İnşaat Hesabı

Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

 

Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Soğuyan havalar ile beraber insanların yaşamakta oldukları en büyük sorunlardan bir tanesi, içerisinde yer aldıkları kapalı alanlardaki hava sıcaklığını sabit tutamamaları. Böyle olunca da bulunulan alanın ısıtılması adına kullanılmakta olan enerji miktarı ciddi oranlarda artış göstermesine rağmen elde edilen sonuçlar istekleri karşılama konusunda sorunlar yaşanabiliyordu. Ancak günümüzde pek çok kişi bu sorunu gidermek adına ısı yalıtımı konusunda araştırmalar yapmaya başlıyorlar. Geçmiş dönemlerde bu konu ile alakalı insanların karşılarına çok fazla seçenek çıkmıyordu. Fakat ilerleyen zaman ve isteklerin artış göstermeye başlaması sonrasında artık ısı yalıtımı pek çok kişinin en fazla araştırma yaptıkları konular arasında kendine yer bulmuş oldu.

Temel itibari ile ısı yalıtımı, bina tarzı yapıların çatıları başta olmak üzere dış kısımları, depoları ve garajları gibi ağırlıklı olarak kullanılmayan yerlerine bakmakta olan duvarlarının yanı sıra toprak ya da içerisinde yaşam alanı olmayan bölümleri ayıran döşemeler, tesisat boruları ve havalandırma kanallarına yapılan çalışmalardır. Bununla birlikte özel kaplamalı yalıtım camı üniteleri ile yalıtımlı doğramaların dikkatlice kullanılması ile beraber kış aylarında pencerelerde meydana gelen ısı kayıpları azaltılırken yaz aylarında ise binanın içine güneş ısısının girişi sınırlanmış olur. Bu sayede de soğutma ve ısıtma adına harcanmakta olan enerji konusunda ciddi oranlarda tasarruf edilir. Isı yalıtımının başarılı bir şekilde yapılabilmesi adına evlerin ilgili noktaları yalıtılmalı ve nitelikli bir pencere kullanılmalıdır.

 

Gerçekleştirilecek ısı yalıtımı işlemi ile binaların temelinden itibaren çatılarına kadarki dış kısma ya da kullanılmayan bölümlerine ısı geçişini azaltacak özel yalıtım malzemeleri uygulanır. Isı yalıtımı çalışmaları, uygulanacakları yere göre farklı şekillerde gerçekleştirilmektedir. Çatılar için gerçekleştirilecek olan yalıtım işlemlerinde yalıtım; şilte ya da levha şeklindeki yalıtım malzemeleri ile yapılmaktadır. Çatı örtüsü ve tavan döşemesinin arasında eğer ki kullanılmayan boşluklar bulunuyorsa, ısı yalıtımı işlemi tavan döşemesinin üzerine serilerek uygulanmaktadır. Eğer ki çatı arası yaşam alanı olarak kullanılıyorsa, bu alandaki ısı yalıtımı çatı seviyesinde yapılacaktır. Ahşap konstrüksiyondan hazırlanmış olan çatılar için ısı yalıtımı merteklerin arasındaki bölgenin yanı sıra üstüne ya da altına yapılabilmektedir. Betonarme kırma çatılar içinse ağırlıklı olarak beton yüzeyin üzerine gerekli işlemler gerçekleştirilmektedir.

Duvarlar için ısı yalıtımı gerçekleştirilirken farklı malzemeler duvarlara monte edilir. Böylece en uygun olacak tarzda binanın içinden, dışından ya da iki duvar katmanının arasından yalıtım işlemi gerçekleştirilmektedir. Dış kısımdan gerçekleştirilecek uygulama ile cephenin tamamına ısı yalıtım malzemeleri sabitlendiği için ısı köprülerinin oluşması söz konusu değildir. Bununla beraber ısı yalıtım uygulaması dış kısımdan yapıldığı için de duvarlar sıcak kalmakta ve yoğunlaşma da meydana gelmemektedir. Dış cepheler için kullanılacak ısı yalıtım levhaları ise bu uygulama adına özel şekilde üretilmiş olmak zorundadır.

Pencereler için seçilecek ısı yalıtımı çalışmaları için sızdırmaz, kaliteli, düşük ısı geçirgenlik değeri olan ve doğru uygulanmış doğramalar ile yalıtım camı ürünleri tercih edilmektedir. Binalarda bulunan kapılar da aynı şekilde enerji verimliliği dikkate alınarak seçilmelidir. Gerçekleştirilecek ısı yalıtımı, düşünülenin aksine sadece farklı yalıtım malzemeleri kullanılarak gerçekleştirilen bir işlem değildir. Tasarım işleminden itibaren her bir aşamasına özen gösterilmesi, sonuçların tam anlamıyla elde edilmesine yardımcı olacaktır. Tasarım işlemlerini yapacak olan kişiler, başta yapının içerisinde yer aldığı çevresel faktörleri dikkatli bir şekilde incelemeli ve daha sonrasında da buna göre en uygun çözümlerin ne olduğunu belirlemelidir. Böylece çok kısa içerisinde istenilen çalışmaların yapılması da sağlanmış olmaktadır.

 

Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by
blank