Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Soğuyan havalar ile beraber insanların yaşamakta oldukları en büyük sorunlardan bir tanesi, içerisinde yer aldıkları kapalı alanlardaki hava sıcaklığını sabit tutamamaları. Böyle olunca da bulunulan alanın ısıtılması adına kullanılmakta olan enerji miktarı ciddi oranlarda artış göstermesine rağmen elde edilen sonuçlar istekleri karşılama konusunda sorunlar yaşanabiliyordu. Ancak günümüzde pek çok kişi bu sorunu gidermek adına ısı yalıtımı konusunda araştırmalar yapmaya başlıyorlar. Geçmiş dönemlerde bu konu ile alakalı insanların karşılarına çok fazla seçenek çıkmıyordu. Fakat ilerleyen zaman ve isteklerin artış göstermeye başlaması sonrasında artık ısı yalıtımı pek çok kişinin en fazla araştırma yaptıkları konular arasında kendine yer bulmuş oldu.

Temel itibari ile ısı yalıtımı, bina tarzı yapıların çatıları başta olmak üzere dış kısımları, depoları ve garajları gibi ağırlıklı olarak kullanılmayan yerlerine bakmakta olan duvarlarının yanı sıra toprak ya da içerisinde yaşam alanı olmayan bölümleri ayıran döşemeler, tesisat boruları ve havalandırma kanallarına yapılan çalışmalardır. Bununla birlikte özel kaplamalı yalıtım camı üniteleri ile yalıtımlı doğramaların dikkatlice kullanılması ile beraber kış aylarında pencerelerde meydana gelen ısı kayıpları azaltılırken yaz aylarında ise binanın içine güneş ısısının girişi sınırlanmış olur. Bu sayede de soğutma ve ısıtma adına harcanmakta olan enerji konusunda ciddi oranlarda tasarruf edilir. Isı yalıtımının başarılı bir şekilde yapılabilmesi adına evlerin ilgili noktaları yalıtılmalı ve nitelikli bir pencere kullanılmalıdır.

 

Gerçekleştirilecek ısı yalıtımı işlemi ile binaların temelinden itibaren çatılarına kadarki dış kısma ya da kullanılmayan bölümlerine ısı geçişini azaltacak özel yalıtım malzemeleri uygulanır. Isı yalıtımı çalışmaları, uygulanacakları yere göre farklı şekillerde gerçekleştirilmektedir. Çatılar için gerçekleştirilecek olan yalıtım işlemlerinde yalıtım; şilte ya da levha şeklindeki yalıtım malzemeleri ile yapılmaktadır. Çatı örtüsü ve tavan döşemesinin arasında eğer ki kullanılmayan boşluklar bulunuyorsa, ısı yalıtımı işlemi tavan döşemesinin üzerine serilerek uygulanmaktadır. Eğer ki çatı arası yaşam alanı olarak kullanılıyorsa, bu alandaki ısı yalıtımı çatı seviyesinde yapılacaktır. Ahşap konstrüksiyondan hazırlanmış olan çatılar için ısı yalıtımı merteklerin arasındaki bölgenin yanı sıra üstüne ya da altına yapılabilmektedir. Betonarme kırma çatılar içinse ağırlıklı olarak beton yüzeyin üzerine gerekli işlemler gerçekleştirilmektedir.

Duvarlar için ısı yalıtımı gerçekleştirilirken farklı malzemeler duvarlara monte edilir. Böylece en uygun olacak tarzda binanın içinden, dışından ya da iki duvar katmanının arasından yalıtım işlemi gerçekleştirilmektedir. Dış kısımdan gerçekleştirilecek uygulama ile cephenin tamamına ısı yalıtım malzemeleri sabitlendiği için ısı köprülerinin oluşması söz konusu değildir. Bununla beraber ısı yalıtım uygulaması dış kısımdan yapıldığı için de duvarlar sıcak kalmakta ve yoğunlaşma da meydana gelmemektedir. Dış cepheler için kullanılacak ısı yalıtım levhaları ise bu uygulama adına özel şekilde üretilmiş olmak zorundadır.

