İnşaat alanında inşaat mühendisi ve inşaat teknikeri olarak iki ayrı kavram söz konusudur. Bu kavramlar kendi içlerinde farklı işlevlerde görevlendirilir. İnşaat mühendisi genel kapsamda bilinse de “İnşaat teknikeri ne iş yapar?” bilinmemektedir. İnşaat teknikeri, üniversitelerin iki yıllık inşaat bölümünden mezun olmuş kişilere denilmektedir. Genel çalışma alanlarında inşaat teknikeri ne iş yapar olarak bakıldığında, mühendislerin ya da mimari yönetimin alt kademelerinde inşaat işleri için proje ve şartnamelere uygun olarak çalışma yapılmasın sağlayan kişilerdir.
Çalışma Alanları
İnşaat teknikeri, inşaat sektörü içerisinde kendisine sıkça yer bulabilmektedir. Ancak genel olarak bakıldığında devlet kadrosu içerisinde ya da özel sektör içerisinde çalışma imkânı sağlanmaktadır. İnşaat teknikeri ne iş yapar sık bilinen bir işlem olmaması nedeniyle devlet kadrosu düşük tutulmaktadır. Bu nedenle çoğu inşaat teknikeri özel sektör içerisinde kendisini göstermektedir.

 

Ne İş Yapar?
Bir inşaat teknikeri ne iş yapar denildiğinde bir mühendis ve bir mimar kadar önemli olduğu bilinmesi gerekmektedir. İnşaat teknikeri kendi çalışma alanları arasında ve diğer alanlarda yaptıkları işler ile inşaat alanında etkili bir görev çalışması yapar. Genel olarak inşaat teknikeri ne iş yapar denildiğinde, yapı işleri alanında mühendis ve ustalar arasındaki iletişimi ve sürekli olarak koordinasyonu sağlamaktadır. İnşaat teknikeri bir proje yapısını bir mühendis ile değerlendirdikten sonra inşaat ustasına gerekli olan bilgileri iletir. Bu bilgiler ışığında inşaatın sürecini takip ederek, doğru yapılıp yapılmadığından emin olur. Yapılacak olan yapı için mühendis ve mimarların belirttiği yönergeleri uygulamak için gerekli olan nitelikli malzemelerin hazırlanması ve kullanılmasını sağlar. Kullanılacak olan malzemelerin miktarını, metraj işlemlerini gerçekleştirir. Aynı zamanda saha içerisinde keşif ve gözlem çalışmalarını da gerçekleştirir.
İnşaat teknikeri ne iş yapar konusunda genel bilinmeyenler mevcuttur. Genel saha içerisinde fazla bir görevi olan inşaat teknikeri, yapının tüm özelliklerini doğru bir şekilde tutan ve malzemelerin uygun kullanımı ve doğru hazırlanması önemlidir. Bu nedenle inşaat sahası içerisinde oldukça aktif ve önemli bir role sahip olan inşaat teknikeri, bu alanda önemlidir.