Meslek hastalığı genel olarak çalışanın işyerinde sürekli maruz kaldığı şartlar sonucu uğradığı geçici ya da sürekli hastalık ve sakatlık durumlarıdır.  İnşaatta meslek hastalıkları söz konusu olduğunda ise daha çok iş kazalarından bahsediliyor olsa da her sektörde olduğu gibi burada da görülen bazı hastalıklar bulunmaktadır.  Sektörde en çok karşılaşılan meslek hastalıkları ise fiziksel koşullar, kimyasal ve biyolojik etkenlerden kaynaklı olabilir.

İçindekiler

  1. Gürültü Yüzünden Oluşan İşitme Kaybı
  2. Beyaz Parmak Hastalığı
  3. Bel Ağrıları Oluşumu
  4. Karpal Tünel Sendromu
  5. Toz Yüzünden Oluşan Meslek Hastalıkları
  6. Kimyasallar Yüzünden Oluşan Meslek Hastalıkları
  7. Cilt Hastalıkları
  8. Mesleki Astım
  9. Mesleki Kanserler

1.Gürültü Yüzünden Oluşan İşitme Kaybı

Şantiyelerde sık sık kullanılan dozer, yol silindiri, greyder gibi birçok ağır makinenin çıkardığı ses zaman içerisinde işitme kaybına sebep olabilir. 10 yıldan kısa bir süre içinde gerçekleşmemekle beraber sesin sıklığına, yoğunluğuna ya da frekansına bağlı olarak zaman içeresinde iç kulakta hasar meydana gelmesi olasıdır. Ayrıca çarpışma ya da patlama gibi ani oluşan gürültülerden meydana gelen akustik travma da işitme kaybına yol açmaktadır.

2.Beyaz Parmak Hastalığı

Raynaud sendromu olarak da bilinen beyaz parmak hastalığı inşaat sektöründe yoğun titreşime bağlı olarak ortaya çıkabilir. Elektrikli testereler, beton kırıcılar, darbeli matkaplar gibi aletlerin uzun süre kullanılmasından kaynaklanır. Ellerdeki sinir, kas ve eklemlerin tahribatı sonucunda oluşan ağrılı bir rahatsızlık olmasının yanı sıra kişinin iş göremez raporu almasına da sebep olabilir.

beyaz parmak hastalığı

3.Bel Ağrıları Oluşumu

Bel ağrıları yalnızca inşaatta meslek hastalıkları kapsamında değil, fiziksel güç gerektiren ağır işlerin birçoğunda çalışanların karşılaşabileceği sorunlar kapsamında değerlendirilmelidir. 6 haftadan kısa sürdüğü takdirde büyük sorunların habercisi olmamakla birlikte “akut” olarak tanımlanır; 12 haftanın üzerinde devam ettiğinde ise kronik hale gelir. İnşaat yapımı sırasında tüm vücudu vibrasyona maruz bırakan ocakta patlama yapmak, kazık çakmak, taş ve kaya çıkartmak gibi işlerde çalışan işçilerde sık sık görülür.

inşaatta meslek hastalıkları

4.Karpal Tünel Sendromu

Kabaca, el bileğinde yer alan karpal tünelde oluşan sinir sıkışmasıdır. Ellerin aşırı ve yoğun güç sarf ederek kullanılmasına dayalı olarak ortaya çıkar. El ve bileklerde uyuşma, karıncalanma, iğne batma hissi, elleri kullanma güçlüğü gibi belirtilerle kendini göstermeye başlar. İşçi sağlığı açısından inşaat sektöründe risk taşıyan durumlardan biri olan karpal tünel sendromu daha çok cilalama, zımparalama, çekiç kullanma gibi bileğin sürekli olarak zorlanması, gerilmesi, sağa ya da sola dönmesi gibi hareketlerin sonucu meydana gelir.

karpal tünel sendromu

5.Toz Yüzünden Oluşan Meslek Hastalıkları

Toz yüzünden oluşan meslek hastalıkları, zararlı toz parçacıklarının çalışan tarafından sürekli solunması sonucu akciğerde büyük tahribatlara yol açmaktadır. Solunum yoluyla alınan bu zararlı maddelerin bazıları doğrudan solunum sistemini etkiler, bazıları ise farklı sonuçlara sebebiyet verir. Ayrıca sigara kullanımı bu tarz hastalıklara tanı konmasını zorlaştırmaktadır. Maruz kalanlar ise daha çok bina yıkımı, yol yağımı, taş duvar kesimi gibi alanlarda çalışmakta olanlardır.

meslek hastalıkları toz

6.Kimyasallar Yüzünden Oluşan Meslek Hastalıkları

Kimyasallarla çalışırken öncelikle etiket okumayı bilmek, hangi maddenin neye sebebiyet verebileceğini bilmek gerekmektedir. Genelde hava ile solunan ya da cilde teması ile tehlikeli sonuçlar doğurabilen kimyasallar,  bilişsel işlevlerin bozulmasına, bellek problemlerinin doğmasına ve duygu durumu bozukluklarına yol açabilir.

inşaatta meslek hastalıkları

7.Cilt Hastalıkları

Mesleki cilt hastalıkları başlığı altında toplanabilecek olan sorunlar arasında egzama, kontakt dermatit akneler ve cilt kanseri gibi tehditler yer alır. Islak çimento, zift, asfalt, boya, yapıştırıcı ve daha birçok kimyasal malzemenin deriyle teması yüzünden ortaya çıkar. Kimyasallara maruz kalan bütün çalışan grupları risk altında olsa da özellikle duvar, çatı ve boya ustaları ile yol işçileri birincil olarak etkilenecek olan gruptur.

cilt hastalıkları

8.Mesleki Astım

Her çalışma ortamında olduğu gibi inşaat sektöründe de çalışılan alanlarda alerjenlerin varlığı söz konusudur. Solunum yolunu etkileyen mesleki astım hastalığına sektörde en çok alçı, portland çimento, sönmüş kireç gibi birçok malzeme sebep olmaktadır. Aynı zamanda aşırı toz ve küf yüzünden de meydana gelebilecek mesleki astımın tedavisi edilmesi ise mümkündür.

mesleki astım

9.Mesleki Kanserler

Günümüzün en yaygın olan hastalıklarından olan kanserin en büyük tetikleyicilerinden biri de kimyasallardır. İnşaat sektöründe asbest de dahil olmak üzere, kullanılan birçok kimyasal malzeme kansere sebep olabilir. Bunlar arasında bulunan egzoz dumanı, insan yapımı lifler, beton tozu, asfalt buharı, kurum, kurşun gibi birçok kanserojen içerikli olan ya da olduğu düşünülen maddeler bulunmaktadır. Sadece kimyasallar da değil, uzun süre maruz kalınan arseniğin sebep olduğu cilt kanserine, aynı zamanda güneşten gelen UV ışınları da sebebiyet vermektedir.

mesleki kanserler