Pencereler için seçilecek ısı yalıtımı çalışmaları için sızdırmaz, kaliteli, düşük ısı geçirgenlik değeri olan ve doğru uygulanmış doğramalar ile yalıtım camı ürünleri tercih edilmektedir. Binalarda bulunan kapılar da aynı şekilde enerji verimliliği dikkate alınarak seçilmelidir. Gerçekleştirilecek ısı yalıtımı, düşünülenin aksine sadece farklı yalıtım malzemeleri kullanılarak gerçekleştirilen bir işlem değildir. Tasarım işleminden itibaren her bir aşamasına özen gösterilmesi, sonuçların tam anlamıyla elde edilmesine yardımcı olacaktır. Tasarım işlemlerini yapacak olan kişiler, başta yapının içerisinde yer aldığı çevresel faktörleri dikkatli bir şekilde incelemeli ve daha sonrasında da buna göre en uygun çözümlerin ne olduğunu belirlemelidir. Böylece çok kısa içerisinde istenilen çalışmaların yapılması da sağlanmış olmaktadır.

Isı Yalıtımı ile Alakalı Tadilatta Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev faturaları düşünüldüğünde bütçenizin fazlası enerji faturalarına ayrılmaktadır. Isı dengesi bu faturaların daha düşük miktarlara gerilemesi amacıyla gereken bir işlemdir. Bu nokta da ısı yalıtımı devreye giriyor. Isı yalıtımı, ısı köprüleri kullanılarak sıcak veya soğuk havanın evlerin içerisine girmesini ya da çıkmasını engellemek amacıyla yapılan işlemdir. Enerji alanında tasarrufun yanı sıra evinizin ömrünü uzatmak, değerini artırmak, çevreyi korumak amacıyla da oldukça önemli bir işlemdir.

Isı yalıtımı tadilatları tadilat firmaları tarafından, işi bilen usta olmuş kişilerce yapılır. Bu işlemin yapımı bir miktar zahmetli olduğundan işi bir ustanın yapması en doğru seçenek olacaktır. Çünkü ısı yalıtımında belirli kurallar vardır. Bu kuralların önemi büyüktür. Bu nedenle ısı yalıtımı yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

Isı yalıtım levhasının en az 5 cm ve üzeri bir miktarda olması gerekmektedir.

Isı yalıtım uygulaması aşamasında m2 başına düşen en az altı adet tespit dübeli kullanılmalıdır.

 Dış cephe ısı yalıtımında kullanılan tüm malzemelerin birbiri ile birlikte uyum sağlaması gerekmektedir.

 Isı izolasyonunda istenen sonuca ulaşmak adına mutlaka dış cephelere de ısı yalıtımı gerçekleştirilmelidir.

Isı yalıtımının önemi her evde oldukça büyüktür. Kışın evin daha sıcak kalması sağlanırken, yaz aylarında da ev daha soğuk olacaktır. Yalnızca ısı izolasyonu değil, enerji tasarrufu adına da önemli bir yeri vardır. Isı yalıtımı yaptırdığınız takdirde gelen fatura ile önceki faturalar arasında belirli düzeyde bir fark olacaktır. Enerji tasarrufu sağlarken aynı zamanda tüm ısı dengesini de en iyi şekilde koruyacaksınız.

Her evde özellikle rutubet derecesinin fazla olduğu bölgelerde bulunan evlerde, küf, nem ve mantar gibi istenmeyen şeyler ısı yalıtımı sayesinde yok olacaktır. Bu durumda size daha sağlıklı bir ev içerisinde yaşamanıza olanak sağlayacaktır. Rutubet nedeniyle gerçekleşen hastalıklara karşı da büyük bir önlem olan ısı yalıtımının birçok özelliği bulunmaktadır. Ancak belirtildiği gibi en büyük özelliklerinden birisi sağlıklı bir yaşam alanı sunmasıdır.

Tadilat firmaları tarafından ısı yalıtımı uygulanacak olan evin durumu öncelikle incelenmesi gerekmektedir. Evin rutubete sahip olan bölgeleri tespit edilerek bu bölgelere öncelikle işlem uygulanmalıdır. Bu uygulama da rutubet ve nem alan bölgelere rutubet ve küf önleyici yalıtım sıvası uygulanarak ısı yalıtımı işlemine başlanmalıdır. Bu uygulama ısı yalıtımının da uzun süreli kalmasına olanak sağlayacaktır. Eğer bu uygulama yapılmazsa, o bölgelerde devam eden rutubet ve küf yapılan ısı yalıtımına zarar verecektir. Bu zarar yalnızca o bölgeye olmayacaktır. Rutubet ve suyun etkisi ısı yalıtımına sistemsel olarak zarar vererek tüm yalıtım sistemini kötü bir duruma düşürebilir. Bundan dolayı öncelikle o bölgelere engelleyici sıva uygulanmalıdır.