LAMA NEDİR?

Demir ve çelik yapı malzemeleri bina zemininden en üst kata kadar binayı ayakta tutan parçalardan biridir. Demir ve çelik parçalar özellikle kolon araları ve yapı içerisinde büyük önem taşımaktadır. Lama da inşaat sektöründe kullanılan demir parçalarıdır. “Lama nedir?” denildiğinde ise uzunluğa göre dik kesitleri olan dikdörtgen şeklindeki sıcak haddelenmiş demir ya da çelik malzemelerdir. Lama yapısı sektör ve çeşitliliğe göre ayrılmaktadır. Bu nedenle lama nedir ve lama çeşitleri nedir iyi bilinmelidir. Lama çeşitleri genel kullanım alanına göre ve kullanım derecesine göre düzenlenmektedir. İnşaat sektör çalışanlarına işlem görmekte ve değişmektedir.
Son dönem piyasalarında ve inşaat sektörlerinde fazlasıyla kullanılmakta olan lama, teknolojinin de gelişmesiyle farklı üretim ve gelişim boyutlarına gelmiştir. Piyasa içerisinde sağlam olması ile de bilinen lama demir ve çelik malzemeler de genel olarak çelik konstrüksiyonlar ana taşıyıcı malzemeler olarak bilinmektedir. Hatta çelik konstrüksiyonlar lama demiri için temel taşı olarak da söylenebilmektedir. Kullanım alanları da bu oranda belirlenme ve düzenlenmektedir.

Lama demiri genel olarak çelik konstrüksiyon yapılarında kullanılmaktadır. Çelik konstrüksiyon yapıları genel olarak:

• Çelik taşıyıcı sistemler,
• Çelik perde ve destekler,
• Çelik ızgara,
• Çelik konstrüksiyon hangar tasarımları,
• Çelik mesnet
gibi alanlardır. Bu alanlarda lama demiri kullanımı oldukça önemli ve etkilidir. Çelik konstrüksiyonun dışında aynı zamanda otomotiv sektöründe de kullanılmaktadır. Otomotiv sektöründe de destek güçlerini kuvvetlendirmek, iki profil arasındaki, zemin ve tavan arasındaki tüm bağları destekleyerek güçlendirmek amacıyla kullanılmaktadır. Genel bir güçlendirme malzemesi olan lama demiri paslanmaz yapısı ile de oldukça uzun ömürlü bir şekilde kullanılmaktadır. Bu nedenle inşaat sektöründeki çalışmaların çoğunda lama demir yapısı kullanılarak güçlendirme yapılır.
Lama demiri yapı malzemesi, üretim standartlarına göre genel kapsamda 6-12 metre boylarında üretilir. Eğer özel bir alanda kullanılacaksa kişi ya da inşaat firması tarafından belirtilerek 20 metreye kadar bu uzunluk artırılabilmektedir. İnşaat sektörü bu kapsamda her daim paslanmaz çelik lama kullanarak, yapıların uzun ömürlü ve yaşam kalitesini artıracak şekilde olmasını sağlamaktadır.