Binalardaki izolasyon çeşitleri büyük ölçüde termal amaçlar için kullanılmasına rağmen, aynı zamanda ses, yangın ve su sızıntıları için çözümler de sunmaktadır.  Uygun şartlarda yapılan izolasyon çalışmaları bina sakinlerine, konfor, enerji verimliliği sağlar.  Binanızda uygun yalıtım olmadan, gereğinden fazla elektrik ve gaz tüketerek pahalı ısıtma ve soğutma cihazlarına yatırım yapmanız gerekir. Bu yazımızda izolasyon ile ilgili detaylı bilgileri bulabilirsiniz. Hem izolasyon çalışmalarına başlamadan hem de süreç boyunca size faydalı olacağını düşündüğümüz bilgileri bu yazımızda okuyabilirsiniz.

İçindekiler

 1. 1.İzolasyon Nedir?
 2. 2.İzolasyon Çeşitleri Nelerdir?
 3. 3.Su İzolasyonu – Su Yalıtımı
 4. 4.Negatif Kristalize Su İzolasyonu
 5. 5.Balkon Su Yalıtımı Nasıl Yapılır?
 6. 6.Sürme İzolasyon Nedir?
 7. 7.Çatı İzolasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler
 8. 8.Binalarda Su Yalıtım Yönetmeliği
 9. 9.Isı İzolasyonu – Isı Yalıtımı

1.İzolasyon Nedir?

İzolasyon, bir binanın iç ortamını izole etmek amacıyla dışarıdan gelen ısı, ses, ve su yalıtımı için kullanılan bir inşaat  tekniğidir. İzolasyon malzemeleri  su, termal enerji, ses enerjisi ve elektrik transferini engeller.

İzolasyon çevre dostudur. İzolasyon enerji tüketimini azaltır, yani bir enerjiyi üretmek için daha az yakıt yakılır. Bu da atmosfere salınan karbondioksit ve kükürt dioksit gibi kirletici gazların miktarını azaltır. Karbondioksit, küresel ısınmayı olumsuz olarak etkileyen faktörlerin başındadır. Dolayısıyla izolasyon çevrenin korunmasında önemli bir rol oynamaktadır.

2.İzolasyon Çeşitleri Nelerdir?

Dış Cephe Isı Yalıtımı

Bir binanın enerji performansını artırmak için en etkili araçlar arasında dış cephe yalıtımı gelmektedir. Dış cephe yalıtımı;

 • Binaların enerjisini ve termal performansını optimize etmeyi sağlayan,
 • yaşam konforunu iyileştiren,
 • ısı ve soğuktan yalıtım sağlayan,
 • enerji tüketimini kontrol altında tutan
 • kışın soğuktan, yazın sıcaktan koruyan,
 • düşük faturalar ile ve yüksek bir enerji sınıfına geçişi sağlayan
 • mülkün yeniden değerlenmesini sağlayan,
 • evinizin ses yalıtım derecesini artırmaya yardımcı olan
 • ısı dağılımını ile evinizin tüm odalarının eşit derecede sıcak olmasını sağlayan bir izolasyondur.

Tüm bunlara ek olarak dış cephe yalıtımı ile sıcaklıkları sabit tutarak dışarıdan hava veya su sızmasını azalır ve siz de evinizde daha fazla yaşam konforu elde edersiniz.

 

Çatı İzolasyonu

Bir binanın izolasyonunda optimum ısı yalıtımını sağlayabilmek için çatı yalıtımı yapmak büyük önem taşımaktadır.

Kış mevsiminde, ciddi para israfına dönüşen ısı kayıplarının çoğu , tam olarak çatının yapısal sorunlarından kaynaklanmaktadır.

Çatının ısı yalıtımını iyileştirmek için çeşitli teknikler vardır. Çatının iyi bir yalıtımı, yalıtılacak evin tipi için özel olarak tasarlanmış olmalıdır.Bu nedenle, daha iyi  veya daha ucuz teknikler yoktur. Çünkü yapıların hepsi aynı değildir ve her birinin kendine özgü özellikleri olduğu gibi iklim şartları da aynı derecede önem taşımaktadır.

