Horasan Harcı

İnşaat sektörü günümüzde oldukça hızlı gelişen ve teknolojinin iç içe olduğu bir sektör. Bu nedenle her geçen gün yeni bir çalışma durumu ya da yeni bir yapı malzemesi ortaya çıkarılmaktadır. Ancak yüzyıllar önce böyle bir durum yok iken kişiler kendi buldukları yapı malzemeleri ile inşaat çalışmaları yapmaktaydılar. Horasan harcı da bu şekilde ortaya çıkmıştır. Horasan harcı, pişirilmiş ve öğütülmüş toprak yapısı katılarak oluşturulan bir harç çeşididir. Çok eski dönemlerde ortaya çıksa da hâlâ kullanılmakta olan bu harç çeşidi, diğer yapı malzemelerine göre oldukça dayanıklı ve yapı için büyük bir sağlamlık deneyimini sunuyor. Aynı zamanda horasan harcının dayanıklılığını artırmak için farklı malzemelerde bu harç içerisine katılarak farklı bir karışım elde ediliyor.
Horasan harcı kullanılmadan önce çamur kullanılmıştır. Çamur inşaat alanının ilk kullanılan malzemeleri arasında sayılmaktadır. Ardından gelişen Roma, dünyaya kireç harcını sunmuştur. Ancak bu harç dışında, horasan harcı bulunmuş ve içerisine yumurta akı, peynir, reçine, pişmiş toprak gibi malzemeler koyularak daha sağlam bir hale getirilmiştir. Roma betonu ile tarihte karıştırılmasının nedeni ilk olarak harç kapsamında aynı şekilde yapıma sahiptirler. Ancak roma kireci için kil kullanımı yapılmıştır. Dayanıklı bir malzeme olsa dahi horasan harcı kadar etkili bir dayanıklılığa sahip olmamakla birlikte yapılarda horasan harcı daha sık kullanılmıştır.
Horasan harcı ile birbirine bağlanmış olan taşlar, betonlar ayrılması zor bir işleme girmektedirler. Horasan harcı ile yapılan bu işlemde ilk olarak hürmüzle ısıtma işlemi yapılması gerekmektedir. Isıtıldıktan sonra ilk soğuk su dökülür ve ardından tekrar soğutulur. Soğutulduktan sonra tekrar ısıtılan hürmüz üzerine sirke dökülür ve yarım saat beklendikten sonra balyoz ile vurularak duvar yıkılır. Ancak bu işlem zorlu ve bir hayli uğraştırıcı bir işlemdir. Bu nedenle horasan harcı kullanılan bir yerde ekstra dikkat edilmesi gerekmektedir. Horasan harcı tarihin en dayanıklı harç yapısını sunmakta ve binalarda daha sağlam bir ortam oluşturmak için eski dönemlerden beri kullanılmaktadır. Günümüzde çoğu eski bina yapılarında horasan harcı kullanılmıştır.