Kat Karşılığı Sözleşme Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kentsel dönüşüm süreci içerisinde ev sahiplerinin aklını karıştıran birçok konu vardır. Bunlardan en önemlisi ise kat karşılığı yapılan sözleşmelerdir. Müteahhitlerle yapılan bu sözleşmeler, binanın yıkım ve yapımıyla ilgili tüm bilgileri içeren önemli belgelerdir.
Bu belgenin öneminden dolayı hazırlanma aşamasında oldukça dikkatli olmak gerekiyor. Doğru bir şekilde hazırlanmayan sözleşme, olası bir anlaşmazlık durumunda ev sahiplerinin işini daha da zorlaştırabilir. Genellikle bu tür sözleşmeler hazırlanırken konu hakkında uzman kişilerden danışmanlık hizmeti alınması gerekir. Kentsel dönüşüm sürecinin yaygınlaşmasıyla birçok avukatlık bürosu kat karşılığı yapılan sözleşmeler konusunda danışmanlık sağlıyor.
Ancak danışmanlık sürecine ek olarak ev sahiplerinin bilmesi gereken bazı temel noktalar vardır. Bu noktalara dikkat eden ev ve arsa sahipleri, müteahhit kaynaklı birçok sorunu zahmetsiz bir şekilde çözebilir. Kat karşılığı sözleşme yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar aşağıda verilmiştir.

1-) Binanın İmar Durumu Kontrol Edilmeli

Bir arsanın üzerinde bina olması, mevcut durumda imar durumuna elverişli olduğu anlamına gelmeyebilir. Binanın yapıldığı yıllarda imar iznine sahip olan bir arsanın durumu, yıllar içerisinde değişime uğrayabilir. İmar izni olmayan arsalarda, yıkım işleminden sonra bina yapılması mümkün olmaz. Öncelikle imar izninin alınması ve daha sonra inşaat yapım izninin alınması gerekir. Bu durum ise inşaat sürecini uzatır ve bazı durumlarda dava sürecine neden olabilir. Bu nedenle müteahhit ile anlaşma yapmadan önce evin imar durumunun ev sahipleri tarafından kontrol edilmesi önemlidir.

2-)Teslim Tarihi, Yapılacak Kira Yardımı Gibi Şartlar Belirtilmeli

Tüm sözleşmelerde olduğu gibi kat karşılığı yapılan sözleşmelerde de ana maddelerin belirtilmesi oldukça önemlidir. Kentsel dönüşüm kapsamında birçok inşaat firması ve müteahhit, evlerini yaptıran ev sahiplerine kira yardımı yapıyor. Fakat yapılan bu kira yardımının ne kadar süreyle yapılacağı, sözleşmenin sağlamlığı açısından büyük bir önem taşıyor.
Örneğin bazı müteahhitler, sadece 12 ay süreyle kira yardımı yapılacağını sözleşmeye ekliyor. Ya da bazı durumlarda anahtar teslim edilene kadar ev sahiplerine kira yardımcı yapılacağına dair bir madde yer alıyor. Eğer belirli bir süre kira yardımı yapılacaksa, bu sürenin inşaatı tamamlamaya yetecek gerçekçi bir süre olması oldukça önemlidir. Aksi durumda inşaat tamamlanana kadar ev sahipleri kira ödemek zorunda kalabilir.
Ayrıca dikkat edilmesi gereken diğer önemli bir detay ise teslim tarihidir. Kat karşılığı yapılan sözleşmeye ay ve yıl olarak teslim tarihi eklenmesi, müteahhit ile yaşanabilecek anlaşmazlıkların önüne geçer. Ayrıca müteahhit de herhangi bir davayla karşılaşmamak adına inşaatı en kısa sürede tamamlama çabasını gösterir.

3-)Süreçle İlişkili Harç Bedellerinin Kime Ait Olacağı Belirtilmeli

Kentsel dönüşüm sürecinde ödenmesi gereken belirli harçlar ve ücretler var. İnşaat süreci boyunca bu ödemeleri hangi tarafın üstleneceğini sözleşmede belirtmek oldukça önemlidir. Birçok projede bu harç bedelleri müteahhit tarafından üstlenilir. Fakat ilerleyen dönemlerde oluşabilecek anlaşmazlıklardan kaçınmak adına harç ödemelerini yapacak taraf sözleşmeye eklenmeli.

 

4-)Detaylı Teknik Şartname Hazırlanmalı

Mümkün olan durumlarda sözleşmeye teknik şartnamenin bir örneği de eklenmelidir. Böylelikle ileride herhangi bir olumsuzluk yaşanırsa, teknik şartname belgesi gözden geçirilebilir. Taraflar arasında anlaşmazlıkların giderilmesi için bu belgenin sözleşmeye eklenmesi tavsiye edilir.

5-)Teslim İşlemi Yapılırken İskan Müteahhit Tarafından Alınmalı

Kat karşılığı sözleşmede yer alması gereken diğer önemli bir madde ise evin iskanı alınmış şekilde teslim edilmesidir. İskanı alınmış evde, ev sahipleri kat karşılığı tapularına sahip olurlar. Aksi durumda tapu, arsa ortaklığı olarak görünür. İleride herhangi bir sorun yaşanmaması için müteahhittin teslim öncesinde iskanı alması gerekir. Bu süreçte öncelikle ev sahiplerine geçici tapuları verilir. Daha sonra müteahhit, belediyeye başvurarak inşaat projeye uygun olarak yapıldığını kontrol ettirir. Herhangi bir sorun olmaması durumunda, yetkili kurumlar iskan işlemini tamamlar. Bu süreç genellikle bir yıl sürmektedir.

6-)Olası Bir Anlaşmazlık Durumunda İzlenecek Yaptırımlar Eklenmeli

Evin yıkılıp yeniden yapılması riskli bir süreçtir. Kentsel dönüşüm uygulamalarının popülerleşmesiyle, birçok müteahhit bu işe girmektedir. Fakat süreç boyunca yarım kalan veya hiç başlanmayan inşaat projeleri sıklıkla karşımıza çıkıyor. Bu gibi durumlarda ya da diğer anlaşmazlık durumlarda uygulanacak yaptırımların sözleşmeye eklenmesi ev sahiplerinin haklarını koruyacaktır. Örneğin inşaatın belirlenen sürede tamamlanmaması durumunda izlenecek yollar tanımlanabilir. Ayrıca inşaatın yarım kalması durumunda müteahhittin izlemesi gereken yol da kat karşılığı sözleşmenin maddeleri arasında eklenebilir.