Çatıyı yalıtmak için tasarlanan sistem ne kadar gelişmiş olursa , evin enerji tasarrufu da o kadar  yüksek  olur . Yalıtımlı bir çatı, mülkünüzün değerini artıracaktır .

Pencere İzolasyonu

 Evlerdeki, çoğu ısı kaybı pencerelerin iyi bir yalıtıma sahip olmamasından kaynaklanır. Ülkemizin coğrafi konumu açısından dört mevsimi yaşama şansına sahibiz. Ancak hiç kimse mevsim değişikliklerini ev içinde yaşamak istemez. Dışarıdaki iklim koşulları pencerelerin açık bölümlerinden evinizin içine sızar ve yüksek ölçüde ısı kaybına neden olur.

Son yapılan inşaatların büyük çoğunluğunda pencere izolasyonu sağlanmaktadır. Ancak evinizin yaşı biraz büyükse pencere yalıtımı kaçınılmazdır. Piyasada kullanılan malzeme, taşıma sistemi, teknik özellikler ve termal geçirgenlik ile ayırt edilen çift camlar, korumalı çerçeveler gibi çeşitli pencere yalıtımı yapmanıza olanak sağlayacak seçenekler vardır.  Bu seçeneklerden size uygun olanı tercih ederek evinizdeki ısı değişimini garantilemiş olursunuz.

Yanlış kurulum veya uygun olmayan pencere seçiminin, kış mevsiminde evinizdeki sıcaklığı, % 23 oranında düşüreceği unutulmamalıdır. Aynı zamanda, yaz aylarında sıcak hava iç odalara nüfuz eder ve aşırı sıcaklığa neden olur. Bu da soğutma tüketiminde artışa neden olur.

Bu nedenle, yeterli teknik özelliklere sahip ve iyi bir işçilikle monte edilmiş, özenle tasarlanmış çözümler benimsemek, gaz ve elektrik tüketimini ve dolayısıyla faturaları azaltmanıza izin verir . Ayrıca, evinizde küf oluşumuna neden olabilecek ve nem oranını artırabilecek risklerin oluşumunu azaltır.

Ses Yalıtımı

Ses yalıtımı binalarda, evde konforlu bir  yaşam için sizi sokaktaki seslerden veya komşularınızın gürültülerinden  korumak için çok önemlidir . Gürültünün türüne ve kişinin müdahale ettiği yapısal öğeye bağlı olarak, farklı malzeme ve teknikler arasından seçim yapmak mümkündür.

Bildiğiniz üzere şehir hayatının en büyük sıkıntılarından biri hiç şüphesiz gürültü kirliliğidir. Özellikle büyük şehirlerde yaşıyorsanız bu durum çok daha büyük bir sıkıntı haline gelmektedir.

Bir apartman dairesinde yaşadığınızda komşularınızla yaşamak yüksek ses söz konusu olduğunda rahatsız edici olabilmektedir. Gürültülü Sokaklar, tren, arabalar, gece hayatını seven komşular, küçük çocuklar, yüksek tonlarda müzik gibi birçok ses yaşam kalitemizi etkiler. Bu nedenle ses yalıtımı son derece önemlidir. Ses yalıtımı sizi şehrin gürültüsünden kurtaracak ve evinizde veya iş yerinizde huzurlu dakikalar geçirmenizi sağlayacaktır.

Ses sorunlarının çözümü duvarlar, zemin ve pencerelerdir. Tavana ve zemine doğru akustik yalıtımı yapıldığında rahatsız edici seslerden korunmuş olursunuz. Ses izolasyonunda kullanılan malzemeler büyük önem taşımaktadır. Özellikle ekonomik olan akustik yalıtım malzemelerini satın alırken dikkatli bir araştırma yapmanızı öneririz.

Tesisat Yalıtımı

Tesisat yalıtımı, ısı yalıtımın bir parçasıdır. Binanın ve evinizin tesisat yalıtımı ısı kontrolü için önem taşımaktadır. Binaların ısıtma ve soğutma tesisatlarının içeride  yer alan bölümü izole edildiğinde önemli miktarda enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Bu yüzden ısıtma ve soğutma sistemlerini oluşturan metal parçaların izole edilmesi evinizin yalıtımı için önemlidir.

