işleri yapı marketlerden alacağınız malzemeler ile kolaylıkla yapabilir, evinizin ihtiyacı olan yeniliği yakalayabilirsiniz.

Tadilat Firmaları ile anlaşmak Mı Kendi Başımıza Tadilat Yapmak Mı Mantıklıdır?

Günümüzde teknolojinin ve şehirleşmenin artmasıyla beraber insanların önemli problemlerinden bir tanesi tadilat oldu. Zaman zaman masraflarıyla zaman zaman süreci ile insanlar için ciddi bir problem olan tadilat çalışmaları için birçok girişim ortaya çıktı. Firmalar bütün tadilat sürecini kendileri yürütme hizmeti vermeye başladı. Bu süreç firmanın tadilat yeri hakkında izlenim yapması ve sonra malzemeleri temin edip tadilata başlamasıyla devam eden bir süreç olarak ortaya çıktı. Elbette bu sürecin işleyişinde ve maliyetinde çıkan sorunlar insanları kendi başına tadilat yapma yöntemleri konusunda örgütlemiş oldu.

Tadilat firmaları kurumsal yapıya sahip olsa bile birçok soruna yol açabiliyor. Bunun başlıca nedeni firmanın yapılacak olan işi tam olarak algılamaması veya eleman sorunu yaşayarak alanında uzman kişileri işinize yönledirmekte zorluk yaşıyor olması. Aynı zamanda tüketicilerin istediği özeni göstermekte zaman zaman başarısız olan bu firmalar ev tadilat yöntemlerinin gelişimi için ön ayak oldu. Ev tadilatını kendi başına yapmanın yolları doğru bir süreç doğrultusunda hareket edildiğinde oldukça avantajlı olabiliyor. Bu yöntemin dezavantajları ise başta yapılacak olan işe göre sağlık riskleri ve yanlış yapılan bir işlem sonucu maddi büyük hasarlar olabilir.

Evde Tadilat Yapmanın Avantajları Nelerdir?

– Tadilat Yapmadan önce ucuz tadilat malzemesi temin edebileceğiniz yerleri bulursanız firmalara oranla ciddi oranlarda yapacağınız işin malzemesini alabilirsiniz. Bu yöntem sadece ev tadilatını bireysel olarak yapılırken değil firmaya verilirkende kullanılabilecek bir yöntemdir.

– Doğru araştırmalarla ve sakin ilerlerseniz bütün istediklerinizi gerçekleştirebilir firmalara kafanızda olanı anlatmak için uğraşmazsınız.

– İnternet üzerinde bir evde yapılacak olan birçok tadilatın videosu bulunur, bu videoları takip ederek iş yaparsanız oldukça profesyonel bir iş çıkarabilirsiniz.

– Süreç sonunda ciddi bir maddi yükten kurtulabilirsiniz. Boş vaktiniz var ve tadilat yapmaktan hoşlanıyorsanız bu maddi yükten kurtulmanın yanında güzel vakit geçirmiş olabilirsiniz.

– Başta kurumsal olduğunu düşündüğünüz firmanın daha sonra sizi yanıltması ve ciddi problemlerle başbaşa bırakması gibi sorunlardan kurtulursunuz.

 

Firmaya Tadilat Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

– İlk olarak ev tadilatı diğer tadilat türleri gibi oldukça ciddi bir iştir. Önlem alamıyorsanız, iş profesyonel bir ekipman istiyorsa ve sizde bu ekipman yoksa firmayı tercih etmek sizi ciddi sağlık sorunlarından ve maddi zararlardan kurtaracaktır.

– İnternet üzerinde olan yorumlara göre ve çevrenizden gelen önerilere göre işini tamamen pürüzsüz yapan bir firma bularak süreç boyunca hiçbir şekilde yorulmadan tadilat sürecini takip edebilirsiniz.

– Türkiye’de bulunması güç olan malzemeleri firma stoklarında bulunduruyor olabilir.

– Siz kafanızda istediğiniz yeniliği veya bir tadilatı tam olarak kurabilmenize rağmen uygulama noktasında noksan kalabilirsiniz, iyi bir usta ile bu konuda yaptığınız fikir alışverişleri güzel işler çıkartabilir.

Tadilatı Tercihini Firmadan Yana Kullanmakla Ev Tadilatı Arasında Genel Farklar

Genel olarak tadilat yapmayı sevmeyen biriyseniz ve tek bir tadilat için ne yapmanız gerektiğini düşünüyorsanız bir firmayı tercih etmeniz genelde daha akıllıca olacaktır. Bu sizi daha sonra kullanmayacağınız birçok ekipman masrafından kurtaracakken sevmediğiniz bir işe yapmaktan da kurtaracaktır. Bunun tam tersi bir durum yaşıyorsanız kendinize gidip bir tadilat seti oluşturmanız hayatınız boyunca birçok masraftan sizi maliyetsiz olarak kurtarabilir. Ev tadilatı yapmak el yeteneği ister eğer bu el yeteneğine sahip olmadığını düşünüyorsanız ve yapacağınız iş incelik istiyorsa firmalara başvurmanız hem sağlığınız açısından hem evinizde oluşabilecek hasarlar dolayısıyıla daha mantıklı olacaktır. Firma tadilatı ve kendin tadilat yapmanın farkları genel olarak sizin hayat tarzınıza ve yeteneklerinize göre belirleyici olacaktır. Bu nedenle mutlaka bu tarz bir işe girmeden önce tüm etkenleri değerlendirerek karar vermeniz gerekir.