Kule Vinç Çalışması Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

1. İlk etapta kule vincinin kurulacağı yerin dikkatle seçilmesi gerekmektedir. Yükselen vincin çalışmasını engelleyecek bina ve baca gibi şeylerin yakınlarda yer almaması gerekmektedir.

2. Kule vincin kurulduğu yerde tehlike oluşturabilecek kazılar yapılmamalı ve kule vincin kurulduğu zeminin sağlam olmasına dikkat edilmelidir.

3. Kule vincinin kullanım talimatlarına dikkat edilmeli, talimatnamede yer almayan şeyleri yapmaktan kesinlikle kaçınılmalıdır.

4. Kaldırma yapılırken kule vincinin kaldırma kapasitesinin üstünde herhangi bir ağırlık kesinlikle yüklenmemelidir.

5. Vinç operatörü kaldırdığı yükü görürse daha sağlıklı bir işlem olmuş olur. Eğer kaldırdığı yükü görme imkanı yoksa işin ehli biri tarafından yönlendirilmelidir.

6. Rüzgar hızına dikkat edilmeli, rüzgar hızı saatte 40 km hıza ulaştığına vinç kullanımı durdurulmalıdır.

7. Yürüyüş rayları her daim temiz tutulmalıdır. Yürürken dengeyi bozabilecek yağ gibi akıntılar mutlak suretle temizlenmelidir.

8. Kule vincin çalışması bittiğinde, kaldırma kancası en üst seviyeye çekilmelidir. Yine ayrıca vincin elektrik akımı da kesilmelidir.

 

9. Kule vincini montajlarken ya da kule vinci kullanılırken, işçilerin tüm güvenlik önlemlerini alması gerekmektedir. Kendi sağlıkları için emniyet kemeri, baret ve eldiven mutlak suretle kullanılmalıdır.

10. Vinç operatörünün direktiflerine kesinlikle uyulması gerekmektedir.

11. Ray bağlantı kelepçeleri çalışma başlamadan önce kesinlikle kontrol edilmelidir.

12. Vinç çalışmaya başlamadan evvel gerekli kontroller yapılmalı ve vincin çalışmasını önleyecek şeyler ortadan kaldırılmalıdır.

13. Kule vincinin kurulması ve sökülmesi esnasında mutlak suretle bu işin uzmanı kişiler görev almalıdır. Sökülüp takılma başlamadan evvel gerekli önlemler alınmalıdır.

14. Kurum ve söküm esnasında bir işaretçi gerektiği takdirde bu işi yalnızca bir kişi yapacaktır.

15. Emniyet kurallarına uygun olmayan malzemeler kesinlikle kullanılmamalıdır.