Yangın İzolasyonu

Yangın oldukça yıkıcı, can ve mal kaybına sebep olan bir tehdittir. Her yıl binlerce ev ve iş yeri yangın sebebiyle zarar görmektedir. Bu sebeple evinizde ve iş yerinizde yangın izolasyonu yaptırmanız büyük önem taşımaktadır. Yangın izolasyonu kısaca yangın çıkmasını önleyecek, çıksa dahi binanın zarar görmemesini sağlayacak önlemler olarak özetlenebilir. Bu izolasyon yapılırken binanın türüne ve planına göre hareket edilmekte ve izolasyon bu plan çerçevesinde yapılmaktadır.

3.Su İzolasyonu – Su Yalıtımı

Su, tüm canlılar için yaşam iksiridir. Su, insan sağlığı ve refahı için çok önemlidir. Ancak, yaşadığımız yapılarda H 2 0 en kötü düşmanlarımızdan biridir. Kar ve yağmur, toprağın nemi, yeraltı suları, banyolarda ve tuvaletlerde su kullanımından dolayı binalarda su yalıtımı önemlidir. Su sızıntısı, yüksek nem veya sızıntı yapan boruların ihlalinden ya da atık suların binanın genel tesisatının bakımsız olmasından kaynaklanır. Bu da binalarda çürüme, küf ve erozyon gibi bir dizi sorunu beraberinde getirir.

Diğer birçok yapı malzemesinde olduğu gibi, nem de ısı yalıtımını olumsuz yönde etkilemektedir. Su yalıtımı, suyun yapı üzerindeki olumsuz etkilerini önlemek için yapılan bir inşaat tekniği olarak tanımlanabilir. Bu tür yalıtım, suyu yapının dışında tutmak için yapılır.

Su yalıtımı, tesisat borularına, çatıya, terasa, duvarlara, cepheye, banyo ve tuvaletlere, su depolarına, havuzlara uygulanmaktadır.

4.Negatif Kristalize Su İzolasyonu

Beton gözeneklidir ve su geçirgenliği varsa oluşan çatlaklar, su kaynaklı kirliliğe ve bozulmaya neden olabilecek kimyasalları emer. Binanın betonunu korumak ve uzun bir  ömre sahip olmasını sağlamak istiyorsanız, su izolasyonu şarttır.

Betonu gerçekten su geçirmez hale getirmek  hem su geçişini önlemek hem de hidrostatik basınca karşı direnmek anlamına gelmektedir. Binanın su izolasyonunu, pozitif (dış), negatif (iç) taraftan veya betonun kendisinden (entegre olarak) su geçirmezliğini sağlayabilirsiniz. En eski ve en yaygın kullanılan pozitif yalıtım  teknolojisi sac membran su yalıtımı olmasına rağmen, arızaları ve sınırlamaları da yaygın ve maliyetlidir. 1980’lerden bu yana, dünya çapında birçok inşaat projesi su geçirmez betona entegre kristal katkılar kullanmaktadır. Negatif kristalize sistemi, içeriden dışarıya doğru çalışır. Su geçişini herhangi bir yönden bloke ederek betonun kendisini su bariyeri haline getirir.

Negatif kristalize su izolasyonu ile betonarmeye içeriden (negatiften) suyun geldiği yönün tersi yönünden izolasyon yapılır. Bu izolasyonun hedefi, dışarıdan içeriye nüfuz eden suyu keserek içeride kuru bir ortam sağlamaktır. Betonarmenin içerisinde bulunan kristalize malzeme suyu emer ve belirli bir miktarda genişleyerek çatlakları kaplar.

Negatif kristalize su izolasyonu sistemi için öncelikle, betonarme içinde su köprüsü teşkil edebilecek, tüm çatlaklar, derzler su geçirimsiz betonarme tamir harçlarıyla kapatılır. Daha sonra betonarme duvar ıslatılarak boza kıvamına getirilmiş olan kristalize malzeme duvara sürülür. Çimento esaslı olan bu malzemenin ham betona temas etmesi gerekmektedir. Uygulama yapılacak yüzeyde sıva, şap gibi çatlayabilecek ve betonun malzeme ile direkt temasını engelleyecek başka malzemelerin bulunmaması gerekir. Negatif (suyun geldiği yönün tersinden) uygulanan kristalize malzeme temizlenmiş ve hafif ıslatılmış yüzeye uygulanır. Uygulama sonrası, kristalize malzeme betonun içindeki boşlukları doldurur

5.Balkon Su Yalıtımı Nasıl Yapılır?

