İNŞAAT HESABINI ÜCRETSİZ OLARAK DENEMEK İSTER MİSİNİZ? Ücretsiz Dene
08 Eki

İnşaat Sektöründe Görülen Meslek Hastalıkları Nelerdir?

EĞİTİM

İnşaat Sektöründe Görülen Meslek Hastalıkları Nelerdir?

Daha çok iş kazalarından bahsediliyor olsa da her sektörde olduğu gibi inşaat sektöründe de görülen bazı meslek hastalıkları bulunmaktadır.

Bütün inşaat sektöründe iş güvenliği kapsamında ortaya çıkabilecek olan meslek hastalıklarına karşı alınacak tedbirler de dahildir. Çalışanların uzun süre ile maruz kalabilecekleri ortam ve koşulların sağlıklarını olumsuz yönde etkilememeleri gerekmektedir. Sektörde en çok karşılaşılan meslek hastalıkları ise fiziksel koşullar, kimyasal ve biyolojik etkenlerden kaynaklı olabilir.

1. Gürültü Yüzünden Oluşan İşitme Kaybı

Şantiyelerde sık sık kullanılan dozer, yol silindiri, greyder gibi birçok ağır makinenin çıkardığı ses zaman içerisinde işitme kaybına sebep olabilir. 10 yıldan kısa bir süre içinde gerçekleşmemekle beraber sesin sıklığına, yoğunluğuna ya da frekansına bağlı olarak zaman içeresinde iç kulakta hasar meydana gelmesi olasıdır.

2. Beyaz Parmak Hastalığı

Beyaz parmak hastalığı inşaat sektöründe titreşime bağlı olarak ortaya çıkabilir. Elektrikli testereler, beton kırıcılar, darbeli matkaplar gibi aletlerin uzun süre kullanılmasından kaynaklanır. Ellerdeki sinir, kas ve eklemlerin tahribatı sonucunda oluşan ağrılı bir rahatsızlık olmasının yanı sıra kişinin iş göremez raporu almasına da sebep olabilir.

3. Bel Ağrıları Oluşumu

Bel ağrıları yalnızca bu sektörde değil, fiziksel güç gerektiren ağır işlerin birçoğunda çalışanların karşılaşabileceği sorunlardan biridir. 6 haftadan kısa sürdüğü takdirde büyük sorunların habercisi olmamakla birlikte “akut” olarak tanımlanır; 12 haftanın üzerinde devam ettiğinde ise kronik hale gelir. İnşaat yapımı sırasında tüm vücudu vibrasyona maruz bırakan ocakta patlama yapmak, kazık çakmak, taş ve kaya çıkartmak gibi işlerde çalışan işçilerde sık sık görülür.

4. Karpal Tünel Sendromu

Kabaca, el bileğinde yer alan karpal tünelde oluşan sinir sıkışmasıdır. Ellerin aşırı ve yoğun güç sarf ederek kullanılmasına dayalı olarak ortaya çıkar. İşçi sağlığı açısından inşaat sektöründe risk taşıyan durumlardan biri olan karpal tünel sendromu daha çok cilalama, zımparalama, çekiç kullanma gibi bileğin sürekli olarak zorlanması, gerilmesi, sağa ya da sola dönmesi gibi hareketlerin sonucu meydana gelir.

5. Toz Yüzünden Oluşan Meslek Hastalıkları

İnşaat yapımı çalışmaları sırasında kırılma, yanma, parçalanma gibi durumlar sonucu hem organik hem de inorganik şekilde ortaya çıkan partiküllerin solunum yolu ile vücuda girişi yüzünden olur. Mesleki akciğer hastalıklarını da en çok tetikleyen faktör olarak solunum yollarına zarar verecek etkenler dolayısıyla meydana gelir. Maruz kalanlar ise daha çok bina yıkımı, yol yağımı, taş duvar kesimi gibi alanlarda çalışmakta olanlardır.

İNŞAAT HESABINI ÜCRETSİZ OLARAK DENEMEK İSTER MİSİNİZ?

6. Kimyasallar Yüzünden Oluşan Meslek Hastalıkları

İnşaat yapımında kullanılan boya, temizleyici madde, izolasyon maddeleri gibi pek çok malzeme kimyasalların toksin etkilerine maruz kalınmasına sebebiyet verebilir. Bu durum sonucunda ise bilişsel işlevlerin bozulmasına, bellek problemlerinin doğmasına ve duygu durumu bozukluklarına yol açabilir. Son derece zararlı olan kimyasallardan korunmak için yapılacaklar inşaat sektöründe alınması gereken önlemler arasında bulunmaktadır.

7. Cilt Hastalıkları

Mesleki cilt hastalıkları başlığı altında toplanabilecek olan sorunlar arasında egzama, kontakt dermatit akneler ve cilt kanseri gibi tehditler yer alır. Islak çimento, zift, asfalt, boya, yapıştırıcı ve daha birçok kimyasal malzemenin deriyle teması yüzünden ortaya çıkar. Kimyasallara maruz kalan bütün çalışan grupları risk altında olsa da özellikle duvar, çatı ve boya ustaları ile yol işçileri birincil olarak etkilenecek olan gruptur.

8. Mesleki Astım

Her çalışma ortamında olduğu gibi inşaat sektöründe de çalışılan alanlarda alerjenlerin varlığı söz konusudur. Çalışılan ortamda alerjenler sebebiyle ortaya çıkan mesleki astım hastalığına sektörde en çok alçı, portland çimento, sönmüş kireç gibi birçok malzeme sebep olmaktadır. Aynı zamanda aşırı toz ve küf yüzünden de meydana gelebilecek mesleki astımın tedavisi edilmesi ise mümkündür.

9. Mesleki Kanserler

Günümüzün en yaygın olan hastalıklarından olan kanserin en büyük tetikleyicilerinden biri de kimyasallardır. İnşaat sektöründe asbest de dahil olmak üzere kullanılan birçok kimyasal malzeme kansere sebep olabilir. Bunlar arasında bulunan egzoz dumanı, insan yapımı lifler, beton tozu, asfalt buharı, kurum, kurşun gibi birçok kanserojen içerikli olan ya da olduğu düşünülen madde kansere sebebiyet vermektedir. Tümüyle bir dış etken sayılabilecek ve güneşten gelen UV ışınları dahi cilt kanseri için zemin hazırlar.

İnşaat Projelerinde… 08/10/2018 İnşaat Projelerinde Kullanılan Programlar Nelerdir? İnşaat Öncesinde Yapılması Gerekenler Nelerdir? İnşaat Öncesinde Y… 08/10/2018