[vc_row row_id=”” row_layout=”false” type=”” bg_color=”” bg_type=”” overlay_pattern=”” no_with_border=”” padding_top=”” padding_bottom=”” margin_top=”” margin_bottom=”” css_animation=”” el_class=””][vc_column bg_color=”” bg_position=”50% 0″ bg_repeat=”no-repeat” bg_cover=”false” padding_top=”” padding_bottom=”” margin_top=”” margin_bottom=”” css_animation=””][vc_column_text css_animation=”” el_class=””]

Kazı Ve Toprak İşlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

1. Kazı yapılan alanda kayalar bulunuyorsa, kayaların sınırlarının belirtilmiş olduğu kaya başlangıç kotları plankotesi hazırlanmalıdır.

2. Kazı yapılacak olan alanda elektrik, su ve doğalgaz gibi altyapı tesislerinin bulunup bulunmadığı kontrol edilmelidir. Eğer varsa bunlar ilgili kuruma hhaber verilmeli ve taşınmalıdır.

3. Kazı yapılacak alanın analizi için zemin raporu hazırlanmalıdır. Ve hazırlanan bu rapor doğrultusunda kazı işlemleri başlatılmalıdır.

4. Kazının yapılacağı yerin sınırları koordinat olarak belirlenmeli ve bildirilmelidir.

5. Kazı yapılacak olan yerde yeraltı suyu bulunduğu takdirde, yapının temeline yakın bir mesafede su tahliye noktası oluşturulması gerekmektedir.

6. Kazı alanına işçilerin inmesi için yapılacak olan geçici merdivenler, kazı planına işlenmelidir.

7. Kazı mahaline girecek olan araçların kullanacağı rampalar da kazı planında gösterilmelidir.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row row_id=”” row_layout=”false” type=”” bg_color=”” bg_type=”” overlay_pattern=”” no_with_border=”” padding_top=”” padding_bottom=”” margin_top=”” margin_bottom=”” css_animation=”” el_class=””][vc_column bg_color=”” bg_position=”50% 0″ bg_repeat=”no-repeat” bg_cover=”false” padding_top=”” padding_bottom=”” margin_top=”” margin_bottom=”” css_animation=”” width=”1/1″][ev_gap height=”20″][ev_teaser teaser_text_align=”left” teaser_layout=”right” teaser_head_text=”İNŞAAT HESABINI ÜCRETSİZ OLARAK DENEMEK İSTER MİSİNİZ?” teaser_head_text_font_size=”” teaser_head_text_color=”#ffffff” teaser_text_font_size=”” bg_color=”#262626″ bg_type=”” overlay_pattern=”” teaser_height=”” buttons_type=”” button1_skin=”extra-color-3″ button1_icon_alignment=”right” button1_text=”ÜCRETSİZ DENE” button1_link=”https:/insaathesabi.com/insaat-hesabi-yakinda/” button2_skin=”default” button2_icon_alignment=”left” button2_text=”” button2_link=”” button1_icon=”fa fa-angle-double-right” button2_icon=””][/ev_teaser][ev_gap height=”30″][/vc_column][/vc_row][vc_row row_id=”” row_layout=”false” type=”” bg_color=”” bg_type=”” overlay_pattern=”” no_with_border=”” padding_top=”” padding_bottom=”” margin_top=”” margin_bottom=”” css_animation=””][vc_column bg_color=”” bg_position=”50% 0″ bg_repeat=”no-repeat” bg_cover=”false” padding_top=”” padding_bottom=”” margin_top=”” margin_bottom=”” css_animation=”” width=”1/1″][vc_column_text css_animation=”” el_class=””]

8. Kazı Yöntem Raporu hazırlanmalıdır. Bu raporda kazının neden ve nasıl yapılacağı, hangi malzemelerin kullanılacağı ve ne kadar kişinin çalışacağı ayrıntılarıyla belirtilmelidir.

9. Kazı yapılacak alan içerisinde, araçların kullacağı özel yollar yapılmalıdır. Buradaki amaç inşaatın aksamasının önüne geçmektir.