İster bir evin, ister bir ofisin parçası olsun, balkonlar bize kısa, sessiz inzivalar ve eşsiz manzaralar sunar. Balkonların sonsuza kadar  bize hizmet edeceklerini düşünmek yeterli değildir. Binaların bir parçası olan ve dışarıda bulunan balkonların da, doğal olarak bakıma veya korumaya ihtiyacı vardır. Balkonunuzun güvenli ve kullanılabilir kalmasını sağlamanın yolu, su yalıtımından geçmektedir.

Balkonlar çoğunlukla betondan yapılır ve bu yapıların su geçirmez olması gerekir.Beton inanılmaz derecede güçlü bir malzeme olmasına rağmen, aynı zamanda da çok gözeneklidir. Su yalıtımı olmayan bir balkonda beton, zaman içinde sıvıyı emer. Bu da başta çatlaklar olmak üzere çeşitli hasarlara neden olabilir. Bu, ev sahipleri için büyük bir sorundur, çünkü havalar soğuduğunda, beton balkon zemini, darbeye dayanamayacaktır. Yağmur, buz ve kar bu çatlaklara girecek ve betonun yapısını zayıflatacaktır.

Betonun su yalıtımı, betona ilave bir koruma seviyesi vereceğiniz anlamına gelir. Su yalıtımı çatlakların oluşmasını, küf oluşumunu önler ve UV ışınlarından korur.

Balkonunuzu su geçirmez hale getirdiğinizde, uzun vadede tasarruf edersiniz. Su hasarı olan bir balkon zeminini onarmak, su geçirmez hale getirmekten çok daha pahalı olacaktır.

İnşaatı Tamamlanmış Teras ve Balkonlarda Su Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Teras ve balkonlarda su sızıntılarının yaşanılması, hemen her binada karşımıza çıkan bir sorundur. Böyle bir sorunla karşılaşıldığında öncelikle problemin nereden kaynaklandığının belirlenmesi önemlidir. Su sızıntıların sebebi tesisatta meydana gelen bir hasar değilse balkonunuzun su yalıtımına ihtiyacı vardır.

Problemin kaynağının tespit edilmesi aşamasından sonra, farklı uygulamalarla teras ve balkonlarda su yalıtımı yapılabilmektedir. Balkon su yalıtım çalışmaları birkaç aşama ile tamamlanmaktadır.

 • Öncelikle yüzeyin hazırlanması amacıyla zeminde yer alan fayanslar sökülür.
 • Sonrasında şap atılma işlemi yapılarak, şapın kuruması beklenir.
 • Zemin gevşek parçalardan arındırılır.
 • Yalıtım işleminde kullanılacak malzemenin özelliğine göre yüzey düzgün ve temiz bir duruma getirilir.
 • Yapılan izolasyon çalışmasının dayanıklılığının arttırılması amacıyla yatay ve dikey köşelerin pahlanması yapılır.
 • İç köşelerin pahlanması aşamasındaki uygulamaların tamamı sızdırmazlık özelliğinin devamlılığını da garanti altına almaktadır.
 • Tercih edilen yalıtım katmanı en az iki kat olarak uygulanmalıdır. Eğer çimento bazlı  su yalıtım malzemeleri tercih edilecekse uygulamanın her katının bir önceki uygulamaya dik doğrultuda olmasına dikkat edilmelidir.
 • İnşaatı tamamlanmış teras ve balkonlarda su yalıtımı işleminin son aşaması olan son kat uygulamasının üzerine mutlaka kumlama yapılmalıdır.
 • Bu aşamadan sonra ise müşterinin zevkine ve talebine göre; fayans, taş ya da kale bodur döşemeleri yapılarak su yalıtım işlemi tamamlanmaktadır.

