Şantiyecisiniz, beton döküyorsunuz, beton dökülürken yapı denetim gelen mikserlerden numune alıyor ama umurunuzda değil, sabaha kadar sürmeden betonu bitirip evinize gitmek istiyorsunuz. O zaman iyice okuyun.
Normalde şantiyeye beton gönderdilirken betonu gönderen santral numunesini alıp öyle gönderiyor mikseri. Ayrıca yapı denetim firmasından arkasında içi boş kahverengi küpler ve bir kürek Doblo’yla gelen 25’li yaşlarda gençlerin de her gelen mikserden numune alması gerekiyor. O küreği kullanarak o küplerin içini doldurup, biraz da şişleyip iyice yerleştikten sonra üstüne betonun bilgilerinin yer aldığı bir kağıt yapıştırması gerekiyor. Ve tabii ki bu betonları da saklaması gerekiyor.
Her neyse, siz 2-3 kat daha yukarı çıktınız ama o gün aldığınız betonlardan hala haber yok. Aslında haberiniz olması lazım çünkü gelen betonun ne olduğu hakkında en ufak bir bilginiz yok. Siz sadece gelen irsaliyeyi gördünüz ve üzerinde C35, C40 vs. bir şey yazıyordu ama gerçek olduğu nereden belli.
Normal şartlar altında, yapı denetim firmasının o betonların hepsini bir kür içinde bekletip, 28 gün sonra kırması gerekiyor. Ve raporları müteahhit firmaya vermesi gerekiyor. Buraya kadar yazdıklarım olması gerekenler, bir de bu işin çakallıklarına değineyim.
Siz betonu dökerken yapı denetim geldi ve ıslak numuneleri aldı. Zaten o numuneleri kürün içinde bekletmeyeceği ve onları kırmayacağı için yolda giderken hepsini çöpe attı. Ama müteahhit firmaya bir rapor gelmesi lazım,onu nasıl yapacaklar diyorsanız orası en basit kısmı zaten. Bilgisayar başında arkada winamptan müzik dinleyerek otururken, bir elinde kahvesini içerken diğer eliyle kafasından beton sınıfını(örn:C35) kurtaracak değerler sallaması gerekiyor. Neyse ki, beton santralinden mikser çıkmadan önce numune alıp gönderiyorlar. Çok beklersin. Santralin işi gücü yok, senin numunenle uğraşacak. Almıyor kardeşim, uğraşmıyorlar.
Bu durumun farkına vardınız diyelim ve karot aldınız, yapı denetimi tekrar çağırdınız, beton firması tekrar geldi yada özel firma aracılığıyla karot aldınız diyelim. Dikkat etmeniz gereken;
-Karot aldığınız yerde demir donatı olmamalı (Donatı basınca dayanıklı değildir)
-Tabii ki başka birsürü madde var ama şantiye şartlarında konuşuyorum.
Karot alındı, 1 hafta kür içinde bekletildi.Sıra geldi kırmaya. Kırdınız da, elinizde bazı sonuçlar var ama üniversitede o derste kopya çekmiştiniz dimi, tam hatırlayamadınız yani, hangisi ne işe yarıyor diye. Yalnız değilsiniz 🙂
2 türlü numune var. Küp numune ve silindir numune.
Küp numune adı üstünde eni boyu aynı ama çapı ile boyu aynı olan silindir numune de küp numune sınıfına giriyor. 10 cm çapında ve 10 cm boyunda silindir numune de aslında küp numune olarak geçiyor.
Silindir numune ise boy/en oranı= 2 olan numunedir. Yani 10 cm çapında, 20 cm boyunda. Bu 7 cm çapında, 14 cm boyunda da olabilir. Çok fark etmiyor.
Silindir ve küp numunelerde formül farklılıkları oluşuyor.
Derslerde beton sınıfı yazarken C35 değil de, C35/45 yazardı veya C30/37 yazardı. Ordaki ilk değer silindir, ikinci değer küp değeridir. Yani siz C35 beton döktünüz diyelim, silindir numune aldılar, labaratuvarda kırıldı. Çıkan sonuç 35 ise, siz C35 beton dökmüşsünüz demektir. Küp numune almış olsalardı C35 beton dökmüş olsaydınız labaratuvar sonucunun 45 olması gerekirdi.
Bazı çakal yapı denetim firmaları küp numune alıp 35 çıkınca, bak abi C35 diye sizi kandırmaya çalışabilir, zira piyasada çok gördüm. Karot alan adamlar da 1’e 2 almayıp, 1’e 1,5 boyutlarında karot alıp, silindir numune gibi hesap ediyor. Yİne sizi kandırmaya çalışıyorlar. Öncelikle bunların farkına varın.
Bunlara ek olarak size bu işin belediye ayağını da kısaca anlatayım.
C35 beton döktünüz ama değerler kurtarmıyor diyelim. Zaten çoğunlukla kurtarmaz. Yönetmelikte formül şöyle: 0,85*35=29,75 Mpa. Yani karot sonuçlarınızda 29,75 Mpa’dan az değer olmaması gerekiyor. Oradaki 0,85 katsayısı da betondan numune alınırken sallanmıştır, mukavemeti düşmüştür vs. vs. sebeplerden dolayı verilimiş. Hatta daha sonra bir formül daha çıkmış. Orda da önce 4 çıkartıp sonra 0,85 ile çarpıyorsunuz. Örnek verelim: (35-4)*0,85=26,35 Mpa.Yani 26,35’den düşük değer varsa C35 betonunuz belediyeden onaylanmaz. Bu sonuçlar silindir numune için tabi. Küp numune olsaydı 35 yerine 45 yazmanız gerekiyordu.
Velhasılı kelam siz siz olun kimseye güvenmeyin, kendi işinizi kendiniz yapın.