İNŞAAT HESABINI ÜCRETSİZ OLARAK DENEMEK İSTER MİSİNİZ? Ücretsiz Dene
14 Ağu

Kapı ve Pencere Yenilemede Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar?

TADİLAT, YAPI MALZEMESİ

Kapı ve pencereler zaman içerisinde bozulabilir. Kapı ve pencere söz konusu olduğunda en sık karşılaşılan sorun, kapı veya pencerenin tam olarak kapanmamasıdır. Pencereler tam olarak kapanmadığı zaman içerideki sıcak veya soğuk havanın dışarıya çıkmasına neden olur. Bu da evi ısıtmak ve soğutmak için harcanan enerjinin artmasına neden olur.

Pencere ve kapıların bozulması en çok enerji verimi açısından sorun yaratır. Aynı zamanda tam olarak kapanmadıkları zaman tehlike oluşturabilirler. Fakat yenileme sürecine girdiğiniz zaman dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle evinizdeki kapı ve pencerenin ahşap mı yoksa PVC mi olduğu yenileme sürecinde önem taşır. Daha sonra boyutlar ve evin kaçıncı katta olduğu da yenileme sürecinde dikkate alınan noktalar arasındadır.
Kapı ve pencerenin boyutu, kullanılacak olan malzeme, değişecek kapı ve pencere sayısı yenileme projesinin inşaat maliyetini etkileyebilir. Tüm pencere ve kapıları değiştirmek yerine, ilk aşamada sadece ihtiyaç duyulanların değiştirilmesi, yenileme maliyetini önemli ölçüde azaltacaktır.

Kapı ve Pencere Ne Zaman Yenilenmeli?

Kapı ve pencere yenilenme koşulları birbirinden farklıdır. Genellikle aşırı şiddetli yağmur ve yetersiz su yalıtımı, pencerelerin su almasına neden olmaktadır. Özellikle ahşap doğrama olarak bilinen pencereler, bu konuda daha hassastır. Pencere dışarıdan su aldığı zaman evin içindeki boya kabarabilir. Daha kötü bir senaryoda ise zemini su basabilir ve yüksek maliyetli tadilat işleri ortaya çıkabilir.
Kapılar söz konusu olduğunda yine en büyük sorun tam olarak kapanmama ile ilgilidir. Evin giriş kapısı tam olarak kapanmıyorsa hemen değiştirilmesi gerekir. Çünkü açık kalan kapı, hırsızlara davetiye çıkarır ve ev sahiplerini hem maddi hem manevi zarara uğratır.
Ayrıca eskiden popüler olan ahşap kapılar yerine günümüzde çelik kapılar kullanılmaktadır. Bunun nedeni ahşap kapıların çok kolay açılarak hırsızlık olaylarını arttırmasıdır. Her geçen gün daha fazla kişi daha sağlam ve dayanıklı olan çelik kapıları tercih etmektedir.

İNŞAAT HESABINI ÜCRETSİZ OLARAK DENEMEK İSTER MİSİNİZ?

Ahşap Mı Yoksa PVC Mi?

Pencere yenileme işlemi yapılırken birçok kişi hangi malzemenin doğru bir tercih olduğuna karar vermeye çalışır. PVC pencerelerin sağlığa zararlı olduğu kanısı, geçmişte insanları bu pencere türünden uzaklaştırmıştır. Fakat günümüzde uygulanan üretim yöntemleri, pencerelerde kullanılan PVC malzemesinin ilgili sağlık yönetmeliklerine uygun olarak yapılmasını sağlar. Diğer yandan ahşap pencereler ise estetik göründükleri için tercih edilmektedir. Fakat ahşap pencereler estetik görünmelerine rağmen PVC kadar dayanıklı değildir. Şiddetli yağışlarla geçen kış ayları sonrası ahşap pencerelerin su alma olasılığı PVC pencerelere göre daha yüksektir. Buna ek olarak ahşap pencere bakımı oldukça zahmetlidir. PVC pencereler ıslak bir bez yardımıyla temizlenirken ahşap pencereler özel bakıma ihtiyaç duyar. Bu pencerelerin yılda bir kere uygun vernikle verniklenmesi gerekir.
Bu faktörler ele alındığında ahşap ve PVC pencere kendine has artılara ve eksilere sahiptir. Eski pencerenizin hangi pencere türüyle yenileneceğini seçmek sizin isteklerinize ve beklentilerinize bağlıdır.

