Çevrede gözlemlenen her yapının kendine özgün bir proje çizimi söz konusudur. Birbirinden farklı görünen bu yapılarda kullanılan bazı detaylar fonksiyonel bir işlev görmekte, bazen de dekoratif olarak da göze hoş gelmektedir. Bu yazımızda mimari yapılarda gördüğümüz kanopi ve sundurmaların açıklamaları ile birlikte farklarından bahsedeceğiz.

İçindekiler

  1. Sundurma Nedir?
  2. Kanopi Nedir?
  3. Kanopi ve Sundurma Farkları Nelerdir?

1.Sundurma Nedir?

Sundurma, genel olarak bir evin ya da binanın girişinin önünde çıkıntı yapan kapalı bir koruyucudur. Sundurma, binanın duvarlarının dışındadır, ancak ana yapıdan uzanan duvarlar, sütunlar ya da kolonlar dahil olmak üzere belirli çerçeve türleriyle çevrelenebilir. Çok uzun süredir kullanılan sundurmalar, ilk kullanım zamanlarında tek katlı evlerin kapı önlerini yağmur ve güneşten koruma amacıyla yapılmıştır. Günümüzde ise yine aynı amaca hizmet etmekle birlikte daha dekoratif şekillerde yapılmaktadır.  Sundurmanın altında kalan zemin sıfır olabilirken, bazı evlerde merdiven de eklenebilmektedir.  Açık bir yaşam alanı sunan sundurmalar, koruyucu görevi dışında evin dış görüntüsüne sıcak bir hava da vermektedir.  

2.Kanopi Nedir?

Geçmiş dönemlerden beri kullanılmakta olan kanopiler, savaş uçaklarında dahi kullanılmaktadır. Kanopi genel olarak bazı uçaklarda pilotun bulunduğu bölgede yer alır ve görüş açısı için önemli bir yer tutar. Bu nedenle kanopinin bir koruma amacıyla kullanılması yaygınlaşmıştır. Mimari alanda ise endüstriyel yapıları yağmurdan, kardan, güneşten korumak amaçlı yapılan konstrüktif yapılardır. Kumaş, cam ya da metal kaplama içeren kanopiler, yarı saydam, şeffaf ya da opak olarak uygulanabilmektedir.  Örneğin, otobüs duraklarında kullanılan kanopiler, durakta bekleyenleri yağmur, kar, güneş gibi hava olaylarından korumaktadır. 

Bazı kanopi uygulamaları standartlar dahilinde kurallara bağlanmıştır. Örneğin, benzin istasyonlarında kullanılan yüksek tavanlı kanopi sistemleri, bu bölgelerde yer alan benzini korumak ve hava olaylarının çevreye bir zarar vermemesini sağlamak amacıyla kullanılmaktadır, Yine otobüs terminallerinde uygulanacak kanopiler için de belirli standartlar vardır. Duble yollarda en az 75 metre, iki şeritli yollarda 45 metre, il yollarında 55 metre ve diğer tüm yollarda ise 40 metre cephe genişliği gereklidir. Yol üzerinde kurulacak benzin-LPG istasyonları ve terminaller haricindeki tesisler için ise kanopi cephe genişliği minimum 30 metre olmak zorundadır.

3.Kanopi ve Sundurma Farkları Nelerdir?

  • Sundurma ana yapıya bağlı özellikteyken, kanopi bağımsızdır, tek başına uygulanabilir. 
  • Sundurmalar genelde evler için tasarlanırken, kanopiler otel, benzin istasyonu, terminaller gibi endüstriyel yapılarda görülür. 
  • Sundurma yüksek olarak uygulanacaksa bir tarafında ana yapının duvarı bulunurken diğer kısım beton, ahşap gibi sütunlarla desteklenebilir. Kanopide destek elemanı tek bölgede bulunur. 
  • Yarı saydam olarak da bulunabilen kanopinin, şeffaf, opak gibi türleri de vardır. Sundurma genelde saydam değildir. 
  • Kanopi çelik konstrüksiyon bir yapı iken, sundurma ahşap, beton gibi farklı malzemelerden yapılabilmektedir. 
  • Sundurma yapımında imar yönetmeliğinde açıklandığı genel şekliyle herhangi bir yapı ruhsatı gerekmez iken, bazı kanopi yapımında izin ve onay süreci bulunmaktadır.