İnşaat Hesabı

Kira Gelir Vergisi Nasıl Hesaplanır?

 

Kira Gelir Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Kira gelir vergisi dönemsel olarak her sene alınan bir vergi türüdür. Konutun bağlı olduğu bölgeye, konutun durumuna göre çeşitli miktarlarda ödeme işlemleri gerçekleştirilmektedir. Kira gelir vergisi kapsamında belirli hesaplama işlemleri bulunmaktadır. Bu kapsamda oluşturulan kanunlara göre, 2018 yılı itibari ile 4 bin 400 TL tutarından yüksek gelir elde eden kişilerin kira vergisi ödemesi gerekecek. Bu ödeme şekli senede iki defa olmak üzere taksitlendirilerek ödeme olmaktadır. Bu ödeme işlemleri 2018 yılı itibari ile değiştirilerek sunulmuş ve kabul edilmiştir. Kira gelir vergisi nasıl hesaplanır konusunda da belirli hesaplama yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemlere bağlı kalarak sizler de kira gelir verginizi önceden hesaplayabilir ve işlem sırasında ona göre bir ödeme gerçekleştirebilirsiniz.
Nasıl Hesaplanır?
Kira gelir vergisi nasıl hesaplanır konusunda çeşitli hesaplama araçları bulunmaktadır. Ancak bu hesaplama araçları sizlere otomatik olarak bir sonuç çıkartır. Hesaplama işleminde nelerin katıldığı neye bağlı olarak hesaplama işlemi yapıldığı gözlemlenmez. Bu nedenle kira gelir vergisi nasıl hesaplanır konusunda sizlerin de hesaplama içerisine neleri dâhil etmeniz gerektiğini ve nasıl hesaplandığını bilmeniz önemlidir.
• Hesaplama sistemi içerisinde gerçek gider ve götürü gider kapsamında yer alan işlemlerde, gerçek gider için fatura kapsamında sunulan giderler kira gelirinden düşürülür. Götürü gider sisteminde ise kira geliri üzerinden 15 standart gider düşürülür. Bu iki yöntemden birisinin seçilmesi önemlidir.
• Kiraya verilen gayrimenkul türüne göre hesaplama yapılmaktadır.
• Gelir durumuna göre belirli oranlarda hesaplamalar yapılır. Bu oranlar;
• 18 bine kadar olan yüzde %15
• 40 bine kadar olan yüzde,%20 (İlk 18 binlik kısmı için 2,700 TL olarak alınırken kalan kısmı için oransal hesaplama yapılır.)
• 98 bine kadar olan yüzde %27 (İlk 40 binlik kısmı için 7,100 TL olarak alınırken kalan kısmı için oransal hesaplama yapılır.)
• 98 bine kadar olan yüzde %35 (İlk 98 binlik kısmı için 22,760 TL olarak alınırken kalan kısmı için oransal hesaplama yapılır.)
Tüm bu oransal ve sistemsel işler sonucunda kira gelir vergisi nasıl hesaplanır konusunda yeterli bilgi sahibi olunmaktadır.

 

Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
blank