Doğru kapı ve pencere uygulamasının bir numaralı kuralı, doğru ölçü almaktır. Yenilenecek pencere ve kapının ölçüsü yanlış alınırsa kapı veya pencere amaçlanan yere sığmaz veya küçük gelir. Bu ise yeniden sipariş vermeye neden olur ve yenileme sürecini geciktirir.
Eğer evde tek bir pencere veya kapı yenilenecekse, seçilen rengin evin kalan pencereleri ve kapılarıyla uyumlu olması önemlidir. Böylelikle kullanılan malzeme değişse bile genel bir uyum yakalamak mümkün olur. Yenileme işleminin usta tarafından yapılması önemlidir. Böylelikle yeni pencere veya kapı takılırken herhangi bir boşluk kalmaz ve ısı kaybı önlenir. Doğru bir yenileme işlemi, ısınma ve soğuma açısından tasarruf etmenize yardımcı olur.

Birçok insan zarif görüntüsü nedeniyle yenileme yaparken ahşap pencere ve kapıları tercih eder. PVC ve diğer malzemelerle karşılaştırıldığında ahşap özen ve dikkat ister. Ahşap pencere doğramalarının uzun ömürlü olması için yılda bir kere özel ahşap cilasıyla verniklenmesi gerekir.
Ahşap pencerelerde genellikle dışarıya bakan yüzeyler daha fazla hasar görür. Yağışlar, kuş pislikleri ve diğer olumsuz durumlar, ahşabın renginin solmasına ve yüzeysel hasarların meydana gelmesine neden olabilir. Fakat diğer malzemelerin aksine, ahşap pencerelerin bakımı yapılarak yenilemeye ihtiyaç duymadan uzun yıllar kullanılabilir.
Temizlenirken ahşap pencereler özel bakıma ihtiyaç duyar. Bu pencerelerin yılda bir kere uygun vernikle verniklenmesi gerekir.
Bu faktörler ele alındığında ahşap ve PVC pencere kendine has artılara ve eksilere sahiptir. Eski pencerenizin hangi pencere türüyle yenileneceğini seçmek sizin isteklerinize ve beklentilerinize bağlıdır.

Doğru Kapı ve Pencere Uygulaması Nasıl Yapılır?

Doğru kapı ve pencere uygulamasının bir numaralı kuralı, doğru ölçü almaktır. Yenilenecek pencere ve kapının ölçüsü yanlış alınırsa kapı veya pencere amaçlanan yere sığmaz veya küçük gelir. Bu ise yeniden sipariş vermeye neden olur ve yenileme sürecini geciktirir.
Eğer evde tek bir pencere veya kapı yenilenecekse, seçilen rengin evin kalan pencereleri ve kapılarıyla uyumlu olması önemlidir. Böylelikle kullanılan malzeme değişse bile genel bir uyum yakalamak mümkün olur.
Yenileme işleminin usta tarafından yapılması önemlidir. Böylelikle yeni pencere veya kapı takılırken herhangi bir boşluk kalmaz ve ısı kaybı önlenir. Doğru bir yenileme işlemi, ısınma ve soğuma açısından tasarruf etmenize yardımcı olur.

İskele Maliyeti 14/08/2019 skele Maliyeti KAYAR VE TIRMANIR KALIP NEDİR? KAYAR VE TIRMANIR KAL… 15/08/2019