Bütün bu bilgiler ışığında balkonunuzun su yalıtımı işlemi için profesyonel hizmet sunan kişi ya da firmalardan destek almanızı tavsiye deriz. Böylece uzun ömürlü, konforlu ve sağlıklı bir balkona sahip olursunuz.

6.Sürme İzolasyon Nedir?

Sürme izolasyon bir  izolasyon çeşitdir ve kendi içinde farklı çeşitlere sahiptir.

Çimento Sürme İzolasyon

Çimento Sürme İzolasyon, çift komponentli olan yarı ya da tam elastik yapıda bir yüzeysel izolasyon sağlamaktadır. Bu izolasyon ile dayanıklı bir su yalıtımı yapılmaktadır. Genel olarak beton üzerine ya da şap üzerine sıva şeklinde uygulanmaktadır. Genellikle balkon ve banyolarda kullanılmaktadır.

Sürme Esaslı İzolasyon

Sürme izolasyon bir su yalıtım sistemidir. Genel olarak uygulanması kolay beton ve çeşitli yüzeylere daha iyi uyum sağlayarak tutunmaktadır. Sürme izolasyon ile yapı içerisinde herhangi bir çatlak oluşumuna izin verilmez. Bu sayede kullanılan alanlarda su sızıntısı olmaz. Yapılarda nem ve su yalıtımında genellikle kalıcı olması nedeniyle tercih edilmektedir.

Bitüm Esaslı İzolasyon

Pozitif yön suyun geldiği bölgeden başlanarak yapılan izolasyon çalışmasına bitüm esaslı sürme izolasyon denilmektedir. Yapıda izolasyon işlemi için solvent bazlı ya da su bazlı olarak iki şekilde likit sürme izolasyon şekli kullanılmaktadır. Bu uygulamalar bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Binaların etkili bir şekilde olası su hasarlarına karşı önlem olarak kullanılmaktadır.

Akrilik Esaslı Sürme İzolasyon

Reçine akrilik sürme izolasyonlarda kullanılan olan bir malzemedir. Bu malzeme genel olarak suyu engellemesi ve dayanıklılığı ile bilinmektedir. Yapıların genelinde kullanılmakta olan akrilik sürme izolasyon, çatı, balkon, teras ve havuzlarda daha fazla kullanılmaktadır.

Poliüretan Sürme İzolasyon

Tek bileşenli ve çift bileşenli olan bu izolasyon çeşidinde daha fazla  kimyasal kullanımı söz konudur. Genel olarak fırça ya da rulo ile sürülmesinden dolayı detay çalışmalarda daha ekili çözümler sağlayarak su ve nem yalıtımında yapılarda etkili çözümler sunmaktadır.

7.Çatı İzolasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çatıların izolasyonu, binaların ısı yönetiminde büyük rol oynamaktadır. Kötü yalıtım veya standart altı su yalıtımı, yoğuşma birikmesine, ısı kaybına veya daha sıcak iklimlerde yapı içinde ısı yükselmesine neden olabilir. Yağmurun getirdiği durgun su, uygun sulama ve su yalıtımı olmaksızın yalıtımı aşındırabilir.
Çatılar, sabahları veya öğleden sonraları yalnızca doğrudan güneş ışığı alan bazı duvarların aksine gün boyunca güneş ışığına maruz kalır. Çatı, binanızın dış faktörlere karşı savunma hattıdır. Bu, binanızı korumak için yalıtımın şart olduğu anlamına gelmektedir.

Çatı izolasyonu çatının türüne göre değişik yöntemlerle yapılmaktadır.

 

Soğuk Çatı ve Sıcak Çatı Nedir?

Düz bir çatı yalıtımı söz konusu olduğunda, iki seçenek vardır. Sıcak Çatı ve  Soğuk Çatı. Sıcak bir çatı ile soğuk çatı arasındaki farkı anlamak doğru seçim yapmanızı kolaylaştırabilir.

Soğuk Çatı

 

Soğuk Çatılar havalandırmalı çatılar olarak ifade edilir. Çatının büyük bir kısmı iyi bir şekilde yalıtım olmasına rağmen, kirişlerde boşluklar bırakılır. Bu boşluklar yalıtımdaki nemi giderir. Düzgün izole edilmiş havalandırmalı bir çatı, buz barajlarının oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Bu çatılar yaz aylarında evinizi daha serin tutar. Ancak, soğuk çatılar kış aylarında evinizde ısı kaybına neden olur.

