İnşaat Hesabı

Konut Kredisi Ve Tapu İlişkisi

Konut kredisine başvuruldu, ekspertiz yapıldı, banka krediye onay verdi. Bankanın avukatları tapu dairesinden alınacak evin üzerinde başka bir ipotek/rehin kaydının olup olmadığını kontrol ederler.
Hiçbir sorun yoksa tapu dairesine satışa gidilir. Gerekli evraklar;
• Taşınmaza ait tapu senedi
• Satıcı ve alıcının nüfus cüzdanı (ehliyet sayılmıyor, pasaport sayılıyor)
• 2’şer adet vesikalık
• Alıcı ve satıcıdan gelmeyecekler varsa vekaletnameler
• Belediyeden alınmış, emlak beyan değerini gösteren belge yani rayiç bedel
• Kat mülkiyeti kurulmuşsa DASK

Tapu dairesine alım satımın gerçekleşen bedeli beyan edilir. Bu bedel üzerinden alıcı ve satıcı için ayrı ayrı %2 olarak tapu harcı ödenir. Vatandaşlar piyasada, tapu harcını fazla ödememek için emlak değerini düşük gösteriyor. Satış yapılırken rayiç bedelinin altında satış yapılamıyor. Bu yüzden rayiç bedellerini aslında belediye değil de Maliye Bakanlığı belirlemeli. Bu sayade sorun otomatik olarak ortadan kalkmış olur.
Belgelerin hepsi toplandı, tapu harcı ödendikten sonra ipotek tapu kaydına işlenir.

Eğer satın aldığınız evin tapusu, sizin bilginiz dışında veya dahilinde gerçek değerinden düşük gösterilmiş olsa bile ilgili vergi dairesine gidip pişmanlık beyanında bulunulduğunda vergilerinin geri kalan kısmını yasal faiziyle ödeyip durum düzeltilebilir.

Tapuda satış yapılırken satışı yapılan gayrimenkulün üzerinde borç varsa, o borçlar ödenmeden satış yapılamaz. Zaten satışa rayiç bedelini almadan gidilemiyor. Rayiç bedeli alırken de borcu varsa önce borcunun ödenip temiz kağıdının alınmasını istiyor belediye. Gayrimenkulun, emlak vergisi borcu, icra borcu gibi borçları olabilir.

Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?