Ev içerisinde yer alan, sağlıklı ve temiz bir alana sahip olması gereken odalardan birisi olan kiler, hayatımızı kolaylaştırmak için faydalandığımız alanlar içerisinde yer alıyor. Genellikle fazla gıdaların muhafaza edilmesi için kullanılan kiler, kuru ve taze olmak üzere birçok yiyeceği belli bir müddet bozulmadan ve güneş almadan saklamaya yardımcı oluyor. Kilerin sahip olduğu alan boyutuna göre, farklı saklama şekillerinin de mümkün olduğu bu oda tercihinize göre tasarımlaştırabileceğiniz alanlar içerisinde bulunuyor.

Kiler tadilatı yaptırmaya karar verdiğinizde öncelik olarak dikkat etmeniz gereken şey, kilerin mümkün olduğu kadar az güneş almasına hassasiyet göstermek oluyor. Çünkü oda içerisinde bulunan gıdaların genellikle güneş ışınlarına maruz kalması, çok daha çabuk bir şekilde bozulmalarına sebep olacağından, mümkün olduğunca odanın kapalı olması gerekiyor. Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu da odanın nemli bir alana sahip olmamasıdır. Çok büyük bir önem gerektiren bu konu, kilere koyduğunuz gıdaların bozulmamasını sağlıyor. Kuru ve serin bir alana sahip olması gereken kilerin dikkat etmeniz gereken en önemli iki unsuru içerisinde bu maddeler yer alıyor.

Kiler Tesisatının Önemi

Kiler tadilatında boya, badana, kaplama gibi işlemlere başlamadan önce kilerinizin tesisatını muhakkak düzgün ve kaliteli bir şekilde yaptırmanız gerekiyor. Özellikle eski yapı özellikleri taşıyan bir kileriniz varsa, birkaç yıl içerisinde oluşabilecek sıkıntılar artacağından kilerinizin yıkılmaması adına, kaliteli bir tesisat işlemi gerçekleştirmeniz tavsiye ediliyor. Tesisat işlemlerinizi hallettikten sonra arzu ettiğiniz tadilat işleminden başlayarak kilerinizi dilediğiniz gibi tasarlayabilirsiniz.

 

Kiler için Zemin Kaplama ve Boya İşlemleri

Kilerinizin duvarları için en ideal tercihe karar verdiğinizde, tercihiniz ne olursa olsun, duvarların bakımımın ve temizliğinin detaylı bir şekilde yapıldığından emin olmalısınız. Eğer duvarları boyayacaksanız, mat ve açık tonları tercih etmeniz tavsiye ediliyor. Duvarları fayans ile kaplatabilmeniz de bir diğer seçenekler içerisinde yer alıyor. Hijyen açısından büyük bir hassasiyet gerektiren kilerin duvarını fayans ile kaplattırarak, düzenli olarak temizliğini gerçekleştirebilmeniz çok daha kolay. Eğer tercihinizi duvar kağıdından yana kullanmak istiyorsanız kesinlikle silinebilir ürün olmasına dikkat etmelisiniz.
Kiler için ıslak zemin kaplama seçenekleri içerisinde faydalanabileceğiniz fayanslar, yine aynı şekilde temizlik açısından sizlere kolaylık sağlıyor. Seçenekler içerisinde bulunan bir diğer tercih olan parke kaplamalar, parkeden yana tercihini kullanmak isteyenler için tavsiye ediliyor. Üstelik su geçirmeyen parkeler kiler için çok daha kullanışlı ve amacına uygun oluyor.

Kiler için Mobilya Seçimi

Kilerinize yerleştireceğiniz ürünleriniz için boydan boya yaptıracağınız bir raf sistemi, sizler için hem kullanışlı hem de uzun ömürlü olması açısından faydalanabileceğiniz ürünler içerisinde yer alıyor. Arzu ettiğiniz ölçüde istediğiniz duvara birden fazla bu raf sistemini yaptırarak çok daha işlevsellik elde edebilmeniz mümkündür. eğer kileriniz güneşe maruz kalan bir konumda ise, kilerinize yaptıracağınız raflara kapak taktırarak ürünlerinizi çok daha uzun süre muhafaza edebilirsiniz.