İSTİNAT DUVARI NEDİR?

Şehir kurulumları, doğa koruması ve yaşam alanları bir arada yer alan etmenler arasındadır. Bu etmenlerin korunması yaşam alanlarını kuran mühendislik çalışmaları ve inşaat sektörünün en büyük işlemlerinden biridir. Her alana hizmet etmek ve doğayı da bu alanda koruma büyük bir önem taşımaktadır. İstinat duvarı nedir? Doğa ile alakası nedir? Sorularına gelindiğinde ise, istinat duvarı, yapılmış olan bir kazı, mevcut bir dolgu alanının desteklenmesi, toprağın tutulması ya da farklı kotta yer alan yapılan yapılması gerektiğinde kullanılan mühendislik yapılarına verilen isimdir. Özellikle yol kenarlarına yapılan bu işlem çevreyi ve doğacak olan zararları engellemek adına önemli bir işlemdir.
Şehir yaşamları içerisinde özellikle doğa ile bir arada olan yaşam alanlarında toprak kayması, heyelan, taşkın gibi durumların önlenmesi işleminde istinat duvarı kullanılmaktadır. “İstinat duvarı nedir?” sorusuna en yakın ve en geniş cevap bu olmasıyla birlikte doğa tarafından korunması da bu şekilde olacaktır. Bu sayede yaşam alanları daha güvenilir tutulmakta ve yapıların zarar almaması sağlanmaktadır.
Nerelerde Kullanılır?
Bina yapımları sırasında belirlenmesiyle birlikte daha sonra da belirlenerek yapılacak olan istinat duvarı, yapıların her aşamasında yapılabilecek bir işlemdir. Genel olarak bodrum katı, heyelan ve taşkın önleme alanları içerisinde, derelerin ıslah çalışmalarında, rıhtımların duvarlarında, zemin tutma çalışmalarında, ulaşım sistemlerinin olduğu alanlarda ve malzeme depolanan yerlerde istinat duvar kullanımı mevcut bir işlemdir.

Nasıl Yapılır?
İstinat duvarı koruma amacıyla yapılan bir işlem olması nedeniyle malzemelerin dayanıklı olarak seçilmesi gerekmektedir. İlk olarak zemin araştırması yapılmalı ve zemin türüne göre kullanılacak olan malzemeler seçilmelidir. Duvar temeli yapılırken, donma seviyesi altına indirilmekte ve 8-20 metre aralıklar bırakılarak distilasyon derzi bırakılmaktadır. Bu sayede koruma amacıyla yapılması nedeniyle zemin türüne göre bırakma aralıkları önemli bir olguyu içermektedir.
Yığma istinat duvarı için alt ve üstten hatıl ile bağlanma işlemleri yapılmalıdır. Eğer meyilli ve kayalık bir arazi söz konusu ise duvarlar kademeler halinde yapılmalıdır. Zemin içerisinde bulunmakta olan ya da istinat duvarı arkasında birikebilecek olan suyun duvarı itmemesi için duvarda barbakan delikleri bırakılmalıdır.