Kaçış Rampası Nedir?

Yol üzerlerinde geçen senelerden itibaren belirli levhalar hazırlanmıştır. Bu levhalar genel olarak bilinmemekte ve tam anlamıyla açıklanmadığında oldukça merak edilen levhalar haline gelmiştir. Bu levhalardan birisi de kaçış rampasıdır. Kaçış rampası nedir? Hangi amaçla kullanılır? Sorularına gelindiğinde ise, kaçış rampası, freni patlamış araçlar ya da fren sisteminde oluşan bir sorunla birlikte ortaya çıkan sonuçtan kaynaklı olarak belirli yüksekli yapılan alternatif bir yoldur. Kaçış rampası nedir denildiğinde genel tanım itibari ile bu şekilde anlatılmaktadır. Bu alternatif yol içerisinde belirli yükseklikte yer alan mıcır malzemeleri ile mıcır havuzu denilmekte olan eğimli ve belirlenmiş uzunlukta yer alan rampa noktaları bulunmaktadır. Araçların bu havuza saplanıp durmasını hedeflemek buradaki en büyük amaçlardan biridir.
Trafik kazaları dikkatsiz sürücüler, kurallara aykırı gelen sürücüler ve fren sorunu oluşan araçlar nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle bu durumların önlenmesi adına ilk olarak fren sorunu yaşayan araçlar için kaçış rampası oluşturulmuştur. Genel olarak kaçış rampası için uygun yollar seçilmesi gerekmektedir. Ancak inşa açısından uygunsuz ya da sıkıntılı olarak görülen bir alana kaçış rampası yapılmak isteniyorsa bu noktada uzunluk ve eğime dikkat edilmesi gerekmektedir. Eğer uzunluk ve eğim bulunmuyorsa kaçış rampası için rampaların başına çelik halat ya da bariyerlerin monte edilmesi gerekmektedir. Bariyerler aracın tamamen durmasını sağlamak adına en etkili yöntemlerden biridir. Bu nedenle acil kaçış rampası için gerekli eğim bulunan alanlara yapılmalı ya da bariyer kullanımı uygulanmalıdır.
Kaçış rampası nedir denildiğinde aslına bakılırsa bir kurtulma ve yaşam güvenliği açısından alternatif yol olarak söylenebilmektedir. Kaçış rampası çeşitli türleri ve kullanılan malzemeleri ile fren sorunu yaşayan araçların durmasını sağlamak için mıcır ile doldurulmaktadır. Mıcır kapsamında araçlar bu noktalara gelir ve saplanır. Saplanan aracın tekrar hareket etme şansı bulunmamaktadır. Frenlerinizde bir sorun olduğunu düşünüyorsanız acil kaçış rampası kullanımı için gerekli hızlarla giriş yapmalısınız. Aracınızın fren sistemleri doğru çalışmadığı halde hızlı bir sürüş yapmadan daima bulunulan hızda kalınması sağlanması önemli bir konudur.