Sıcak Çatı

Sıcak çatının kurulumu çok basittir ve size yüksek ısı performansı sunar. Sıcak çatı yalıtımı, yüksek bir profile sahip eğimli çatılardır. Çatı kaplama malzemesinin altında, rüzgarla gelen yağmur ve kar suyunun çatının içine girmesini engellemek için su yalıtım katmanı kullanılır. Bu malzemelerde uygulamam sistem tercihine göre su buharını geçiren veya geçirmeyen şekilde olabilir. Çatı konstrüksiyonu ve çatı tipine göre ısı yalıtım katmanı, buhar kesici ve buhar dengeleyici katmanlar yer alır. Düzgün monte edildiğinde, havalandırılmamış çatılar iyi performans gösterir ve aşırı nem birikmesine neden olmaz. Bu çatılar kışın ısıtma maliyetlerinizi düşürebilir. Tavan alanınızdan su veya hava kanalları geçerse, aşırı sıcaklıklardan etkilenme olasılığı daha düşüktür. Bu da şebeke maliyetlerinden tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Sıcak çatılarda tavan daha fazla ısıya maruz kaldığı için, çatı malzemeleri daha hızlı yıpranabilir ve umduğunuzdan daha erken bir onarım ya da değişim gerekebilir.

Ne tür  Çatı izolasyonu kullanmalısınız?

Çatı yalıtımında kullanacağınız izolasyon türü nasıl bir çatıya sahip olduğunuza bağlıdır.

 • Metal kaplama çatılar için, hem hafif hem de esnek olan, termal performans aralığının en üstünde olan yalıtımı seçmelisiniz.
 • Çatınız tek kattan yapılmışsa, yalıtım iyi bir ısı iletkenliği sağlamalıdır.
 • Kompozit çatı yalıtımı, en yeni yapılar için olduğu kadar yangına eğilimli alanlarda için de uygundur.

Başlıca çatı malzemeleri :

 

 • Tasyün
 • Camyünü
 • Ekstrüde Polistren
 • Ekspane Polistren
 • Poliüretan
 • Fenol Köpüğü
 • Cam Köpüğü

Bu malzemeler çeşitli kimyasallar ile üretilmiştir ve çatı yalıtımında kullanıma uygun malzemelerdir. Malzeme seçimi yaparken bulunduğunuz bölgenin iklim koşullarını dikkate almanız önemlidir. Binanızın koşullarına uygun olmayan malzemeler yeterince dayanıklı olmayabilir. Özellikle ısıya karşı alev alma özelliği olan malzemeler yerine yangın riskine karşı yanmaz malzemeleri tercih edebilirsiniz.

Çatılarda Eternit Kullanımı

Pratik ve efektif bir çatı kaplaması olan eternit; lifli çimento esaslı, kendinden oluklu bir yapıya sahiptir. Ebatlı biçimde sevk edilen enernit; kesilebilir ve yeniden boyutlandırılabilir olması sebebiyle kolay montaj özelliklerine sahiptir.
Genellikle çatı ve benzeri yapılarda kaplama amacıyla kullanılan eternitler, farklı boylarda, kalınlıklarda üretilebilen ve üzerinde farklı oluk yapılarının yer aldığı asbestli çimentodan imal edilmiş malzemelerdir. İsminin kökeni aslında, geçmişte bu tür malzemeler üreten bir şirketin adından gelmektedir. Tabii günümüzde asbest kullanımı yasaktır. Bu nedenle çimentoyu lifli forma kavuşturmak için farklı karışımlar uygulanmaktadır. Günümüzde üretilen eternit karışımında, fiber ve silikat gibi materyaller bulunur.

Eternit, çatılarda sıklıkla kullanılmaktadır. Uygulamasında dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar olan eternitler, ister uygulamadan önce istenirse uygulandıktan sonra boyanabilmektedir.

