Kredili Evin Satış Süreci Nasıldır?

Banka kredisini hala ödüyor olduğunuz kredili ev satışı süreni adım adım öğrenmek için yazımızı hemen okuyun!

Kredinin geri ödenmesi için verilen süreler de genellikle çok uzun bir zamanı kapsıyor. Ortalama olarak 10 yıllık bir sürede geri ödenmesi halinde ev tapusu üzerinden bankanın koymuş olduğu ipotek kaldırılabiliyor. Ancak bu süre içinde kişinin belli sebeplerden dolayı evini satmak istemesi ya da buna mecbur kalması gibi durumlarla da çok sık karşılaşılıyor.

Çok fazla konut satışının olduğu ülkemizde evlerin birçoğu henüz kredisi ödenmeden yapılıyor. Kredi borcu bitmemiş ve kredi alınan bankanın ipoteği kalkmamış olan evin satış işlemleri için de alıcının ödeme şekline göre iki farklı yol bulunuyor; nakit ya da banka kredisi.

Nakit Ödeme ile Bankadan Kredili Evi Satmak.

Diyelim ki bankadan kredi çekerek satın aldığınız evinizi bir sebepten ötürü kredisi bitmeden satmak istiyorsunuz. Alacak olan kişi ile nakit yoluyla bir satış işlemi gerçekleştirecekseniz yapılması gerekenler çok da zor değil.

Hemen hemen tüm bankalarda geçerli olan ve “Blokeli Çek” yöntemi sayesinde iki tarafın da mağduriyetini önleyecek şekilde bir satış işlemi gerçekleştirilebiliyor. Blokeli çek yöntemine göre;

1) Evin kredi borcu bulunan bankadan anapara borcu ve erken ödeme cezası öğrenilir.

2) Evin satış için belirlenen bedelinden bu miktar düşülür. Örneğin; evinizi 300 bin liraya satıyorsunuz ve kredi kapama tutarı da 120 bin lira. 120 bin liralık kredi borcu ev için belirlediğiniz satış bedelinden düşülür.

3) Geriye kalan para blokeli çek yöntemiyle bankaya yatırılır. Biraz önceki örnek üstünden gidersek alıcı bankaya 180 bin lira para yatırır. Blokeli çek yönteminin sağladığı garanti de burada devreye girer; tapuda satış işlemi yapılana kadar ya da blokenin kalkması için belirlenen süre dolana kadar para çekilemez.

4) Tapuda satış işlemi gerçekleştikten sonra blokeli çek satıcıya verilir ve satıcı bankadan parasını tahsil edebilir.

5) Bankaya kredi borcu tüm kapsamının gerektirdiği tutarla ödenir ve evin üzerinden ipotek kaldırılır. Bunu beyan eden resmi yazıyla birlikte satış işlemi sonlanmış olur.

 

Banka Kredisi ile Banka Kredili Evi Satmak

Birçok insanın kredi çekmeden alım gücü bulunmuyor. Bu yüzden kredili evleri satın almak için yine banka kredisinden faydalanmak da mümkün oluyor. Bu yöntem için de altın kurallardan bir tanesi, şayet mümkünse, evin kredi borcunun olduğu bankadan kredi çekmektir. Bu durum bürokratik süreci oldukça kısaltarak işinizi kolaylaştırabilir. Yine de farklı bir bankayla çalışmak da mümkün ve süreç ise şu şekilde işliyor;

1) Alıcının kredi için başvuruda bulunması gerekir. Alıcının başvurusunun onaylanması halinde eve gelen bilirkişi ev üzerinde hangi bankanın ipotek borcu olduğu bilgisini içeren bir rapor hazırlar.

2) Alıcının kredi çektiği banka ile evin kredi borcu bulunan banka arasında bir yazışma gerçekleşir. Bu yazışmada kredi borcunun tutarı ve bu tutarın ödenmesi halinde ipoteğin kaldırılması taahhüttü yer alır.

3) Bu yazıyla beraber alıcının anlaştığı banka tapuya gider ve satış işlemi gerçekleşir. Bu noktandan sonra artık tapuda alıcının işbirliği yaptığı bankanın da ev üzerinde ikinci dereceden ipoteği bulunur.

4) Bu işlemin ardından kredi alacak kişinin kredisi onaylanır. Ancak paranın tümü alıcıya verilmez. Kredili evin tapu devrinden sonra paranın bir kısmı borçlu olunan bankaya gönderilir.

5) Evin ilk kredi borcu kapatıldıktan sonra ipoteğin kalktığına dair, başta da anlaşıldığı üzere, bankadan bir yazı gelir. Alıcının kredi çektiği banka bu yazıyla birlikte tapuya gider ve evin üzerindeki ipoteği birinci dereceye çekiliyor.

Kredili ev alma şartlarına uygun olarak ilerleyen bu iki yöntem de tarafların mağdur olmadan alım – satım işlerini gerçekleştirmesini sağlar. Ödeme seçeneğine göre ilerleyebileceğiniz bu yollardan biri sayesinde siz de kredi borcu bitmemiş olan evinizi satabilirsiniz.