Komple Ev Tadilatının Kapsaması Gereken Unsurlar Nelerdir?

Komple ev tadilatı, evin baştan sona yenilenmesidir. Birçok durumda yeni ev alan kişiler eve taşınmadan önce tüm tadilatları tamamlamak ister. Yeni yapılan binalar, eski binalara göre daha az tadilat gerektirir. Çünkü yeni binaların, ilgili yönetmeliklere uygun olarak yapılmıştır.
Eski binalar söz konusu olduğunda banyodan mutfağa kadar tüm odaların elden geçmesi gerekebilir. Komple ev tadilatı, yüksek bütçelere ihtiyaç duyar. Özellikle su ve elektrik tesisatı değişecekse tadilat masrafları daha da artabilir.
Komple ev tadilatı, evin neredeyse tüm odalarını kapsar. Ama genellikle bu tadilat türü banyo, mutfak ve zemin tadilatlarını içerir. Tüm evde tadilat yapılacağı zaman doğru planlamayla işleri kısa sürede ve en az sorunla tamamlamak mümkündür. Tadilatın projelendirilmesi işlerin belirli bir sırada yapılarak istenilen sonuçların elde edilmesine yardımcı olur.

Mutfak Tadilatı

Komple ev tadilatının en çok iş gerektiren aşamalarından biri mutfak tadilatıdır. Mutfak tadilatı kapsamında mutfaktaki doğal gaz tesisatı, elektrik tesisatı, su tesisatı ve zemin değişebilir. Ayrıca mutfak dolaplarının değişimi de tadilat kapsamına girer.
Tadilat planı yapılırken işe tesisat planlamasıyla başlanır. Çünkü elektrik ve su tesisatı, tadilat sürecinin en kapsamlı bölümünü oluşturur. Tesisat işlerinin tamamlanmasından sonra dolap ve tezgah montajları yapılır. Mutfakta en fazla dikkat gerektiren tadilat, mutfak tezgâhının doğru bir şekilde kesilmesi ve yerleştirilmesidir.
Mutfak tezgâhı, lavabo ve ocağa göre doğru bir şekilde kesilmeli ve yerleştirilmelidir. Ayrıca mutfak dolapları da buzdolabı ve bulaşık makinasına göre planlanmalıdır.

Banyo Tadilatı

Mutfak tadilatından sonra komple ev tadilatında en uzun süren kısım banyo tadilatıdır. Mutfağa benzer şekilde banyoda da su ve elektrik tesisatının yerleştirilmesi gerekir. Banyoda su tesisatı daha da önemlidir.
Gerekli tesisat döşemesi yapıldıktan sonra fayans, lavabo ve duşakabin montajı yapılır. Bu üç aşama, işinde uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Ölçülerin doğru alınması, monte edilecek malzemelerin doğru hazırlanması ve iyi bir işçilikle monte edilmesi, tadilatın sonuçlarını etkileyecektir.

Tesisat Tadilatı

Banyo ve mutfak tadilatından sonra diğer odalardaki elektrik tesisatları yapılmalıdır. Tesisat işlerinde duvar kırma olduğu için ilk olarak bunların tamamlanması gerekir. Aksi halde yapılan zemin ve badana uygulamalarının tesisat işinden sonra tekrarlanması gerekir.
Odalarda elektrik tesisatı tadilatı yapmadan önce eşyaların nereye yerleştirileceğini planlamak faydalı olabilir. Böylelikle tadilat sonrasında eşyalar geldiğinde, ortalıkta kablo fazlalıkları olmaz. Ayrıca elektronik cihazların prize yetişmeme gibi sorunları ortadan kalkar.

Isıtma Sistemi Tadilatı

Komple ev tadilatı kapsamında ısıtma sistemi tadilatı da yer alır. Bu tadilat kapsamında evdeki kalorifer petekleri değiştirilebilir. Ayrıca ısıtma sistemi zeminden ısıtma olacak şekilde zemin altında alınabilir.
Isıtmanın yetersiz olması durumunda, odalara ek petek yerleştirilebilir. Böylece evin ihtiyaçlarına göre uygun ısıtma sistemi tasarımı yapılabilir.

Zemin Tadilatı

Tesisat tadilatından sonra tüm evin zemin işlerinin yapılması gerekir. Zemin tadilatı sırasında varsa zemindeki hatalar giderilir. Eğer ısıtma sistemi yerden ısıtma şeklinde yapılacaksa, tesisat zemin tadilatı aşamasında döşenir.
Daha sonra zemin, tercih edilen malzemeyle kaplanır. Ahşap parke uygulaması yapılabileceği gibi parke uygulamasında temizlemesi kolay parke malzemeleri de tercih edilebilir. Yerden ısıtma olacaksa, zemin yalıtımı boruların yerleşimine göre yapılır.

Kapı ve Pencere Tadilatı

Komple ev tadilatının sonraki aşaması ise kapı ve pencere tadilatıdır. Bu aşamada kapanmayan, bozulan veya hasar gören kapı ve pencereler değiştirilir. Genellikle ahşap pencere ve kapılar, PVC ve diğer malzemelerden yapılan pencere ve kapılara göre daha kolay yıpranır.
Yenilenmiş bir evde oturmak ve gelecekte herhangi bir sorunla karşılaşmamak için komple ev tadilatı kapsamında kapı ve pencere tadilatı da yapılmalıdır.

Alçı Uygulamaları

Eğer evde alçı ile gömme tavan veya oda ayırıcı bölme yapılacaksa, kapı ve pencere tadilatından sonra bu işlem yapılabilir. Alçı uygulamaları, hafif malzemeyle evin tüm görünüşünü bir anda değiştirebilir.

Boya-Badana İşleri

Komple ev tadilatının en son aşaması ise boya ve badana işleridir. Badananın tüm tadilat işleri tamamlandıktan sonra yapılması gerekir. Böylece tekrar bir kırma ve dökme ihtiyacı olursa boya yapılmadan bu sorunlar çözülebilir.
Boya işleminin tamamlanmasından sonra prizler ve armatürler takılır ve ev oturmaya hazır hale gelir. Eşyalar gelir ve tadilatı tamamlanmış ev, yaşamaya hazır olur.