İnşaat Hesabı

Malzemeleri Kendimiz Alsak Tadilat İşlemini Kendimiz Yapabilir Miyiz?

 

Malzemeleri Kendimiz Alsak Tadilat İşlemini Kendimiz Yapabilir Miyiz?

Birkaç yıl boyunca aynı ev ya da iş yerinde yaşadıktan, belli bir süre sonra yapı da bazı sorunlar oluşmaya başlaması gayet normal bir durumdur. Yaşam alanlarımızda belli bir süre sonra güneş, yağmur, kirlilik ya da kötü kullanımdan sonra oluşabilecek zararlar kaçınılmaz olmaktadır. Bundan dolayıdır ki, evde bazı dönemlerde tadilat yaptırmak gerekmektedir. Tadilat denilince birçok kişi için, uzun soluklu, yorucu, can sıkıntısı yaratan bir durum akla gelir. Evet, her ne kadar tadilat işlemi can sıkıcı bir durum olsa da, bazen küçük tadilatlar, bu işi bilen ve severek yapan eller için hiçte öyle olmamaktadır. Burada söz konusu olan, aslında, tadilatın ne boyutta olduğu ve ne kadar süreceğidir. Bazı durumlarda ise, tadilat maalesef ki bir kaçınılmaz olmaktadır ve bu işi bilen kişilerin acaba ben yapabilir miyim düşüncesi akıllarına girer. Küçük çaplı tadilatlarda, hele hele de kişi de tamirata yatkınlık, boya, badana ve buna benzer işlerde, bir bilgisi varsa kişi kendine güveniyor ise evet, kendiniz tadilat yapabilirsiniz. Malzemeleri alarak kendi mekânınızın tadilatını yapabilmeniz için birkaç minik tüyo;
Öncelikle, evinizin hangi tadilatlara ihtiyacı olduğunu belirlemek, önceliğiniz olmalıdır. Küçük bir not defteri tutarak evinizin neresinde neler yapılması gerek, kırılan, dökülen, çatlayan yerler neler bunları belirlemelisiniz. Burada hem neler yapacağınızı tespit edecek, hem de bütçenizi buna göre ayarlamış olacaksınız.

tadilat

Boya-Badana işlemi: Kullanacağınız boyayı kendiniz alacaksanız, mutlaka bu işin ustasından yardım istemelisiniz. Çünkü işinin ustası bir boyacı, mekâna ne kadar boya gideceğinden tutunda, hangi marka daha iyi, ya da, hangi renk daha uygun daha iyi bilecektir. Şayet fikir alabileceğiniz kimse yoksa boyayı aldığınız yerde size danışmanlık yapacak birisi mutlaka olacaktır. Artık boyayı aldıktan sonra iş size kalıyor.

Banyo: Banyo yenileme işi oldukça riskli bir iştir. Bundan dolayı da banyonun nelere ihtiyacı olduğunu iyice belirlemek gerekir. Şayet tüm banyo elden geçirilecekse bunu uzman bir kişiye bırakmanızı öneririz. Fakat tadilat, sadece belli başlı bölümlerde ise, örneğin, sadece fayanslardaysa, üzerine yapıştırma yaptırmayı deneyebilirsiniz. Eğer klozet, lavabo, küvet ya da duşa kabin gibi banyo ürünlerini yenilemeyi düşünüyorsanız, muhakkak fiyat karşılaştırması yapmalı, uzman birinden destek almalısınız.

tadilat

Zemin döşemesi: Evinizin eski zemin döşemesine parke istiyorsanız ve evde kendim yaparım diyorsanız, açıkçası bu zor bir işdir. Ama parke görünümlü bir malzeme olsun, zemin kapansın ve güzel bir görüntü olsun derseniz, birçok yapı markette kolaylıkla bulabileceğiniz yapışkanlı folyo kullanabilirsiniz. Farklı boyut, renk ve desen seçenekleri mevcut olan, yapışkanlı folyo modelleri ile evinizin zeminine ayrı bir hava katmış olursunuz. Ayrıca, yapışkanlı folyolar ile duvar fayanslarını, dolap kapaklarını da kolaylıkla yenileyebilirsiniz.
Kapı kolları, dolap kulpları, basit musluk ve batarya değişimlerini, derz, dolgu gibi işleri yapı marketlerden alacağınız malzemeler ile kolaylıkla yapabilir, evinizin ihtiyacı olan yeniliği yakalayabilirsiniz.

 

Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
blank