Eternit uygulanırken özellikle birleşme noktalarında boşluk olmamasına çok dikkat edilmeli ve uygun bir şekilde sabitlenmelidir. Bu işlem, özellikle rüzgârlarda gürültü oluşturmaması için önemlidir. Eternit; fabrika çatıları, depo çatıları, sundurmalar, üstü kapalı geçitler ve benzeri alanlarda yaygın biçimde kullanılmaktadır.

Çimentodan üretildiği için oldukça sert bir yapısı bulunan eternitler, birçok darbeye karşı da çok dayanıklıdır. Uzun bir kullanım ömrü sunan eternitler, aynı zamanda hem malzeme hem de işçilik anlamında da ekonomik olduğu için çok sık tercih edilen çatı kaplama malzemeleri arasında yer almaktadır. Günümüzde insanların estetik algısına da hitap eden ve farklı renk ve yapılarda üretilip hem iç hem dış tasarımlarda kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Eternit, üzerinde gezilen çatılar için uygun olmayabilir. Her ne kadar lifli yapısı ile birçok materyale göre daha dayanılkı olsa da, sürekli darbe alması halinde çatlaması ve kırılması mümkündür.

 Isı ve su yalıtımlarında Mebran

Membranlar, üstün kaynak kabiliyeti, düşük güvenlik riskleri, kurulum kolaylığı ve maliyetleri ile birlikte esneklik ve güçlü yırtılma direnci gibi birçok avantajı sayesinde çatı yalıtımında kullanılmaktadır.

Su ve ısı yalıtımı konusunda etkili bir sistem olan membran kullanımı inşaat alanında tüm bina yapımlarında zorunlu hale gelerek kişi ve bina sağlığını korumaktadır.

8.Binalarda Su Yalıtım Yönetmeliği

Binaların uzun ömürlü olması için doğru şekilde bir su yalıtımının yapılması gerekmektedir. 1 Haziran 2018 tarihinden itibaren yeni yapılacak binalar kapsamında yeni bir su yalıtım yönetmeliği yürürlüğe girmiştir.

Geçmişteki yönetmeliklere göre oldukça kapsamlı olan bu yeni yönetmeliğe göre, bina yapımında izlenmesi gereken zorunlu bazı şartlar tanımlanmıştır. Bu şartların ihlali durumunda 2 bin TL’den başlayan para cezaları uygulanmaktadır. Bu para cezası ev ya da iş yerine göre artış göstermektedir. Ayrıca, olası su baskınından kaynaklanan hasarlar da ödenecek cezanın miktarını belirlemektedir. Cezalar İmar Kanunu kapsamında uygulanmaktadır.

En genel anlamıyla binalarda su yalıtım yönetmeliği, binanın su ile temas eden yerlerinde gerekli yalıtım önlemlerini almayı içermektedir. Önlem alınacak bölgeler arasında toprakla temas eden yerler ve bodrum katları yer almaktadır. Ayrıca evlerin balkonlarında da yönetmeliğin ilgili maddelerinin izlenmesi şartı vardır.

Su yalıtım yönetmeliğinin temel amacı binaların ömrünü uzatmak ve olası maddi kayıpların önüne geçmektir.

Su Yalıtımında İzlenmesi Gereken Genel Kurallar

Binalarda su yalıtımı yapılırken izlenmesi gereken bir dizi kurallar vardır. Su yalıtımı sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, doğru malzeme seçimi ve kaliteli işçiliktir. Diğer yandan binanın bulunduğu bölgenin iklim koşulları da dikkate alınmalıdır. Yağmur alan bölgelerde, su yalıtımı uygulamaları daha fazla bir öneme sahiptir. Bunun yanı sıra bölgede yer altı suyunun varlığı da zemin su yalıtımı uygulamalarının önemini arttırmaktadır.

