İnşaat Hesabı

İnşaat Mühendisliği Zor Mu?

 

İnşaat Mühendisliği Zor Mu?

İnşaat mühendisliği zor mu? sorusunu cevaplamadan önce genel bir hususa değinmekte fayda vardır. Öncelikle açıkça ifade etmek gerekir ki her mesleğin kendine has zorlukları bulunduğu gibi bu mesleğin de zor tarafları vardır. Ancak hiçbir mesleğin bir diğerinden zor veya kolay olduğu söylenemez. Alanında iyi eğitim almış meslek mensuplarının gerekli deneyime sahip olmaları durumunda, mesleğin tüm zorluklarının üstesinden gelebilmesi mümkündür.
Temel mühendislik bilimlerinden biri olan inşaat mühendisliği, her türlü bina, köprü, hastane, otel vb. gibi yapıların plan, proje ve inşa edilmesi ile ilgilenen bir alandır. Ülkemizde, inşaat mühendisi yetkilerine kavuşabilmek için üniversitelerin ilgili bölümlerinden dört yıllık eğitim alınması ve başarılı ile tamamlanması gerekmektedir. Her mühendislik dalı gibi inşaat mühendisliğinin de zor yanları bulunmaktadır. Fakat doğru adımlar atıldığı ve uygun stratejiler belirlendiği takdirde, bölümü okurken karşılaşılan zorlukların rahatlıkla üstesinden gelinmesi mümkündür.
İnşaat Mühendisliğini İyi Tanımak Gerekir
Öncelikle üniversitelerin inşaat mühendisliği eğitimi veren bölümlerine giriş yapmadan evvel, eğitim süreci ve bölümü bitirdikten sonra hangi alanlarda ve hangi pozisyonlarda görev yapılabileceği hakkında bilgi sahibi olunmasında fayda vardır. Zira inşaat mühendisliğinin zorluk seviyesi yüksek olduğundan eğer bu bilgilerin meslek hayatında nerelerde kullanılacağı bilinirse daha bilinçli hareket edilebilmekte ve öğrenilen bilgiler daha kalıcı olmaktadır.
İnşaat Mühendisliği Okurken Karşılaşılan Zorluklar
İnşaat mühendisliği, akademik bilgilerin yanında pratik ve gerçek uygulamaların oldukça önemli olduğu bir meslekti. Çünkü, mühendisliğin temel konusu olan yapılar ve yapılarla ilgili teknik bilgiler, sadece derslerde anlatılamayacak kadar kapsamlıdır. Bu nedenle, bölümde eğitim alan her öğrencinin karşılaştığı en büyük zorluk, derslerde öğrenilen bilgilerin gerçek hayatta karşılığını idrak etmeye çalışmaktadır.
Her inşaat mühendisliği öğrencisi, derslerin daha iyi anlaşılması için sınavların yanında çok sayıda ödev ve proje ile uğraşması gerekecektir. Bütün bunlar, her öğrenciyi gerçekten zorlarken aslında iyi bir mühendis olma yolunda onlara büyük tecrübeler sağlamaktadır.
Dört senelik eğitim boyunca her dersin kendine has bir zorluğu bulunmaktadır. Zorluk seviyesi kişiden kişiye göre değişebilirken, günümüzde teknolojik imkânlar çok geniş olduğundan ihtiyaç duyulan her bilgiye kısa sürede erişim sağlanmaktadır. Bu nedenle, derslerle ilgili karşılaşılan zorluklarda teknoloji ve internetin imkânlarında yararlanılabilir.
Zorlukların Üstesinden Nasıl Gelinir?
Hayatta her konuda olduğu gibi inşaat mühendisliği okurken de anlaşılması zor olan konuların üstesinden tabii ki çok çalışarak gelinebilir. Bölüme daha ilk başladığınız andan itibaren bir öğrenci değil de bir mühendis bilinci ile hareket eder ve düzenli çalışırsanız zorluklarla rahat mücadele edebilirsiniz. Yani, inşaat mühendisliği zor mu? sorusunun cevabı hem evet hem hayır olarak verilebilir. Meslek zor olmakla birlikte, kitaba uygun ve tutkuyla yapılması durumunda, hemen herkesin hayatı boyunca keyifle sürebileceği, nitelikli bir meslek olarak tanımlanabilir.

 

Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
blank