10. Kazı alanının trafiğe bağlandığı noktalarda uyarıcı lehvalar bulunmalıdır.

11. Kazı Yöntem Raporu’nda kazı alanında bulunan altyapıların akıbeti ve ne gibi önlemler alındığı mutlak suretle belirtlimelidir.

12. Kazı Yöntem Raporu’nda, kazı sonrası ortaya çıkacak malzemenin (toprak) nasıl kullanılacağı ya da nerede depolanacğı belirtilmelidir.

13. Depo alanları inşaatı etkilemyecek bir yerde olmalıdır.

14. Eğer kazı alanında yer altı suyu bulunuyorsa, suyun debisine bağlı olarak pompa getirilmelidir. Bu şekilde suyun tahliyesi sağlanmalıdır.

15. Kazıdan çıkarılacak olan toprak, eğer dolgu malzemesi olarak kullanılacaksa, çürük zemini alınmalıdır. Bu topraklar peyzaj işlerinde kullanılabilmektedir.

16. Dolgu malzemesinin nemlilik oranı belirtilmelidir.

17. Dolgu malzemesinin içerisinde 20 cm’den büyük taşlar olmamalıdır.

[/vc_column_text][ev_teaser teaser_text_align=”center” teaser_layout=”” teaser_head_text=”” teaser_head_text_font_size=”” teaser_head_text_color=”” teaser_text_font_size=”” bg_color=”” bg_type=”” overlay_pattern=”” teaser_height=”” buttons_type=”” button1_skin=”extra-color-3″ button1_icon_alignment=”right” button1_text=”ÜCRETSİZ DENE” button1_link=”https:/insaathesabi.com/insaat-hesabi-yakinda/” button2_skin=”default” button2_icon_alignment=”left” button2_text=”” button2_link=”” button1_icon=”fa fa-angle-double-right” button2_icon=””][/ev_teaser][vc_row_inner css_animation=””][vc_column_inner css_animation=”” width=”1/1″][vc_separator color=”mulled_wine” style=”shadow” border_width=”2″][/vc_column_inner][/vc_row_inner][ev_gap height=”20″][vc_row_inner css_animation=””][vc_column_inner css_animation=”” width=”1/1″][ev_big_heading big_heading_text_align=”center” secondary_head=”” secondary_head_font_size=”” secondary_head_color=”” primary_head=”BU YAZILARIMIZ DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR” primary_head_font_size=”26″ primary_head_color=”” remove_line=”” css_animation=”bottom-to-top”][/ev_big_heading][ev_gap height=”20″][ev_blog_slider slider_type=”type2″ slider_title=”” blog_post_number=”9″ item_number=”3″ autoplay=”true” blog_orderby=”date” blog_order=”desc” css_animation=”” blog_category_list=”santiye” blog_format_list=”image,gallery,video,audio,quote”][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner css_animation=””][vc_column_inner css_animation=”” width=”1/1″][ev_gap height=”20″][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner css_animation=””][vc_column_inner css_animation=”” width=”1/3″][ev_gap height=”50″][vc_separator color=”mulled_wine” align=”align_right” style=”shadow” border_width=”2″][/vc_column_inner][vc_column_inner css_animation=”” width=”1/3″][ev_teaser teaser_text_align=”center” teaser_layout=”” teaser_head_text=”” teaser_head_text_font_size=”” teaser_head_text_color=”” teaser_text_font_size=”” bg_color=”” bg_type=”” overlay_pattern=”” teaser_height=”” buttons_type=”” button1_skin=”extra-color-3″ button1_icon_alignment=”left” button1_text=”TÜM YAZILAR” button1_link=”https://insaathesabi.com/blog/” button2_skin=”default” button2_icon_alignment=”left” button2_text=”” button2_link=”” button1_icon=”fa fa-stack-overflow” button2_icon=””][/ev_teaser][/vc_column_inner][vc_column_inner css_animation=”” width=”1/3″][ev_gap height=”50″][vc_separator color=”mulled_wine” align=”align_left” style=”shadow” border_width=”2″][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row]