Hücresel Köpük Beton Nedir?

İnşaat alanında bina yapımları ya da herhangi bir yapının yapımı sırasında birden fazla farklı malzeme kullanımı bulunmaktadır. Bu malzeme kullanımlarında yapının durumuna ve bulunduğu bölgeye göre kullanım söz konusudur. Aynı zamanda inşaat sırasında herhangi aksi bir durumda acil geliştirilmesi gereken bir çözüm sonucu farklı yapı malzemeleri de kullanılabilmektedir. Hücresel köpük beton da bu malzemelerden biridir. Peki, hücresel köpük beton nedir? Bileşenleri nelerdir? gibi sorular nasıl cevaplanmaktadır. Bu noktada sorulara bakıldığında ilk olarak hücresel köpük beton için kararsız koşullarda kullanılmak üzere tasarlanmış olan bir beton çeşididir. Bileşenleri nedeniyle kullanım alanlarına göre kendini kanıtlamış ve inşaat sektöründe kullanılmakta olan önemli bir beton türüdür.

Bileşen Yapısı
Hücresel köpük beton diğer beton yapısına göre daha hafif bir halde bulunmaktadır. Ancak içeriği nedeniyle temel olarak sıkıştırmaya gerek kalmadan işlem yapılabilmesi oldukça önemlidir. Bu nedenle inşaat alanında ekonomik açıdan ve zaman açısından kendini göstermektedir. Hücresel köpük beton nedir denildiğinde ise gerekli bileşen yapısı bilinmesi gerekmektedir. Bileşen yapısı;
Köpük: Hücresel köpük beton için özel olarak uygulanan köpük jeneratörü ile uygun yapıda bir ajan kullanılmaktadır. Bu sayede düzgün ve stabil köpük üretimi gerçekleştirilir. Hava içerik kapsamında toplam hacmin yalnızca %40 ya da %80 ile tutulmaktadır. Köpürme olayının gerçekleşmesi için ana madde olarak genfil kullanılmaktadır.
Çimento: Bir beton için gerekli olan ürünlerden birisi de çimentodur. Farklı bir yapısı olsa da hücresel köpük beton içinde çimento kullanımı söz konudur. İçerisinde yer alan portland çimentosu, çimento silka, kireç pozzolana, çimento pozzolana maddeleri yapının tamamını oluşturmaktadır. Bu homojen karışım ortaya köpük oluşturucu bir sistem olarak çıkmaktadır. Bu sayede hücre yapısına uygun olarak kireç silika macunu oluşturulur.
Uçucu Kül: Endüstriyel atık olarak kabul edilse de hücresel köpük beton için ana madde olarak kullanılmaktadır. Özellikle uçucu kül hücresel köpük beton için temel bileşenlerden biri olarak kullanılır. Genel olarak bertaraf etme sorunu giderilirken daha ekonomik yapısı ile her zaman kullanılabilir.