Mevcut Binalarda Su Yalıtım Tadilatı

Su yalıtım yönetmeliğinin yeni yapılacak binalarda uygulanması zorunludur. Fakat mevcut binalarda da yönetmelikte yer alan maddelere uygun olarak tadilat işlemi gerçekleştirebilir. Yönetmeliğe uygun olarak yapılan tadilat işlemleri, binayı güçlendirir. Ayrıca olası bir sel ya da aşırı yağmur durumunda binada meydana gelebilecek hasarların en aza indirilmesine yardımcı olur.
Tadilat işlemi için su yalıtımı yönetmelikleri konusunda uzman bir inşaat şirketi veya müteahhit ile çalışmak önemlidir. Tadilat işlemi öncesinde, proje çizilir. Daha sonra çizilen bu projenin belediyenin uygun birimleri tarafından onaylanması gerekir. Su yalıtımı için yapılacak tadilat projesi, ancak belediye onayından sonra başlayabilir. Eğer tadilat projesi onaylanmazsa, gerekli düzeltmeler yapıldıktan sonra tekrar belediyeye sunulabilir.

Su Yalıtımı Tasarımı Neleri İçermelidir?

Su yalıtımı tasarımında ve projesinde bölgenin iklim koşullarına ek olarak kullanılacak malzemenin de uygun olarak seçilmesi gerekir. 1 Haziran 2018 itibariyle yürürlüğe giren yönetmelik, konutları olduğu kadar kamu binalarını da kapsamaktadır. Hastane, okul ve belediye gibi binaların, yeni su yalıtımı yönetmeliğine göre inşa edilmesi gerekmektedir.
Bu yönetmelik kapsamında 51,50 metreden yüksek binalar için yeni temel yalıtım şartları entegre edilmiştir. Ayrıca bina 10.000 m2’den geniş alana sahipse, yine özel temel yalıtım şartları geçerli olacaktır. Bu gibi binalarda, zemin yalıtımı yapılırken basınçlı su senaryosu izlenir.

Yalıtım Yöntemleri ve Malzeme Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar


Su yalıtımı yapılırken, ilk olarak binanın temeli dikkate alınır. Daha sonra ise perde duvarlarda ve döşemelerde su yalıtımı esasları uygulanır. Yalıtım sürecinde uygun su yalıtım malzemeleri uygulanır. Doğrudan su girişine engel olmanın yanı sıra su buharı girişinin de engellenmesi gerekir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise yağmura maruz kalan yan cephelerin uygun örtü türündeki malzemelerle yalıtılmasıdır.
Genellikle su yalıtımı sürecinde tek bir malzeme ve yöntem seçilir. Ancak, malzemelerin ve yöntemlerin uyum sağlaması durumunda birden fazla uygulama da yapılabilir. Su yalıtımı yönetmeliğine göre kullanılacak beton belirli su işleme derinliğine ve su/çimento oranına sahip olmalıdır. Su geçirgenliğini önleyecek beton kullanılmalıdır. Tüm bunlar, belirtilen standartlara uygun bir şekilde yapılmalıdır. Beton dökümü aşamasında da gerekli kurallar izlenerek su yalıtımı en üst düzeye çıkarılmalıdır. Derz yalıtımı ise sızdırmazlık malzemesinin uygulanmasıyla tamamlanmalıdır.

9.Isı İzolasyonu – Isı Yalıtımı

Isının izole edilmesi için binanın içinde ve dışında uygun yalıtım malzemeleri ile bir bariyer oluşturulur ve enerji kaybı minumuma indirilir.

Isı izolasyonu, binalarda ısı transferini önleyerek optimum sıcaklık ile bina sıcaklığının korunmasını sağlar.

İyi yalıtılmış bir eve ya da işyerine sahip olmak için farklı teknikler ve malzemeler kullanılmaktadır. Bu malzemeler, her bir proje için hem binanın özelliklerine hem de bulunduğu iklime göre değerlendirilmelidir.

Binanın iyi bir izolasyona sahip olması aynı zamanda iyi bir ses yalıtımı sağlar. Ses izolasyonu iş yada ev olarak kullanılan binalarda yaşam kalitesini belirleyici bir faktördür.

Özellikle de büyük şehirlerde insanların en fazla rahatsız oldukları konuların başında gürültü gelmektedir. Ses yalıtımı, gürültünün yoğun olduğu ve zararlı etkileri bulunan her yer için uygulanabilmektedir. Geçmiş dönemlerde her ne kadar yalnızca hastane, fabrika, okul gibi yerler için ses yalıtımları yapılıyor olsa da günümüzde istenilen her türlü bina için ses yalıtımı yapılabilmektedir.