İç Mimarla Çalışmanın Faydaları Neler Olabilir Ve İç Mimarla Çalışmanın Maliyeti Ne Kadardır?

Yeni bir ev alımında yada ev dekorasyonundan sıkılıp yenilemek istendiğinde en büyük sıkıntıların başında,yapılacak değişimin nasıl olacağı, nerede nasıl bir değişiklik yapılacağı ve bu değişimin kim tarafından yapılacağı gelmektedir. Bir mekânın nasıl tasarlanacağı ve dekore edileceği çok yönlü düşünülerek karar verilmesi gereken bir durumdur. Doğru tasarlanmış bir mekânın pek çok avantajı bulunmaktadır. Eldeki imkânlar ile en iyiyi yapmak, kesinlikle yetenek ve bilgi istemektedir. İşlevsellik, görsellik ve yapısal dengenin kurulması da, iç mimarinin ne kadar zor bir şey olduğunu göstermektedir. Bundan dolayıdır ki, mekân yenilemelerinde, dekorasyon değişikliklerinde veya yeni mekân yaratma da iç mimar ile çalışmak en akıllıca yol olmaktadır.

Peki, İç Mimar ile çalışmanın faydaları nelerdir? Kısaca bu konuya değinecek olursak, sebepleri şöyle sıralayabiliriz.

 

1. İşini bilen bir iç mimar ile çalışmak, profesyonel destek almak demektir. Buda, yanlış bir uygulamanın önüne geçerek, daha kısa sürede daha efektif bir iş demektir. Öyle ki, neyi nerede kullanacağını ve nasıl yapacağını bilen bir uzmanın yapması, gerek tadilatta olsun, gerekse dekorasyon işinde, işin kısa sürede bitmesi, maddi olarak gereksiz harcamanın kısıtlanması ve iş stresinden kurtulmak anlamı taşımaktadır.

2. Her zaman, her ne iş olursa olsun, işin içinde olan kişiler, kullanacakları malzemelerin kalitesini, fiyatını sizden daha iyi bileceklerdir. Bundan dolayı da, iç mimar ile çalışırken, nereden hangi malzemeyi temin edeceğinizi düşünmeyecek, malzeme konusunda iç mimarınızın kaliteli ve uygun fiyatlı ürünleri bulmasını sağlamış olacaksınız.

3. Ev dekorasyonu sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. İyi bir dekorasyonda ne boşluk ne de fazlalık olmamalıdır. Bu noktada iç mimar sizin için en iyisini yapacaktır.

4. İç mimari de öyle şeyler vardır ki, kişinin bilgi ve becerisi dışındadır. Örneğin, eski su borularını yenileme, elektrik tesisatında değişiklikler gibi. Tüm bu değişimleri tek başınıza yapamayacağınızdan öte, tüm bu tesisatlar için ayrı ayrı zaman ve bütçe ayırmanız gerekecektir. Ayrıca, kablo ve boruların dışarıdan kötü görünmesini önlemek için de, iç mimarın basit çözümler ile tüm bu karmaşayı dekore edeceğini unutmamak gerekir.

5. Bir iç mimarın en büyük özelliklerinden bir tanesi de dekorasyon ve tadilat işlerinde, özel tasarımlar yapmasıdır. Belki de iç mimarınız, hiç kullanmadığınız bir eşyanızdan sizin için kullanışlı yeni bir tasarım yapacak ve size kullanışlı bir ortam sunacaktır.

6. Sizin günlerce, haftalarca belki de aylarca yapamadığınız bir işi daha kısa bir sürede yaparak size teslim edecektir.

Tüm bufaydaların yanında, bir iç mimarla çalışmak, kendi başına mimari değişiklikler yapmaktan daha efektif olacaktır. Maddi konularda iç mimarla çalışmanın daha pahalıya mal olacağı konusunda tereddüt edebilirsiniz. Aslında tüm bu saydıklarımızın sizlere kazandıracağı faydalar bile, iç mimar ile çalışmanın ne kadar doğru olduğunu göstermektedir. İç mimar ile çalışıldığında yanlış uygulamalardan ve pahalı hatalardan kurtulmuş olacaksınız. Böylece gereksiz harcamalardan kaçınacak, üstelik zamanınız da size kalacak.