İNŞAAT DEMİRİ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

İnşaat sektörü içerisinde çeşitli yapı malzemesi kullanımı söz konusudur. Bu malzemelerin kullanım alanları ve kullanım biçimlerine göre farklı sistemlerde yer almaktadır. Ancak bir inşaat alanının ve şantiye yapısının olmazsa olması inşaat demirleridir. İnşaat demiri betonla birlikte önemli bir rol oynar. Demir sınıflarının olmasının sebebi kullanım amacı ve içerisine katılan alaşımlarla alakalıdır. Örneğin inşaat çeliğinin yanında yüksek karbonlu çelikler vardır. Bu çeliklerde süneklik aranmaz ve aynı zamanda gevrek bir çeliktir. Bunun gibi durumlar söz konusudur. Birçok kullanım alanına göre çelik sınıfları vardır aşağıda bunları görebilirsiniz.

Karbon Çelik Demiri
“İnşaat demiri çeşitleri nelerdir? Nerelerde kullanılır?” gibi farklı birçok soru inşaat alanının kaçınılmaz sorularındandır. Karbon çelik demiri, inşaat alanında siyah çubuk olarak da adlandırılan ve en sık kullanılan demirlerdendir. Neme ve suya karşı dayanıklılığı olan karbon çelik demiri kolay bir şekilde aşınmamaktadır.


Sac-Metal Demiri
Çelik sac yapısından yapılan inşaat demirleri arasında yer almaktadır. İlk olarak çelik parçaların ısıtılması daha sonra bir levha hazırlamak üzere soğumaya bırakılması ile üretilen inşaat demiri çeşidi, döşeme, çatı ve merdiven yapılarında kullanılmaktadır.


Kaynaklı Tel Demiri
Yol kaplama, beton kanalları, kutu menfezleri, drenaj gibi alanlarda kullanılan ve bir inşaat demiri çeşidi olan kaynaklı tel demiri, tel örgü şeklinde demirlerin birbirine kaynaklanması ile yapılır. Tel geçişlerinde elektriksel kaynak yöntemi kullanılır.

Paslanmaz Çelik İnşaat Demiri
İnşaat demiri çeşitleri nelerdir, sorusuna cevap olacak ve en sık kullanılan demirlerden biri de paslanmaz çelik inşaat demiridir. Genel yapış olarak dirençlidir. Aynı zamanda korozyon eğilimi nedeniyle onarım işlemlerinde kullanılmaktadır.

Epoksi Kaplı İnşaat Demiri
Epoksi maddesi bir kimyasal madde olması nedeniyle, korozyonu önleme işlemine sahiptir. Bundan kaynaklı olarak korozyonun yoğun olacağı alanlarda sıkça kullanılmaktadır.


Galvanizli İnşaat Demiri
İnşaat demiri çeşitleri arasında yüksek aşındırıcı alanlarda sıkça kullanılan bir demir yapısına sahiptir. Bu demir yapısı genel olarak karbon maddesine ve karbon çeliğine oranlar 40 kat daha büyük bir koruma sağlamaktadır.

Genişletilmiş Metal İnşaat Demiri
Kaldırım yapılarında ve yürünebilir yüzey alanlarında kullanılan bir inşaat demiri çeşidi olan genişletişmiş metal inşaat demiri, çelik levhadan yapılmaktadır. Genel olarak sıva yoğunluğu olan alanlarda kullanılır.