Kanopi Nedir?

Çevrede gözlemlenen her alanın kendine özgün bir proje çizimi söz konusudur. Bu proje çizimleri bazı noktalarda mimari açıdan önemli olurken bazı noktalarda yapılacak olan yapıya göre belirli bir çizimi önceden bulunmaktadır. Kanopi nedir sorusu da buna yanıt verir. Kanopi, genel olarak akaryakıt istasyonlarında ya da benzin servis istasyonlarında güneş, yağmur gibi etmenlerden korunmak için yapılan yan bölgeleri açık, üstü kapalı yapıda uygulanan bir yapıdır. Kanopi çeşitli anlamlara gelmektedir. Bu nedenle kanopi tek bir tanımla anlatmak doğru değildir. Kanopi nedir sorusuna birçok yanıt verilmekle birlikte, genel özellikleri de anlatılmalıdır.
Kanopi nedir sorusuna geniş çaplı olarak bakıldığında, kanopi, kumaş, cam ya da bir metal kaplama içermektedir. Yar saydam olarak da bulunabilen kanopi, şeffaf, opak gibi tipleri de vardır. Genel amacına bakıldığında kanopi bir koruma görevi görür. Yağmur ve güneş ışınları belirli bölgelere zarar vermektedir. Bu nedenle bu zararı en aza indirmek için kullanılan kanopi bir otobüs durağında da karşınıza çıkabilir. Özellikle benzin istasyonlarında kullanılan yüksek tavanlı kanopi sistemleri, bu bölgelerde yer alan benzini korumak ve güneş ışını etkisi ile çevreye herhangi bir zarar vermemesini sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Kanopiler yapısı gereği üstün bir korumaya sahiptir. Bu nedenle her alanda tercih edilmeleri oldukça mümkün olan bir yapı malzemesi haline gelmiştir.
Geçmiş dönemlerden beri kullanılmakta olan kanopiler, savaş uçaklarında dahi kullanılmaktadır. Kanopi genel olarak pilotun bulunduğu bölgede yer alır ve görüş açısı kapsamında önemli bir etmen sağlar. Bu nedenle kanopinin bir koruma amacıyla kullanılması yaygınlaşmıştır. Günümüzde çeşitli alanlarda gözlemlenen kanopiler, bu bölgelerin korumasıyla birlikte tüm çalışmaları da rahat bir şekilde sağlayabilirsiniz. Bir benzin istasyonun da özellikle yoğun sıcakların olduğu bir zamanda doğru bir şekilde işlem yapabilir ve çalışmaların normal bir şekilde gerçekleştirilmesi herhangi bir sorun olmadan sağlanır. Bu nedenle bu bölgelerde ve diğer çeşitli bölgelerde kanopi kullanımı önemli bir durumdur. İnşaat alanlarında ve çeşitli bölgelerde dayanım açısından kanopi görmek oldukça mümkün bir işlemdir.