Gelişmekte olan dünya ile beraber artık geçmiş dönemlerin aksine pek çok farklı çalışma daha öncesinde olmadığı kadar etkili ve farklı şekillerde yapılarak insanlara sunuluyor. Bu sayede de hazırlanmakta olan yapılar ile alakalı çalışmalar daha öncesinde olmadığı kadar kolay bir şekilde gerçekleştirilmiş olabiliyor. Kumaş beton ise ortaya çıkmış olduğu ilk günden bu yana sıklıkla tercih edilen ürünler arasında kendine yer buluyor. Konu ile alakalı çok fazla bilgi sahibi olmayan kişiler ne kadar istemiş olsalar da bu ürünü kullanarak istemiş oldukları sonuçlara erişemiyorlar. Oldukça kullanışlı olması ile bilinen bu ürün sayesinde yapılacak işlemler daha öncesinde olmadığı kadar kolay bir hale gelmiş oluyor.

Pek çok kişi tarafından tercih edilmekte olan kumaş beton; su ile birleşmesi sonrasında sertleşme özelliğine sahip olan, esnek, çimento karışımlı ve iç yüzeyi PVC ile kaplı olan bir malzeme olarak tanımlanabilir. Bu beton çeşidinin kurulumu oldukça kısa bir süre içerisinde kolaylıkla tamamlanabilmektedir. Öyle ki 24 saat gibi bir süre içerisinde kuruyacak, istenilen yerde kullanıma hazır bir hale gelecektir. Ateşe karşı son derece dayanıklı olan kumaş beton istenildiği takdirde su altında da rahatlıkla kullanılabilirken deniz suyu ile dahi sertleşme özelliğine sahip olmaktadır. Su geçirmez ve ısı yalıtımı bakımından yüksek performansa sahip olup aynı zamanda kullanım ömrü ise 10 yıldan da fazladır.


Günümüzde kumaş beton gerek sivil gerekse askeri projelerde kullanılmakta ve bu projeler oldukça başarılı şekilde sonuçlanmaktadır. Böyle olunca artık çok daha geniş bir alanda kumaş betonların kullanıldığını da görmek mümkün olmaktadır. Yapılmakta olan incelemelerin sonrasında da görüldüğü üzere beton kumaş başta basınç dayanımı olmak üzere ıslanıp kuruma, çekme-gerilme, ateşe dayanıklılık ve donma çözünme testlerine girmiş ve tüm bu testlerden de başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Bu üründe ağırlık kalınlıklara bağlı olarak değişim göstermektedir. Dolayısıyla insanlar hangi amaç ile kumaş beton kullanmak istiyorlarsa buna göre uzunluk ve kalınlık seçimlerini yapabilmektedir.

Hazırlanmış olan kumaş beton yalnızca top rulo şeklinde insanlara sunulmuyor. Bununla beraber isteğe bağlı olarak rahat bir şekilde taşınabilmesi adına paket rulolar şeklinde de hazırlanabiliyor. Boru koruma, kanal kaplama, zemin koruma, sel seti ve erozyon kontrolü gibi pek çok farklı uygulamada kullanılmasının yanı sıra kum sepeti takviyesi, kum torbası, toz bastırma, yaya ve araç yolu imalatı gibi birçok farklı konu için de rahatlıkla kullanılabilmektedir. İnsanların bir kısmı kumaş betonun kullanımının çok zor olduğunu düşünmektedir. Gerçekte ise klasik tarzdaki betona oranla kumaş beton hem kolay hem de pratik uygulanması ve yüksek performans sağlaması ile birçok farklı alanda kullanılmakta ve bu alanların sayısı her geçen gün artmaktadır.

Kullanılacak olan kumaş beton öncesinde ne kadar alanda tercih edileceğinin belirlenmesi gerekmektedir. Alanın belirlenmesinden sonra bu alanın ölçülerine uygun tarzda kesilmiş olan kumaş beton dikkatli bir şekilde buraya yerleştirilir. Yerleştirme işleminin sonrasında ise sıra şişirmeye gelecektir. Yeterli oranda şişirilmiş olan kumaş beton sulanarak sertleşmesi sağlanacaktır. Doğru oranda sulanan kumaş betonun kurulanması beklendikten sonra ortaya tam anlamıyla istenilen tarzda çalışmalar çıkmış olacaktır.