İKSA SİSTEMİ NEDİR?

Yapı kazıları, önlem alınması gereken ve tüm işlemlerin doğru yapılması gereken bir alandır. Özellikle yapı kazılarında iş makinesi kullanımı ve kazıların derinlik kapsamına göre daha fazla güvenlik önlemi alınmalıdır. “İksa sistemi nedir? Ne işe yarar?” gibi sorulara ise yapı kazısı içerisinde yer altı suyu olmayan bölgelerde kuru zeminlerin bulunmasıyla bu zeminlerin kaymasını önlemek adına yapılan çalışmalara denilmektedir. İksa sistemi bir çeşit güvenlik sistemlerinden biridir. Yeraltı suyuna sahip olmayan bölgelerde kazı çalışmalarında kayma ve yaralanma oranları oldukça fazla olacaktır. “İksa sistemi nedir?” sorusunun cevabı bu nedenle mimari ve yapı alanı için iyi bir şekilde bilinmelidir.
İksa sistemi bir taşıyıcı sistemdir. Zemini tutmak ve kaymasını engellemek amacıyla yatay ve düşey yapıların sağlam bir şekilde kalması sağlanır. Genel olarak derin kazı gerektiren çalışmalarda ve kendisini tutamayacak olan zemin yapılarında taşıma ve yükü alma amacıyla iksa sistemi kullanılmaktadır. Bu sistem kendi içerisinde belirli çeşitlere ayrılmaktadır. Ayrım genel olarak bölge yapısına ve sistemin ulaşabileceği alanların yapısına göre ayrılmıştır. Çeşitlilik bu kapsamda inşaat alanının her bölgesinde uygulanabileceği için oldukça faydalı bir işlemdir.

 

İksa Sistemi Çeşitleri

Çeşitlilik yapısı, yapıların açıklığı, yüksekliği ve destek mesafelerine göre belirlenmektedir. Bu aralıklara göre farklı yapılarda ve kendi içlerinde de ayrılan iksa sistemleri mevcuttur.
Basit Kanallarda İksa Sistemi: Derinlik ve akıcılık bakımından az olan ve 1-2 metre aralık bırakılarak kalasların çukur yanlarına destek kullanılarak sıkıştırılması işlemidir. Bu iksa sistem çeşidi boru ve kanalizasyon sistemleri için kullanılan sistemlerdir. Bu sayede dar alana daha kolay bir ulaşım sağlanmaktadır.
Dar Yapı Çukuru İksa Sistemi: Temel çukurlar, su sistemleri, boru sistemleri gibi alanlarda uygulanan bir işlemdir. Bu iksa sistemi kendi içerisinde dörde ayrılmaktadır. Her iksa çeşidi zeminin yüksekliği ve diğer mesafe durumuna göre ayarlanarak belirli aralıklar bırakılır ve kalasların düşey ya da yatay koyulması durumuna göre ayarlanır.
Geniş Yapı Çukuru İksa Sistemi: Bodrum gibi geniş yapılı iksa sisteminde çukur kenarlarına dıştan 1.5-2 metre aralıklarla kazık yerleştirilir. Tel bulon gibi çektirme madeni araçlar kullanılmaktadır